Michaela Pipek

„Vydejte se do Keni na jeden z největších přesunů divoké zvěře na světě. Doporučuji vám ubytovat se alespoň ve dvou různých lodgích, abyste viděli různorodost zdejší krajiny a měli možnost zahlédnout více skupin zvířat. Pokud jste dobrodružnější povahy,  zvolte adventure kemp, který se nachází, při zachování pohodlí, přímo u zdroje vody afrických zvířat.“

Michaela Pipek, chief travel designer

 

Navštivte s námi safari a zažijte jeden z nových divů světa: milióny zvířat se na hranicích Keni a Tanzanie vydávají za potravou a začíná jejich cesta mezi životem a smrtí.

Poznejte africkou přírodu v její syrové podobě, zároveň si ale nemusíte odepřít cestovatelský luxus, který je u naší společnosti samozřejmostí.

Načítám

Zvířata se šikují jedno za druhým a čekají na pokyn svého vůdce. Blížící se mohutné stádo signalizují hejna much, dusot a vzedmutý prach. Pakůň, který dvoumilionové stádo povede, se dává do pohybu. Za ním se valí v několikakilometrové šňůře jeho následovníci. Země se otřásá, cesta za novou potravou je velmi rychlá. A během ní se k pakoňům přidávají i stáda zeber a gazel, za nimi se vychytrale táhnou lvi, gepardi nebo levharti. Poslední v řadě jsou odhodlaní mrchožrouti – hyeny a šakali. Všichni čekají na svou chvíli. Kdo zaváhá, nepřežije.

Cílem stád pakoňů a zeber je zelená tráva na pastvinách keňského národního parku Masaj Mara. Putují sem desítky kilometrů od července až do října z národního parku Serengeti na severu sousední Tanzanie. V Keni samice vrhnou svá mláďata a mohutná masa zvířat se vrací zase zpět.

Načítám

Cesta je dlouhá a tvrdá, zvířata se řítí vstříc nevyhnutelnému setkání s predátory, ke kterému dochází hlavně při přechodu řek. Tam na svou kořist čekají krokodýli. Hladina se čeří, pakoňové se vrhají do vody a najednou se objeví obrovská šupinatá hlava, nedaleko další, a pak další, na slunci se zalesknou zuby… Tak začíná praktická ukázka Darwinovy evoluční teorie.

Velká migrace zvířat je nekonečnou cestou za potravou a vodou, která se odehrává pravidelně každý rok. Vědci si dodnes nejsou jisti, jak zvířata vědí, kdy vyrazit a kudy běžet. Spekuluje se o tom, že jejich přesun je reakcí na počasí a instinktivní cestou za deštěm a novými pastvinami. Anebo mají cestu zakódovanou v DNA. V Africe, místě mnoha fosilních nálezů, se ukázalo, že pakoně se v Serengeti pasou beze změny více než milion let a stejně stará je i jejich cesta do úrodných krajů.

Načítám

Zvířata v Africe migrují celý rok. Cyklus začíná v parku Serengeti, kde se mezi lednem a březnem narodí až půl milionů mláďat pakoňů a zeber. Od dubna se stáda připravují na cestu a vyrážejí na severozápad, na konci května po období dešťů se masa zvířat dává do divokého pohybu směrem k Masaj Mara. Červenec a srpen nabízí divoká setkání pakoňů s predátory, v září pak přeživší zvířata dojdou k pastvinám v Keni. Tu spasou do listopadu a vrací se zpátky do Serengeti.

Přesný čas migrace je těžké předvídat, nejlepší je ale do Keni vyrazit na sklonku léta. Pravidelní návštěvníci úchvatné migrace se přou, kde je nejlepší místo k pozorování zvířat. Záleží jenom na vás. Můžete dát přednost blízkosti řek a dramatickým soubojům mezi pakoňmi a krokodýli. Můžete vyrazit na otevřené pláně, kde je zážitek z běžících zvířat velmi intenzivní až fyzický. Anebo si vyberete místa, kde zvířata přivádějí na svět svá mláďata a ochraňují je před útoky predátorů?

Dopřejte si setkání s divokou africkou přírodou v její syrové podobě. Sledujte velkou migraci zvířat v pohodlí zajištěném naší společností. Zabezpečíme vám cestu, ubytování v luxusních safari campech i průvodce, který vás doprovodí na nejzajímavější místa velké migrace zvířat.

Michaela Pipek, chief travel designer

Michaela Pipek

chief travel designer

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě. 

Co vás také může zajímat