Markéta Udavská

„Miluji cestování! To k mé práci i k životu patří. Na druhou stranu přiznávám, že naprostou většinu roku trávím s týmem v naší kanceláři. Každý den se snažíme s našimi travel designery posouvat hranice možného a vylepšovat vše, co se dá. Bez toho bychom ostatně dnes asi nebyli tam, kde jsme. Naší největší odměnou je spokojený klient, což se v konečném důsledku podepisuje i na tom, jak se firmě daří. “

Markéta Udavská, managing director

 

Existuje mnoho způsobů, jak můžete cestovat. S rodiči do Chorvatska, stopem po Evropě, autobusem do Londýna. Dnes si však povíme pár slov o tom, jak cestují ti nejnáročnější z náročných. Proto jsme se zeptali Markéty Udavské, výkonné ředitelky naší společnosti.

Načítám

Kdo jsou travel designeři?

Travel designery vnímám v podstatě jako takové bytové architekty, kteří musí vždy vědět, jaké kusy nábytku, v jaké barvě a v jakém provedení, k sobě ladí a pro koho se hodí. Protože právě tak vypadá činnost travel designérů. Musí vždy sladit několik různých požadavků, aby dávaly co největší smysl a výsledek byl pro klienta dokonalý.

Většinu času tráví na telefonu a jsou v neustálém kontaktu s poskytovateli konkrétních služeb. Kromě plánování, které předchází realizaci celé cesty, musí vždy zařídit, aby všichni byli ve správný čas na správném místě. Zároveň musí být připraveni předcházet nečekaným situacím a mít v záloze i plán B, ať se stane cokoliv. Být travel designerem není vůbec jednoduché. Zejména když si uvědomíte, že komunikují napříč časovými pásmy a kulturami.

Ale není to jen o zodpovědnosti. Práce travel designera vyžaduje také dobrou znalost prostředí, z čehož plyne, že právě travel designeři často cestují a aktivně poznávají oblíbené destinace našich klientů včetně těch nejlepších hotelů světa. Což je velmi příjemná část jejich práce.

Načítám

Jaké jsou trendy v luxusním cestování?

Přijde mi, že lidé dnes daleko více cestují za poznáním. Přestože dovolené na krásných plážích v Karibiku, v destinacích Indického oceánu, ve Francouzské Polynésii, ale i v Řecku patří pořád mezi velmi oblíbené, daleko více než dříve nás lidé oslovují také s plánováním složitějších cest. V posledních letech tak roste popularita Patagonie v Jižní Americe, afrického safari, Bhútánu, Mongolska, ale i Nového Zélandu, který má pro náročnější návštěvníky vybudovanou skvělou infrastrukturu v podobě luxusních chat. Do toho se občas objeví i požadavek na zařízení expediční cesty na Antarktidu nebo na severní pól.

Obecně jsou tedy trendem v luxusním cestování zejména nezapomenutelné zážitky. 

 

A jak se nám daří? 

Možná budete překvapeni, ale stabilně rosteme. Spolu s tím, jak se zvětšuje trh s luxusním cestováním. A to jak personálně, tak i co se tržeb týká. Zpočátku jsme fungovali v malých kancelářích na Žižkově, dnes už sídlíme nedaleko Václavského náměstí a současné prostory nám začínají být poněkud těsné. Kromě našeho týmu se však rozšířila výrazně i naše běžná nabídka a škála kontaktů.

Začínali jsme s luxusními plážovými dovolenými v Indickém oceánu, dnes již umíme zařídit privátní vily, privátní letadla, luxusní vlaky, jachty i na míru šité cesty, které začínají tam, kde si to naši klienti přejí, a probíhají tak, jak si sami určí. Dokonce umíme zařídit i lístky na vyprodaná kulturní představení či sportovní klání. Spolupracujeme přitom jen s těmi nejlepšími v oboru, ať již jde o hotelové řetězce, jako jsou One&Only, Four Seasons či Aman, nebo na zážitky orientované společnosti, jako je Belmond a jeho Orient Express.

Načítám

Jezdí lidé vůbec ještě jen tak na pláž?

Samozřejmě, a není jich vůbec málo. Velmi populární evropskou destinací je například Řecko. Na jeho ostrovech jsou nádherné pláže, navíc je to velmi blízko, doletíte tam tedy za pár hodin. Je to perfektní místo, kam vyrazit s dětmi, jelikož takřka každý tamní luxusní hotel má vlastní dětský klub, perfektní zázemí pro nejmenší návštěvníky a vynikající zmrzlinu. Ale svou vilku s bazénem zde najdou i páry na romantické dovolené, které si rády užijí noční život. Velmi oblíbený je ostrov Santorini, proslulý svými výtečnými wellness hotely, do kterých si páry jezdí užít tolik žádaný odpočinek. 

Mnozí z našich klientů si také rádi pronajmou privátní luxusní vilu s kuchařem, bazénem a garáží, která jim nabídne maximální soukromí. Nebo zaletí prostě jen na prodloužený víkend na italské pobřeží Amalfi.

Načítám

Jak vám práce v Exclusive Tours změnila život?

Práce v luxusním cestování mi v podstatě obrátila život naruby. Počínaje tím, že jsem si v Exclusive Tours našla manžela, přes to, že jsem zcela změnila životní styl, až po spousty nových přátel. Ta sorta lidí, ve které se dnes pohybuji, je zkrátka úplně odlišná od mých studentských let. A navíc trpím určitou profesní deformací. Jakmile se jednou naučíte využívat nejkvalitnější služby, začnete si všímat i těch nejmenších nedostatků, dokonce i mimo pracovní prostředí. 

 

A jela byste ještě pod stan?

Ideálně pod nějaký dobře klimatizovaný, v luxusním lodgi na africkém safari, kde mě každé ráno bude čekat mísa čerstvého ovoce a výhled na impaly prohánějící se savanou. Ale teď pojedeme k přátelům na víkend a na jejich zahradě se spokojím i s naším áčkem. Je potřeba stále stát nohama na zemi.

Petr Udavský, chief travel consultant

Petr Udavský

chief travel consultant

Připravíme vám nezapomenutelný zážitek kdekoliv na světě. Zavolejte mi nebo napište a s týmem designérů vám zajistím dovolenou na míru.

Petr Udavský