Michal Pátek

„Dovolená pro skutečné petrolheady. Každý kdo miluje rychlost a sportovní automobily určitě zná ten pocit, kdy se řítí do zatáčky pod plynem a odhaduje metry pro dokonalé „trefení“ apexu, aby pak pod plnou akcelerací s klouzající zádí automobilu vyrazil vpřed ještě o něco rychleji než v předchozím kole. A co teprve když budete sedět za volantem vrchařského speciálu nebo Formule 1?“

Michal Pátek, travel designer

 

Jaké to je, být pilotem Formule 1? Řítit se třistakilometrovou rychlostí po okruhu a vychutnávat si jízdní vlastnosti závodního monopostu? Chcete si vyzkoušet řízení bez limitů, kočírovat stovky koní pod kapotami slavných značek a zdokonalit se ve svém řidičském umění? Podobně jedinečné zážitky a ještě mnohem více nabízí Ascari Race Resort.

Skvělé místo, kde se auta prohání bez omezení rychlosti, zároveň je však maximální péče věnována bezpečnosti a také komfortu hostů. To je jeden z nejlepších závodních okruhů v Evropě, soukromý Ascari Race Resort v jižním Španělsku. Pyšní se rozsáhlými službami a perfektním servisem, technickou dokonalostí i úchvatnou okolní krajinou.

Zrození okruhu pro každého příznivce silných aut

Za vznikem Ascari Race Resortu stojí Klaas Zwart, holandský milovník rychlých vozů, snílek a milionář. Nestačila mu automobilka Ascari, vyrábějící sportovní vozy nejvyšší kvality, ale vysnil si závodní okruh pro amatéry i profesionály, který by plnil i na první pohled nesmyslná klukovská přání vonící olejem a benzínem.

Ascari Race Resort byl postaven mezi roky 2002 a 2003 nedaleko historického města Ronda ve španělské provincii Málaga. Design celého areálu ladí s nádherným okolím plným kopců, vinohradů, olivových hájů a lesíků, za nimiž se zvedá pohoří Serranía de Ronda, jehož nejvyšší vrchol Torrecilla dosahuje 1 919 metrů nadmořské výšky.

Přestože se areál nachází na jihu Španělského království, díky nadmořské výšce kolem 800 metrů v něm není tolik cítit síla žhavého středomořského slunce. Ve spojení s mírným vánkem je zde ovzduší velice příjemné – jako dělané pro pohyb v kožených kombinézách, jako stvořené pro dlouhý pobyt na čerstvém vzduchu od rána do večera.

Načítám

Na vzhledu záleží především

Ascari Race Resort je mimořádný okruh přitažlivý pro začátečníky i profesionály, k jehož eleganci přispívá řada faktorů, na první pohled možná nedůležitých. Kromě umného zasazení do zdejšího krajinného reliéfu je to například střídmá barevnost bezpečnostních zón nebo absence rušivých tribun a billboardů.

Zmínit je třeba i architekturu celého komplexu. Není okázalá, avšak praktická a zároveň stylová. Jednotlivé budovy jsou nízké, dobře přístupné a jasně označené. Samozřejmostí je dokonalý asfalt, perfektně střižené trávníky a absolutní čistota. Vše obklopující klid narušují pouze burácející motory.

Žádný div, že Ascari Race Resort je tolik oblíbený u filmových štábů. Konají se zde četné soukromé večírky, testování nových vozů, firemní eventy a spousta dalších společenských událostí. Resort každý rok organizuje zajímavé akce, o jejichž originalitě svědčí už názvy jako „Unforgettable“ (2013), „Super“ (2014), „This must be drivers heaven!“ (2015) a „Can't get any better!“ (2016).

Načítám

Na okruhu i v nedotčené přírodě

Vlastní závodní okruh dosahuje celkové délky 5 245 metrů, lze ho však rozdělit do celkem pěti dalších délkových variant. Při využití propojovacích úseků mohou vzniknout tři krátké okruhy (každý dlouhý asi 1,5 kilometru) a dva střední okruhy. Tyto modifikace umožňují dráhu využívat pro různě náročné jezdce i rozmanité typy vozů.

Je zřejmé, že Ascari Race Resort je vhodný pro formule, sportovní vozy, motocykly, motokáry i cestovní vozy. Jeho zatáčky jsou inspirovány slavnými okruhy z celého světa a jmenují se po legendárních pilotech, jako byli Ayrton Senna, Martin Brundle či Bertrand Gachot. Jezdil v nich dokonce i místní miláček Fernando Alonso (mistr světa Formule 1 v letech 2005 a 2006), avšak na dlouhých rovinkách dosáhnete i vy rychlosti hodně přes 200 kilometrů za hodinu.

Koncepce areálu tedy umožňuje zajet si nejen jednou malý okruh (a poté se například kochat uměním jiných jezdců), ale také tady pobýt několik dní strávených za volantem od rána do večera. Má-li někdo zájem o rallye v okolní přírodě, jsou k dispozici SUV vozidla Land Rover Freelander 2.

V rámci takové vyjížďky se podíváte do oblasti čarovných skal Hoya del Tajo a do chráněné rezervace Sierra de la Nieves s hlubokými kaňony a četnými jeskyněmi. Údolí Valle del Genal je proslulé bohatou faunou (orli, supi, pstruzi, divoké kočky, jezevci, vydry) a za vidění jistě stojí i obrovský, několik tisíciletí starý kaštanovník Castaňo Santo blízko vyhlášeného rekreačního letoviska Marbella.

Načítám

Auta a zase jenom auta

Do Ascari Race Resortu lze též přijet vlastním automobilem (nebo si ho nechat přivézt) a na okruhu z něj vytáhnout to úplně nejlepší. Po ruce jsou vždy připraveni zruční mechanici a tým profesionálních instruktorů vedený zkušeným matadorem Tomem Coronelem. Nechybí čerpací stanice, myčka ani lékařská služba pro případ jakýchkoliv komplikací. O plné žaludky hostů se stará výtečná restaurace servírující španělské speciality i evropskou tradiční kuchyni.

Skvěle zásobená půjčovna nabízí veškeré potřebné vybavení, jako jsou závodní kombinézy, helmy, kukly nebo boty. Můžete vyzkoušet simulaci jízdy po zledovatělém terénu a prohlédnout si muzeum historických vozů Formule 1 a motocyklových veteránů.

Z místních garáží je možné vypůjčit si jakéhokoliv z naleštěných krasavců. Základem nabídky jsou sportovní vozy Porsche 996 GT3, Nissan 350Z a britská formule Radical SR3 se zrychlením z 0 na 100 km/h za pouhé tři vteřiny. Pro milovníky jednomístných monopostů je připraven Bac Mono (známý z videohry Need for Speed a z úspěšného účinkování v televizním pořadu Top Gear) a okouzlující Lola F3.

Střední a menší auta zastupují modely Lotus Elise, Ginetta G40J, Renault Clio RS, SEAT Ibiza Cup, Mazda RX8 a BMW M6. Budete-li si přát něco trochu ostřejšího, jistě vás nadchne dravé Porsche Cayman GT4 a již dnes kultovní Ferrari 458 GT3. V nabídce jsou ovšem i další parádní kousky včetně Mazdy MX-5 Turbo, BMW E36 325i či luxusního TVR Cerbera V8.

Načítám

Staňte se pilotem Formule 1

Zlatým hřebem programu Ascari Race Resortu je výuka řízení vozu Formule 1. Zájemci o tento unikátní zážitek to zvládnou během dvou dnů. Vše začíná lehkou rozjížďkou ve vozidlech Lotus Elise a BMW 325ti Compact. Na vyšší rychlostní stupeň se přeřadí s Lolou F3 a Radicalem SR3. Tom Coronel „žáky“ učí krůček po krůčku, avšak pro někoho, kdo má strach, takové vyučování rozhodně není.

Druhý den dopoledne se ještě jednou projedete s vozem Radical, ale potom už si sednete do skutečné formule. U Rondy se využívá vůz Benetton B197, se kterým Jean Alesi a Gerhard Berger obsadili čtvrté, respektive páté místo v celkovém hodnocení Formule 1 za rok 1997. Vy s ním dosáhnete rychlosti 230 kilometrů za hodinu a projedete celý okruh. Těžko zapomenutelný zážitek…

Většina hostů zůstává v Ascari Race Resortu více než jeden den. Pro takové případy je ideální využít nádherné ubytování v blízké luxusní vile Ascari Country House. Leží asi jeden kilometr od okruhu a poskytuje desítku pokojů zařízených v typickém andaluském stylu. K jejímu dalšímu vybavení patří velkorysá koupelna a moderní kuchyň, zahrada s bazénem a prostorem pro barbecue, wi-fi připojení k internetu či přítomnost bezpečnostní služby.

Ascari Race Resort je se svým zázemím koncipovaný jako klubový prostor ideální pro menší skupiny i jednotlivce. Všechno tady probíhá delikátně a beze spěchu, pořád se vám někdo bude věnovat a vše si můžete naplno vychutnat. Ten jedinečný pocit rychlosti na závodní dráze potom opravdu stojí za to.

Petr Udavský, chief travel consultant

Petr Udavský

chief travel consultant

Připravíme vám nezapomenutelný zážitek kdekoliv na světě. Zavolejte mi nebo napište a s týmem designérů vám zajistím dovolenou na míru.

Petr Udavský