Michal Pátek

„V Basileji se ubytujte v hotelu Grand Hotel Les Trois Rois. Jeden z nejstarších evropských hotelů ležící na břehu řeky Rýn se pyšní zvučnými jmény minulých hostů, kterými byli například Pablo Picasso či James Joyce. Součástí je také tříhvězdičková michelinská restaurace Cheval Blanc, jejíž pokrmy na své cestě do Basileje prostě nesmíte vynechat.“

Michal Pátek, travel designer

Navštivte nejprestižnější přehlídku moderního a současného umění Art Basel a naše kurátorka vám přímo ve Švýcarsku doporučí díla, která by neměla chybět ve vaší sbírce.

„Art Basel je největší výstavou na světě a každý umělec, kterému se dostane cti zde vystavovat, získává nezpochybnitelnou prestiž. Jeho cena na uměleckém trhu automaticky roste,“ říká ředitelka pražské Galerie Vernon Monika Burian Jourdan.

Načítám

Přehlídka ve Švýcarsku nabízí obdivuhodný mix, v jehož rámci se originály velkých mistrů střetávají s nejnovějšími uměleckými trendy. Setkejte se s nejvlivnějšími sběrateli světa, bohémskými umělci a řediteli světových muzeí. Láká vás investice do umění, nebo chcete svoji sbírku rozšířit o aktuální jména? Vydejte se s Exclusive Tours na kurátorskou prohlídku s Monikou Burian Jourdan.

„Na Art Basel vám představím to nejlepší, co dnešní trh s uměním nabízí,“ slibuje paní Jourdan, „samozřejmostí je VIP vstup, díky němuž se vám přehlídka otevře dříve než ostatním návštěvníkům. Zajistím vám setkání s umělci a poznáme společenský život významných sběratelů.“

Načítám

Umělecký veletrh v Basileji patří do tzv. velké čtyřky, na níž nesmí chybět žádný vážný sběratel: březnový Maastricht, prosincový Art Basel Miami, londýnský Frieze konaný v říjnu a Art Basel ve Švýcarsku.

Každý rok v červnu se město nad Rýnem stane magnetem pro umělce, finančníky, velké sběratele a velké peníze. Podle odhadů Axa-Art, největší společnosti zaměřené na pojišťování uměleckých děl, se na Art Basel investuje do umění kolem čtyř miliard dolarů. „Lidé obracejí kvůli regulacím svou pozornost k daňovým rájům a také investují více a více peněz do umění,“ řekl agentuře Bloomberg konzultant Todd Levin.

Každá z tří stovek vystavujících galerií, jejíž portfolio prochází přísným výběrem kurátorů veletrhu, do Švýcarska přiváží to nejlepší ze svého katalogu. Picasso se zde setkává s Damienem Hirstem, Cézanne doplňuje Aj Wej-wej, není problém zde koupit práce Jeffa Koonse, Gustava Klimta i Francise Bacona. Díla se kvalitou rovnají položkám, které by jindy byly ve večerních dražbách u Christie’s nebo Sotheby’s. Jak tvrdí Souren Melikian, jeden z nejvlivnějších výtvarných publicistů: „Hlavními událostmi na trhu umění pro náročné už nejsou aukce, ale výtvarné veletrhy.“

Načítám

Pro sběratele umění je Art Basel adrenalinovou akcí. Vypráví se historky, jak se snaží v převlecích za dělníky proniknout do výstavních prostor ještě před otevřením, aby se k nejlepším kouskům dostali jako první.

Vždyť Warholův autoportrét měl nového majitele za pouhých 15 minut od zahájení přehlídky. Cena? 32 miliónů dolarů. Mezi bleskově prodanými díly byla také pohyblivá socha Američana Alexandra Caldera s cenovkou 12 miliónů dolarů i obraz od současného amerického umělce Roberta Rymana za více než 7 miliónů.

Světoví galeristé obdivují i českou modernu – na Art Basel se prodávají klasici jako František Kupka, Josef Sudek nebo František Drtikol. Jeho fotografie Vlna se v Basileji prodávala za 400 tisíc euro. Ze současných umělců zde vystavovali Eva Koťátková, Jiří Kovanda nebo Krištof Kintera.

Načítám

Historie Art Basel se píše od roku 1970 a během tří let si výstava získala pevné místo na trhu výtvarného umění. Zároveň stanovila pravidla pro prodej uměleckých děl v 21. století – to nejlepší už se neprodává v galeriích nebo na aukcích, ale v přímé konkurenci. Je to logické, nejprestižnější přehlídka láká nejlepší umělce i nejváženější sběratele. Výhoda je v časové nenáročnosti – na jednom místě můžete provést průzkum globálního trhu a okamžitě nakoupit.

S Exclusive Tours si díky paní Monice Burian Jourdan můžete trh s výtvarným uměním užít jako odborníci. Vystavená díla si prohlédnete ještě před oficiálním otevřením Art Basel a během mnoha koktejlů se setkáte se světovou uměleckou elitou.

Jakub Huja, travel consultant

Jakub Huja

travel consultant

Připravíme vám nezapomenutelný zážitek kdekoliv na světě. Zavolejte mi nebo napište a s týmem designérů vám zajistím dovolenou na míru.

Co vás také může zajímat

Jakub Huja