Kapverdy

Ostrovy, kde „no stress“ není jen moto, ale životní styl

Bílé písečné pláže omývané azurovými vodami Atlantického oceánu, horské pěší trasy, bohatý podmořský svět, dobré jídlo, ale především pohoda. Ostrovy Kapverdské republiky vás uchvátí, každý však jiným způsobem. Cestovatelé sem hojně jezdí nejen za vysokými teplotami a odpočinkem, ale rovněž za vodními sporty. Díky silným větrům jsou Kapverdy vyhledávaným místem pro kiting a windsurfing. Vykoupat se a zažít stav beztíže můžete v místních slaných jezírcích, které jsou pozůstatkem solných dolů. Ač zemi poznamenal 5 století trvající portugalský kolonialismus, africké tradice a kreolská kultura zde úřadují stále. 

 

Příroda

Souostroví Kapverdské republiky v Atlantickém oceánu u pobřeží Afriky zahrnuje 10 ostrovů vytvořené ze sopečného odpadu, minerálů a organických materiálů. Povrch tvoří především vulkanická pohoří nebo písečné pláže. Nejnavštěvovanějšími ostrovy jsou Sal a Boa Vista, nabízející převážně nádherné písečné pláže a malebné zátoky. Milovníky přírodních unikátů potěší návštěva útesů oblasti Buracona na Salu, jejíž hlavním lákadlem je Blue Eye, útvar v jeskyni s otvorem ve stropě, který při lámání paprsků světla kolem poledne nabízí nádherný úkaz připomínající modré oko. Drsnější přírodu a rozmanité trasy najdete na ostrovech Santo Antao a Santiago. Fauna na souši není příliš rozmanitá, o to pestřejší je svět pod mořskou hladinou. Výletní okruhy obsahují pozorování velryb, citronových žraloků či líhnutí želvích mláďat. Ostrov osazuje také několik endemických druhů ptactva a menších plazů. 

1032x554 Kapverdy shutterstock_1560135989

 

Gastronomie

Místní strava je ovlivněna svým ostrovním statusem, kde jsou zejména ryby, mořské plody a drůbež základním kamenem lokálních pokrmů. Místní klima je po většinu roku suché, proto je majorita ovoce a zeleniny na ostrov dovážena. Tradičním národním kapverdským jídlem je Cachupa, pomalu dušené ragú z vařených luštěnin, masa, ryb a brambor. Každý ostrov má svou vlastní variaci.

1032x554 Kapverdy shutterstock_1038687892

 

Vybrané zážitky

Depositphotos_183786274_xl-2015

„Směs portugalské, brazilské a africké kultury naleznete v každém aspektu zdejšího života. Ulice plné života, radosti a rytmické hudby se dotknou každého, kdo na souostroví zamíří.“

Kateřina Ulmanová

Ticketing Manager & Travel Designér