„Při naší cestě na Seychely jsme navštívili hned několik ostrovů. Každý z nich je něčím zajímavý a na všech nás ohromily nádherné pláže, přátelští obyvatelé a krásná panenská příroda,“ říkají Markéta Udavská a Petr Udavský.

Dostupnost Seychelských ostrovů z České republiky je velmi dobrá a cesta nezabere tolik času, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pro cestu jsme zvolili leteckou společnost Emirates s komfortním přestupem v Dubaji. První let z Prahy trval necelých 6 hodin a následující z Dubaje příjemné 4,5 hodiny. Po přistání na hlavním seychelském ostrově Mahé na nás dýchla exotická ostrovní atmosféra.

Načítám

Constance Ephélia Resort na ostrově Mahé

Naší první „základnou“ byl resort Constance Ephélia, který se nachází na hlavním ostrově, přibližně 40 minut jízdy automobilem z letiště. Díky heliportu je možný i rychlý transfer vrtulníkem. Samotný resort je největší na Mahé a svým konceptem zaujme rodiny s dětmi i zamilované páry. Lemují ho dvě krásné písčité pláže s pozvolným vstupem do vody a širokou nabídkou vodních sportů. Podél jižní pláže najdete výhradně suity Junior s rozlohou 62 m2. Tato pláž má ovšem tak pozvolný vstup do vody, že si ani při přílivu pořádně nezaplavete a bez problémů dojdete po mořském dnu až na protější ostrůvek. Poblíž pláže je hlavní recepce, dětský klub, některé butiky a tři z pěti restaurací. Rozhodně můžeme doporučit návštěvu fantastických a prostorných lázní uprostřed tropických zahrad.

Načítám

Severní část resortu odděluje od té jižní mangrovníkový les. Kromě kategorie Senior Suite s rozlohou 80 m2 se zde nachází výhradně vily. Každá má vlastní bazén a k dispozici služby asistenta zvaného “villa host”. Sdílíte ho s několika dalšími vilami a během pobytu se stará o vaše pohodlí – zařídí například některý z výletů nebo rezervaci v restauraci. Během našeho pobytu jsme se po resortu často pohybovali na kolech, která jsou prozatím k dispozici pouze hostům vil v severní části. Hosté vil Hillside, nacházejících se v kopci a dále od restaurací a pláže, mohou pro dopravu po resortu používat malá golfová vozítka. Tyto vily s úchvatnými výhledy jsou oblíbené zejména mezi páry. V kopcích, na konci uličky s vilami Hillside, najdete pýchu resortu – zcela privátní 3ložnicovou prezidentskou vilu s vlastním vstupem na malou pláž.

Načítám

Při toulkách po hlavním ostrově jsme navštívili hlavní město Victoria, které je důležitým dopravním bodem celého souostroví. Nemusíte se obávat, že by vás ohromilo svou velikostí – patří totiž mezi jednu z nejmenších metropolí na světě. Pohodovou procházkou si tak vše stihnete projít během pouhých 45 minut. Symbolem města je hodinová věž, zmenšenina známého londýnského Big Benu.

V La Plaine St. Andre na severovýchodě ostrova nás zaujala palírna tradičního seychelského rumu Takamaka. Dozvíte se tady, jak přichází na svět rum, na který jsou místní obyvatelé náležitě pyšní. Prohlídka palírny vám zabere přibližně hodinu a na konci vás čeká ochutnávka několika druhů Takamaky.

Načítám

Další pokračování cesty nese název St. Anne, což je ostrov na dohled z Mahé, kam transfer menší lodí zabere sotva 15 minut. Pokud ji nestihnete, nezoufejte – za 30 minut vyplouvá další. Nachází se zde pouze jediný resort – Sainte Anne Resort & Spa. Zbytku ostrova pak dominuje příroda.

Sainte Anne představuje dobrou volbu pro hosty, kteří mají rádi klid a soukromí. Přestože je personál nesmírně přátelský a vlídný, náročnějším hostům by nemusel vyhovovat jejich poněkud domácký přístup. Ubytování je výhradně ve vilách, a to v celkem šesti kategoriích. Všechny kromě vil Garden a Tropical mají i vlastní bazén. Je zde možnost programu All Inclusive a hosté mají, stejně jako v Constance Ephélia, na výběr z pěti restaurací. Oproti Ephélii je však výběr pokrmů omezenější. Pokud vás omrzí sladké nicnedělání, naplánujte si výlet na protější ostrov, kde jsou dobré podmínky pro šnorchlování. Za příplatek je možné zkusit také potápění či rybaření.

Načítám

Být na Seychelách a nevydat se na některý z dalších ostrovů, než na kterém jste ubytováni, by byla škoda. Proto jsme během pobytu vyrazili na malebné ostrovy Praslin a La Digue.

Na Praslin, druhý největší seychelský ostrov, se můžete dostat letecky (15 minut letu z Mahé) nebo lodí, přičemž plavba trvá přibližně hodinu. Katamarány plavící se mezi hlavním ostrovem a Praslinem jsou moderní a spolehlivé. Vyplatí se připlatit si za lístek na venkovní část paluby, kde osoby náchylnější k nevolnostem lépe snášejí cestu.

Načítám

Oproti Mahé je na Praslinu více klidu, rozhodně zde není kam spěchat. Nádherné pláže lemující 12 km dlouhý ostrov nabízí pozvolný vstup do vody. Zřejmě nejvýznamnějším místem ostrova je Vallée de Mai. Tato pralesní rezervace spadající do seznamu světového dědictví UNESCO je zároveň jediným místem na světě, kde divoce rostou kokosové palmy coco de mer. Jejich plody, připomínající ženský klín či lidské pozadí, mohou dosahovat váhy až 30 kilogramů a jsou největší na světě. Pro ubytování na Praslinu můžeme doporučit resort Constance Lémuria s přilehlým 18jamkovým golfovým hřištěm.

Za pouhých 15 minut plavby lodí z Praslinu se dostanete na La Digue, panenský ostrov, kde vládne dokonalý klid a mír. Typickými místními obyvateli jsou zde želvy obrovské. S těmito až dvousetkilovými “drobečky” se můžete setkat i na řadě dalších míst seychelského souostroví. Pokud nemáte vlastního průvodce, doporučujeme půjčit si kolo a prozkoumat ostrov po vlastní ose. Můžete se vykoupat na některé z nádherných pláží posetých pověstnými žulovými kameny nebo si zajít do místní restaurace s uvolněnou atmosférou.

Naše doporučení: Mahé je bezesporu nejživějším a nejrušnějším ze všech seychelských ostrovů. Naproti tomu na pohodových ostrůvcích La Digue a St. Anne jako by se zastavil čas. Pokud chcete kompromis mezi Mahé a La Digue, jeďte na Praslin.

Petr Udavský, chief travel consultant

Petr Udavský

chief travel consultant

Připravíme vám nezapomenutelný zážitek kdekoliv na světě. Zavolejte mi nebo napište a s týmem designérů vám zajistím dovolenou na míru.

Petr Udavský