Jakub Ručka

"Vídeň je známá jako město Sacheru, klasické hudby a bohaté historie. Málokdo však ví, že poslední dobou roste také jeho význam na poli gastronomie. Vyrazte do jedné z vídeňských michelinských restaurací a nechte se překvapit špičkovou kuchyní v místech, kde jídelní lístek je přežitek."

Jakub Ručka, travel designer

 

Hlavní město Rakouska se pravidelně řadí na přední příčky žebříčků nejlepších míst pro život. Krásné město se pyšní bohatou historií, obrovským množstvím památek, prvotřídní kulturou, kavárnami a skvělou hudbou. A navíc to do Vídně vůbec není daleko. Jenže to stále není všechno. Poslední dobou totiž postupně roste i její význam na poli vysoké gastronomie. Důkazem budiž pomalu, ale jistě stoupající počet michelinských restaurací. Tentokrát jsme se rozhodli představit vám tři z nich, které se pyšní dvěma hvězdami.

Načítám

Steirereck

Naprosto zásadním podnikem, který byste během své návštěvy Vídeňské opery neměli vynechat, je Steirereck. Restaurant, který se specializuje na moderní rakouskou kuchyni, se nachází přímo ve Stadtparku v centru Vídně. Steirereck se pravidelně umisťuje v první polovině žebříčku nejlepších restaurací světa, který každoročně sestavuje akademie více než tisíce nezávislých odborníků na gastronomii, sponzorovaná gigantem San Pellegrino. V roce 2016 patřilo Steirerecku 9. místo.

Můžete se těšit na umělecká díla šéfkuchaře Heinze Reitbauera, který Steirereck dovedl ke dvěma michelinským hvězdám. Připravil si pro vás speciality štýrské kuchyně v moderním hávu, ovoněné bylinkami z vlastní zahrádky, která se nachází přímo na střeše restaurace. Čekají vás šesti- až sedmichodová degustační menu, s možností párování vín, kdy navnadíte své chuťové buňky čekankovým kořenem se soleným physalis, budete pokračovat pečeným jehněčím s romanescem, liškami a listy ořešáku, až k vynikajícímu holouběti s pastinákem a tuřínem.

Načítám

Silvio Nickol Gourmet Restaurant

Druhou, neméně zajímavou možností, kam si zajít na výtečné jídlo v doprovodu vynikajícího servisu, je Silvio Nickol Gourmet Restaurant stejnojmenného šéfkuchaře v Paláci Coburg. Na rozdíl od Steirerecku se nebojí jít za hranice Rakouska a čerpá inspiraci z kuchyně celého světa. Kromě jedinečného designu interiéru, na kterém se podílel sám Nickol, vás zde čekají až devítichodová degustační menu, která jsou mnohdy obestřena tajemstvím, jelikož Nickol své hosty rád překvapuje.

Hlavní výsadou Silvio Nickol Gourmet Restaurantu, vyjma perfektní kuchyně, je však nejrozsáhlejší vinný lístek v celém Rakousku, čítající zhruba 60 tisíc vín z celého světa. Můžete na něm najít několik světových rarit, jako jsou Château Latour 1961 či Château Lafite-Rothschild 1864 a 1865. Nejstarší položkou a zároveň jedním z nejstarších pitelných vín na světě je 1727 Rüdesheimer Apostelwein, jehož odhadovaná cena se pohybuje až kolem 400 000 dolarů za láhev.

Načítám

Mraz & Sohn

Třetím podnikem, který rozhodně stojí za návštěvu, je rodinná restaurace Mraz & Sohn Markuse Mraze a jeho synů Manuela a Lukase. Minimalistický design, pestrý výběr vín, kterým vás provede sommeliér Simon Schubert, a žádné psané menu. Stačí přijít, říct si, jak velký máte hlad, a podle toho si vybrat, kolik chodů bude mít vaše večeře. Zda čtyři, šest či devět. Výsledek dozajista příjemně překvapí vaše chuťové buňky, bez ohledu na to, zda se na vašem stole objeví vynikající hovězí steak s bulgurem, bylinkami a parmezánem či treska s lanýži a růžičkovou kapustou.

Od 27. dubna do 12. května však restaurace ruší svou standardní nabídku, jelikož se po dlouhé době sejde celá rodina. A vy budete mít při této příležitosti možnost vyzkoušet speciální osmichodové menu, ke kterému budou párovaná vína, koktejly, káva i domácí ořechovice. Nepropásněte tuto jedinečnou šanci okusit celkem čtrnáct vynikajících jídel během jednoho večera.

Jakub Huja, travel consultant

Jakub Huja

travel consultant

Připravíme vám nezapomenutelný zážitek kdekoliv na světě. Zavolejte mi nebo napište a s týmem designérů vám zajistím dovolenou na míru.

Jakub Huja