Matěj Polák

„Chcete si zahrát opravdu kvalitní golf? Vyrazte na věhlasná hřiště, která se pyšní dlouhou tradicí, prestiží a především dokonalými podmínkami ke hře. Některá z nich se však mohou pochlubit ještě něčím navíc – mimořádnou atmosférou, vyplývající z jejich umístění, historií a událostmi, které doslova formovaly dějiny golfu. Inspirujte se desítkou z nich. Nejprve se podívejme tam, kde to všechno vlastně začalo.“

Matěj Polák, travel designer

 

The Old Course v St Andrews, domov golfu

St Andrews patří k nejúžasnějším městům ve Skotsku. Hlavní zásluhu na tom mají jeho velkolepá minulost, třetí nejstarší univerzita v Británii a – golf.

Město na březích Severního moře mezi Edinburghem a Dundee láká turisty nesčetnými památkami. K nejnavštěvovanějším patří ruiny mohutné katedrály z 13. století, trosky kamenného hradu, věž St Rule s rozhlednou, dominikánská kaple nebo kostel svaté Trojice.

Úžasně modelované, divoké pobřeží a rozsáhlé zelené plochy celou oblast předurčily k rozvoji golfu. Jeho prvním variantám tady holdovali jinoši už ve středověku. Golfová společnost zde vznikla v roce 1754, což je i počátek hřiště The Old Course. O deset let později mělo 22 jamek, jejich počet následně sloučením pěti jamek klesl a vznikl tak klasický, 18jamkový standard.

Kolem roku 1863 hřiště ještě vylepšil legendární Old Tom Morris – a od té doby se na něm prakticky žádné dramatické změny neudály. Proč také, když 6 656 metrů dlouhý areál s parem 72 je v podstatě dokonalý? Během dalších desetiletí The Old Course inspiroval další a další golfové resorty, jejichž architekti si ho při stavbě hřišť brali za vzor.

The Old Course využívá rozlehlé plochy a doslova plýtvá prostorem. Jeho greeny jsou rozměrné, design nadčasový a architektonické doplňky v čele s můstkem Swilken kultovní. Vše završuje historická klubovna Royal and Ancient Clubhouse u jamky č. 18 v noblesním, anglikánském stylu.

Hřiště mnohokrát hostilo British Open a řadí se mezi deset nejlepších na světě. A stejné slávy si užívá i jeho proslulá jamka č. 17.

Načítám

Royal County Down GC, povinnost pro znalce golfu

Na ostrovech ještě chvíli zůstaneme a podíváme se, jak vypadá nefalšovaný golfový ráj. Stačí se rozhlédnout nádhernou krajinou kolem hřiště Royal County Down GC v severoirském hrabství Down. Z jedné strany ho lemuje členitá Dundrumská zátoka a přírodní rezervace Murlough s písečnými dunami, na druhé se rozkládá nevelké lázeňské město Newcastle s historickým přístavem.

Hned za městem vyrůstá z Irského moře pohoří Mourne s nejvyšší severoirskou horou Slieve Donard (849 m), mournskou zdí dlouhou 35 kilometrů a rozmanitými skalními útvary. Pramení zde řeka Shimna, kterou v přírodním parku Tollymore Forest překračuje 16 historických mostů.

Royal County Down GC, (zřejmě) nejlepší hřiště na celých Britských ostrovech, vybudoval u bývalého nádraží Old Tom Morris v roce 1889. O takřka 20 let později se jeho patronem stal sám král Edward VII. Design hřiště v průběhu století postupně upravovali a vylepšovali George Combe, Harry Vardon či naposledy Donald Steel. Hvězdný Rory McIlroy ho uvádí jako své nejoblíbenější místo pro hru.

Mistrovské 18jamkové hřiště Royal County Down má délku 6 571 metrů a par 71. (K dispozici je i vedlejší hřiště Annesley.) V roce 2007 ho Golf Digest vyhodnotil jako nejlepší na světě mimo území USA, loni dokonce bez omezení polohy. Čtvrtá a devátá jamka se řadí mezi nejlepší na světě podle knihy „500 World's Greatest Golf Holes“.

K jeho charakteristickým znakům patří členitý terén, množství bunkerů, ploché greeny a velice hustý rough. Spoustu ran tady budete hrát naslepo a zkušení hráči si přijdou skutečně na své. Přímo u hřiště, které hostilo např. British Open, Walker Cup či Curtis Cup, stojí luxusní hotel Slieve Donard honosného zámeckého vzhledu.

Načítám

Shinnecock Hills, americká golfová klasika

Nejstarší organizovaný golfový klub v USA (od roku 1891), nejstarší golfová klubovna v USA (z roku 1892), první klub umožňující členství ženám a dějiště druhého US Open v historii (1896) – to je Shinnecock Hills. V žebříčku sta nejlepších golfových resortů magazínu Golf Digest se pravidelně umísťuje na medailových pozicích.

US Open se tam hrál ještě třikrát (1986, 1995, 2004), tedy ve třech stoletích. Popáté se na místo činu vrátí v roce 2018.

Shinnecock Hills si jednoduše zamilujete. Leží sto kilometrů od hranic New Yorku, na ostrově Long Island mezi zálivy Shinnecock a Great Peconic Bay. Této oblasti u města Southampton dominují přírodní rezervace, vilová zástavba a – golfová hřiště.

Klub založili William K. Vanderbilt, Edward Meade a Duncan Cryder, první 12jamkové hřiště projektoval Willie Davis v roce 1891. Nádherná klubovna je dílem významného architekta Stanforda Whitea. O tři roky později rozšířil Willie Dunn počet jamek na stávajících 18. Současnou podobu dal hřišti William Flynn, který ho v roce 1937 zároveň prodloužil na 6 163 metrů. Před US Open 2004 bylo prodlouženo na konečných 6 397 metrů.

Hřiště podle znalců evokuje linksové zážitky na britském pobřeží. Ostatně časté větry, zvlněný terén a rozličné traviny atmosféru ostrovů skutečně připomínají. Každá jamka má svůj charakter a ke zdárnému zvládnutí hřiště je notná velká dávka zručnosti.

Načítám

Augusta National GC, pravý král

Asi nejslavnější hřiště Spojených států, ba celého golfového světa, je však třeba hledat více na jihozápad. V Augustě, druhém největším městě státu Georgie a rodišti slavného zpěváka Jamese Browna.
Z letadla město připomíná záplavu zeleného mechu, z níž jako houby vykukují budovy mrakodrapů. Vyrostlo kousek od řeky Savannah, lemované oblíbenými parky včetně přírodní rezervace okolo močálů Phinizy a historického vodního kanálu. Toto nádherné, osvěžující prostředí bylo v podstatě předurčeno k tomu, aby se stalo srdcem amerického golfu.

Golfových resortů tady najdete celou řadu, avšak jednoznačně mezi nimi vyniká areál Augusta National GC. Hraje se tady Masters, jeden ze čtyř hlavních grandslamových turnajů, o jehož výjimečnosti svědčí, že se jako jediný každý rok koná na stejném místě.

Hřiště navrhli Bobby Jones a Alister MacKenzie, otevřeno bylo v lednu 1933. Ve většině odborných žebříčků nejlepších golfových hřišť světa se pravidelně umísťuje na předních příčkách, často je dokonce hodnoceno jako nejlepší na světě. Zásluhu na tom mají časté úpravy, které díky pečlivé přípravě, profesionalitě architektů (mezi nimiž byli Bobby Jones, Perry Maxwell, Trent Jones, Jack Nicklaus či Tom Fazio) a precizní realizaci vždy přispívají k rozvoji hřiště.

Obtížnost 6 799 metrů dlouhého hřiště s parem 72 navyšují i mnohé objekty na jeho ploše. K nejslavnějším patří rybníček Ike, kanál Rae Creek s Hoganovým mostem či fontána Recort.

A nemění na tom nic ani odstranění ikonického Eisenhowerova dubu v důsledku sněhové bouře v roce 2014, bez něhož si řada golfistů hru na Augusta National GC neuměla ani představit…

Načítám

Cypress Point Club, hold golfu

Přesuňme se na druhý konec USA, na kalifornský poloostrov Monterey. Je to vyhlášená rekreační oblast, na kterou na jihu navazuje ještě známější Big Sur. Mezi věhlasným mořským akváriem ve městě Monterey, blízkou rezervací Fort Ord s písečnými dunami, muzeem literáta Johna Steinbecka v Salinas, skalnatým národním parkem Pinnacles či závodním okruhem Mazda Raceway Laguna Seca se krásně vyjímá záplava špičkových golfových resortů.

Jejich vládcem je Cypress Point Club na Pebble Beach, který stvořil nedostižný britský golfový architekt Alister MacKenzie (podílel se i na vzniku hřiště Augusta National GC). V roce 1928 spolu s Robertem Hunterem postavili hřiště, které bez velkých úprav přežilo dodnes a stále se řadí mezi to nejlepší, co golf na západě Spojených států může nabídnout – americký Golf Magazine ho ostatně roku 2011 vyhlásil druhým nejlepším hřištěm na světě.

Poznávacím znamením Cypress Point Clubu je poloha přímo nad rozeklanými útesy Pacifiku, což umožňuje vést trojici jamek č. 15, 16 a 17 přes oceán. Všechny tři patří k nejlepším na světě a č. 16 je dokonce vůbec nejdelší jamkou hranou přes oceán.

S délkou 5 966 metrů se Cypress Point Club řadí spíše mezi kratší osmnáctky, avšak to mu vůbec neubírá na atraktivitě a náročnosti – právě naopak. Zahrát si v takovém prostředí je unikátní příležitostí pro každého opravdového milovníka golfu.

Načítám

Brickyard Crossing Golf Resort, rarita nejvyšší kvality

Přestože je Indianapolis americkou Mekkou automobilových závodů, najdete tady spoustu zeleně v čele s rozlehlým parkem Eagle Creek, velké zoo s pavilónem delfínů a řadu muzeí. A také golfové hřiště Brickyard Crossing Golf Resort, umístěné přímo na ploše gigantického silničního závodního okruhu. Ano, přímo tam, kde se před 257 tisíci diváky jezdí slavný závod 500 mil Indianapolis.

Hřiště Brickyard Crossing Golf Resort má celkově 18 jamek a čtyři z nich, včetně jedné vodní překážky, se nacházejí uvnitř okruhu dlouhého celkem 4 kilometry. Vzniklo v roce 1929 jako 27jamkové podle návrhu Edwarda V. Rickenbackera. Roku 1993 ho nahradilo současné hřiště projektované Peterem Dyem.

Originální prostory resortu Brickyard Crossing Golf Resort, ležícího severozápadně od centra města, už hostily řadu významných turnajů včetně série PGA Tour. A populární, nevšední možností, jak si také užít golf, zůstávají doposud.

Načítám

Club de Golf Valderrama, evropská špička

Ale rychle zpátky, tentokráte na Iberský poloostrov. Andalusie bývá považována za srdce evropského kontinentálního golfu. Nachází se tady přes osm desítek dokonalých golfových hřišť! Nyní vám nepředstavíme zdejšího průkopníka Aloha Golf Club ani El Paraiso Golf Club od Garyho Playera s dokonalými pohledy na Středozemní moře. Nebudeme se věnovat zábavnému hřišti La Duquesa Golf s výhledem na africký kontinent, a dokonce ani komplexu La Cala Resort, jednomu z největších a nejexkluzivnějších golfových resortů v jižní Evropě s trojicí velmi odlišných hřišť.

Podíváme se jenom malý kousek od výrazného skaliska Gibraltaru, jihozápadně od vyhlášených letovisek Estepona a Marbella. Tady, pod paprsky jihošpanělského slunce, u rekreačního resortu Sotogrande, přitahuje pozornost golfových fanoušků Valderrama Golf Club. Řadí se mezi nejznámější golfové kluby starého kontinentu – golfový magazín Golf World ho označil za nejlepší hřiště kontinentální Evropy.

Hřiště Valderrama Golf Club bylo pod názvem Sotogrande New postaveno v roce 1974 podle projektu význačného amerického golfového architekta Roberta Trenta Jonese. O sedm let později dostalo pojmenování Las Aves a roku 1984 ho nový majitel Jaime Ortiz-Patiño přejmenoval na Valderramu. Téměř dvacet let se tady hrál významný turnaj Volvo Masters a v roce 1997 hostilo jako první evropské hřiště mimo Britské ostrovy prestižní Ryder Cup.

Ikonou hřiště je čtvrtá jamka La Cascada s parem 5 a jezírkem. Není bez zajímavosti, že v rámci doprovodného programu turnaje Open de España 2016 ji francouzský národní tým dokončil čtyřmi ranami za pouhých 35 vteřin.

Načítám

Golfové hřiště Monte Rei, oáza klidu a pohody

K lákadlům prázdninového regionu Algarve na jihu Portugalska, jako jsou nádherné pláže, moderní akvaparky a historická architektura, je nutné připočítat i kvalitní golf. Právě tady bylo v 19. století založeno nejstarší golfové hřiště v zemi Oporto Nibilick Club, které odstartovalo zdejší popularitu tohoto sportu.

Mezi desítkami nadstandardních hřišť, jako jsou např. Quinta de Cima, Oceanico či Palmares, vyniká golfový resort Monte Rei. V mnoha hodnoceních se pravidelně objevuje jako nejlepší v celém Portugalsku a vysoké příčky obsazuje i v evropském TOP TEN.

Mistrovské golfové hřiště Monte Rei se přitom narodilo teprve roku 2007 podle návrhu legendárního Jacka Nicklause. Jeho magickou přitažlivost si můžete vychutnat ve východní části Algarve, nedaleko letoviska Monte Gordo a španělské hranice. Lehce zvlněná krajina u říčky Rio Seco pokrytá četnými lesíky, hojnost slunečních paprsků a svěží větříky vanoucí od Atlantského oceánu jsou pro golf požehnáním.

Výhledy na jihoportugalskou přírodu se pokocháte ze severního i jižního hřiště, tvořících nedílnou součást resortu. Obě mají 18 jamek a po pětici jezer. Nechybí stylová klubovna s restaurací a půjčovnou holí.

Načítám

Golfclub Budersand Sylt, nadšení pro perfektní zážitky

Vydejme se nyní na Fríské ostrovy ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko. Vyniká mezi nimi Sylt, nejsevernější a čtvrtý největší ostrov Německa a zároveň oblíbený rekreační region. Oplývá hojností luxusních ubytovacích zařízení i restaurací, z nichž se hned čtyři honosí michelinskou hvězdičkou.

Ostrov Sylt se pyšní jedinečným umístěním v národním parku Waddenského moře, 500 kilometrů dlouhého a jen 20 kilometrů širokého pobřežního moře táhnoucího se od Nizozemska až k dánskému Esbjergu. Pro svou vysokou ekologickou hodnotu byl zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Charakterizují ho mělčiny a písčiny rozdělené četnými brázdami, hejna stěhovavých ptáků a osvěžující oceánské počasí.

Na jižním konci neuvěřitelně členitého, protáhlého a úzkého (kolem 800 metrů) ostrova Sylt, který s pevninou spojuje tzv. Hindenburgova hráz, najdete Golfclub Budersand Sylt. Právě zdejší ojedinělé krajině vděčí hřiště za svou popularitu mezi všemi milovníky kvalitního golfu. Vzniklo v roce 1994 na místě původní staré zástavby a rychle proniklo mezi nejlepší evropská golfová hřiště. V hodnocení časopisu Golf Journal například dlouhodobě drží druhou pozici.

Golfclub Budersand Sylt je 18jamkové hřiště přímo u moře využívající terén modelovaný rozeklaným pobřežím s útesy, dunami a častým kamením. Trávník s kvalitním písečným podložím je odolný, těsný a pevný, hrací plocha je tvrdá a greeny jsou extrémně rychlé s výraznými odskoky míčků. Nezbývá, než si ho pořádně užít!

Načítám

Albatross Golf Resort, domácí pohoda u Prahy

Nakoukněme ještě k nám domů, neboť na závěr jsme si pro srovnání nechali i jedno prvotřídní hřiště v České republice. Ano, taktéž u nás vyrostla v posledních letech celá řada zajímavých a vysoce hodnocených golfových areálů. K těm nejprestižnějším a nejuznávanějším bezesporu patří Albatross Golf Resort u vísky Vysoký Újezd doslova za pražskými humny. Americký magazín Golf Digest ho několikrát vyhlásil českou golfovou jedničkou a v rámci nejvyšší evropské série European Tour se řadí mezi pět nejlépe hodnocených.

Golfové hřiště Albatross nabízí svých 18 jamek na 6 621 metrech od roku 2009. Uznávanému anglickému architektovi Keithu Prestonovi se podařilo do vlnícího se terénu v krásné krajině mezi Českým krasem, hradem Karlštejn a Rudnou u Prahy citlivě začlenit hřiště nejvyššího evropského standardu. Několikrát již hostilo turnaje Czech Masters a Ladies European Tour.

Součástí areálu je moderní klubovna s restaurací Kogo a konferenčními prostory, rozsáhlé parkoviště, tréninkové centrum a Albatross Golf Academy.

Představili jsme vám deset hřišť, jedno výjimečnější než druhé. Které vás láká nejvíce?

Michaela Pipek, travel consultant

Michaela Pipek

travel consultant

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě.