Žofia Dolníková

„Srí Lanka je magická země v Indickém oceánu, proslulá svým aromatickým kořením kari, pestrobarevnou krajinou a cejlonským čajem. Vydala jsem se ji prozkoumat na vlastní kůži, abych vám mohla zprostředkovat všechna krásná místa, která nabízí.“

Žofia Dolníková, travel designer

 

Po přistání na mezinárodním letišti v Colombu jsme se přesunuli do prvního hotelu Jetwing Beach. Nachází se v Negombu, což je oblast na západním pobřeží země. Od prvního okamžiku bylo jasné, že jsem se ocitla v zemi plné milých lidí, nádherné exotické přírody a svištících tuk-tuků. Spíše než tento hotel bych však doporučila butikový hotel The Wallawwa, který je trochu odlehlejší, skrytý v srdci pralesa. Lépe si v něm odpočinete po dlouhém letu a nasajete atmosféru Srí Lanky. Pláž u hotelu Jetwing sice nebyla ke koupání, ale procházka po ní při západu slunce byla hezkým zážitkem. Obecně je okolo Srí Lanky hodně silných mořských proudů, a proto se na řadě míst nemůžete koupat. Někde to je možné pouze tehdy, pokud to dovolí vlajkové doporučení. Ke koupání je ideální východní strana ostrova, kde můžeme doporučit hotel Uga Bay. Srí Lanka ale není typickou plážovou destinací, skvělá je naopak pro poznávání kultury a přírody. Je ideální v kombinaci s relaxací na Maledivách.

Načítám

Prvním hotelem, který stojí za doporučení, je Jetwing Vil Uyana, ležící na severu ve vnitrozemí Srí Lanky, v tzv. kulturním trojúhelníku, kde se nacházejí největší historické poklady ostrova. Hotel je „eco friendly“ a může se pochlubit jednou zajímavou aktivitou – pozorováním malých nočních savců outloňů váhavých. Tyto plaché poloopičky se nacházejí v blízké rezervaci, kam po setmění vyrazíte se zkušeným biologem a – vybaveni červeným světlem na čelovce – budete pátrat po páru zářících očí v černočerné tmě. Musíte však být trpěliví, najít jednoho z jedenácti outloňů mi totiž trvalo asi hodinu. Celý zážitek ovšem rozhodně stál za to. A nakonec se dočkáte i malého překvapení.

Naším dalším cílem byla Sigiriya, která se nachází v centrální části ostrova. Jde o jedno z nejvyhledávanějších míst Srí Lanky, které je od roku 1982 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Sigiriya je strmá skála, tyčící se uprostřed geometricky přesně vypiplaných zahrad do výšky 200 metrů nad údolím. Má i druhý, zapamatovatelnější název – Lví hora, který dostala díky tvaru jedné z teras, respektive lvím tlapám. Lví hlava jí však schází, dle pověstí střežila vchod do původní pevnosti. Zajímavé je, že jde o část magmatické zátky dávno vyhaslé sopky a zároveň také o pozůstatky paláce z 5. století. Cesta nahoru je sice trochu krkolomná, musí se jít po strmém schodišti a za doprovodu dotírajících opic, ale stojí to za to. Součástí tohoto archeologického naleziště jsou i nástěnné fresky a zbytky opečovávaných rozlehlých palácových zahrad. V dávných dobách šlo o oblíbené obřadiště buddhistických mnichů a svou mytičnost si zachovalo doposud. To nejhezčí najdete na samotném vrcholu – dechberoucí výhled na okolní krajinu.

Načítám

Při cestě zpět se zastavte v buddhistickém chrámu Dambulla, což je komplex ukrytý v žulové skále, kde jsou uchovány velké sochy ležícího Buddhy z několika asijských zemí. Nezapomeňte, že do chrámu nesmíte v botách. Pokud se vám nezamlouvá chůze po rozpáleném kameni, vezměte si s sebou raději pár ponožek.

Další, takřka povinnou zastávkou na Srí Lance je Kandy a Chrám Buddhova zubu u stejnojmenného jezera. Jde o nejvýznamnější buddhistickou památku celé Srí Lanky. Legenda praví, že po Buddhově smrti v roce 543 před Kristem bylo jeho tělo rozděleno na osm částí, které pak zamířily do jednotlivých království. Během čtvrtého století našeho letopočtu byl Buddhův zub převezen z Indie na Srí Lanku, kde speciálně pro tento poklad postavili nový palác, pak během několika set let putoval po celé zemi. V roce 1595 Buddhův zub definitivně zůstal v paláci u jezera v Kandy. Celý komplex zahrnuje několik krásných budov, které obklopují svěží zahrady.

Srí Lanka je také známá svými čajovými plantážemi. Obecně se o cejlonském čaji hovoří jako o nejkvalitnějším na světě. Ne nadarmo je tak oblíbený v zemích britské koruny. Na ostrově se dokonce říká, že britská královna považuje čaj ze Srí Lanky za jediný opravdový. Během svého putování ze severu na jih země budete mít příležitost spatřit několik plantáží, které lze rovněž navštívit. Nejenže si zde toto srílanské zlato můžete koupit, ale dozvíte se i o jeho pěstování a výrobě samotného černého čaje, kterého ve finální podobě bývá až několik desítek druhů. Pokud chcete zažít opravdovou atmosféru Srí Lanky, doporučuji vám jet vlakem z Kandy, jehož trasa bývá označována za jednu z nejhezčích na světě. Přestože se nejedná o luxusní vlak, slibujeme vám, že zážitek bude stát za to.

Načítám

Během odhalování tajemství čajových lístků v této oblasti se ubytujte v lodgi Ceylon Tea Trails, umístěném na stále fungující čajové plantáži. Několik bungalovů z dob koloniální éry tu přeměnili na luxusní vilky, ubytování jako celek přitom těží z nádherného prostředí v bujné vegetaci i z výhledu na vlnící se krajinu. Stojí za zmínku, že každý z bungalovů má svého butlera, který vám během pobytu osvětlí tajemství čajového rituálu i přípravy tohoto tradičního nápoje. To jde ruku v ruce s výtečnou srílanskou gastronomií, která se může pochlubit kvalitou značky Relais & Chateaux. Den začněte lekcí jógy a pokračujte snídaní s výhledem na plantáže. Nenechte si ujít vyhlášený pokrm – kari čočku s karamelizovanou cibulkou a kokosovými plackami. K tomu si dejte vynikající džus z exotického ovoce wood apple, kterému se říká sloní jablko, a samozřejmě čaj. Většina místních ho preferuje před kávou.

Jedna z věcí, která mi vyrazila dech, bylo safari. Ač Srí Lanka není tak vyhlášeným místem pro pozorování divoké zvěře jako africké státy, můžete zde i tak zažít příjemné setkání se slony, kteří se po desítkách shromažďují okolo velkých vodních nádrží. Vedle těchto velkých savců spatříte zblízka i řadu opic, varanů, krokodýly a při troše štěstí také leopardy či medvěda pyskatého. Pro ubytování v této oblasti u Yala musím jednoznačně doporučit lodge Chena Huts by Uga. Ohromil mě skvělou gastronomií a celkovým prostředím, které si můžete užívat z velkého bazénu.

Načítám

Na samotném jihu země se pak nachází další resort, který stojí za návštěvu – Cape Welligama. Rozléhá se přímo na jižním mysu Srí Lanky a právem je označován za jedno z nejluxusnějších ubytování v celé zemi. Zdejších 40 vilek, rozprostřených v zeleni, připomíná malou vesničku. Určitě stojí za to se ubytovat v některé s výhledem na oceán. U hotelu je pláž a za dobrých podmínek lze plavat v moři. V době naší návštěvy zde však byly velké vlny. Přesto si na pláži můžete užít pozorování rybářů na tyčích – jde o raritu, kterou jinde na světě nenajdete. Je jisté, že s ohledem na polohu místa si zde užijete nerušený klid i během hlavní sezony. Pokud zatoužíte po dobrodružství, doporučuji vám, abyste si jednou ráno přivstali a vydali se pozorovat velryby. Na jednom místě totiž uvidíte hned několik druhů velryb včetně největšího žijícího živočicha na světě – velryby modré, která dosahuje až 30 metrů. Blízko Cape Welligama je turisticky oblíbené město Galle, kde můžete objevovat staré město či opevnění z dob anglické a nizozemské kolonizace, které patří do světového dědictví UNESCO.

Petr Udavský, chief travel consultant

Petr Udavský

chief travel consultant

Připravíme vám nezapomenutelný zážitek kdekoliv na světě. Zavolejte mi nebo napište a s týmem designérů vám zajistím dovolenou na míru.

Petr Udavský