„Užil jsem si Itálii ve Ferrari. Nevyužil jsem služeb půjčovny, protože ta by mi nepomohla vyřešit obvyklé problémy. Ušili mi zážitek na míru,“ říká majitel Exclusive Tours David Eder.  

Ať máte rádi památky, vína, nákupy nebo kombinaci čehokoli jiného, pokaždé je připravena ideální trasa, supersport, ve kterém jedete, a druhý vůz, v němž je vám nablízku váš butler, nákupčí, concierge… nazvěte si ho, jak chcete. V každém případě s jeho pomocí zažijete Itálii bez starostí. A hlavně bez starostí o Ferrari.

Načítám

Jsem milovníkem supersportů, ale nevlastním je a ani nechci. Uvážím-li, kdy se mi naskytne příhodná kombinace volného času, chuti a počasí, v českých podmínkách bych drahý vůz využil nejvýše jeden měsíc v roce, ale pojištění, servis, parkování a další starosti jsou s ním spojeny celých dvanáct měsíců. Proto si tak specifické vozy raději užívám než kupuji. Ideální způsob se nabízí v Itálii u zážitku, který mnozí chybně zaměňují za pouhé vypůjčení vozu. Je to mnohem víc. 

Přistál jsem v Římě a pokračoval autem dvě hodiny do Fonteverde Natural Spa Resortu. Toskánské kopce s olivovými háji a vinicemi tvoří kulisu hotelu, který byl překvapivě plný, ačkoli nebyla vysoká sezona. Důvod: velké lázně. Teplota vzduchu 16 stupňů Celsia kontrastovala s 37stupňovou vodou ve venkovních bazénech. Hosté si užívali tzv. Etruský okruh s hydromasážemi. Menší pokoje byly v základním pětihvězdičkovém standardu, servis poněkud „po italsku“, tedy vyžadující tolerantnost, a kuchyně převážně průměrná, jen s výbornými těstovinami. Můj hlavní pohled ale patřil jiným italským výrobkům, které se leskly na nádvoří…

Načítám

V minulosti jsem kromě Ferrari řídil i Lamborghini a Porsche, ale Ferrari je výrazně jednodušší na řízení než právě například Lamborghini, takže mi umožňuje více si užívat auto, zvuk, okolí. Tím spíše v Itálii, zemi pocitů. Na místě jsem mohl vyzkoušet dvě Ferrari. Zatímco 458 Spider mi vzhledem, výkonem a konceptem sedí více na okruhy, zůstal jsem u lifestylové Californie. Ovšem není nutné ukázat prstem jen na jeden model. Během pobytu můžete kombinovat modely i značky, půjčují tu i Maserati nebo Bentley. Denně můžete řídit jiné auto. Je to životní styl při sloučení příjemného počasí, dobrého stavu silnic a krásných scenerií s gastronomií, spa a autem, které máte rádi, ale víte, že jej nemá smysl živit v Česku celý rok. Tady si jej za jeden týden užijete daleko lépe. Samozřejmě do Itálie může kdokoli sjet i se svým Ferrari, ale pokud v zemi nikoho a nic nezná, je opět ztracen.

Tady se všechno otáčí kolem vašeho přání.

Máte rádi vína? Zastavte se ve vinici.

Pijete oba i s partnerem? Žádný problém, za vámi je přece „safety car“ a váš butler na čtyřech kolech, který zařídí převzetí řízení vozu.

Nemáte žádné starosti. Butlera nevidíte, ačkoli je vám stále nablízku. Jako správný sluha v hotelu.

„Paolo, máme hlad,“ oznámíte do vysílačky ve voze. A váš „Paolo“, který trasu důvěrně zná, vás uvědomí, že za okamžik stačí sjet do nedaleké vesničky s restaurací, která má vaši oblíbenou kuchyni a výhledy, po nichž tolik bažíte. Vystoupíte a „Paolo“ pohlídá auto.

Načítám

Trasa je sice doporučená a program plánovaný, ale vše se kdykoli může změnit se změnou vaší nálady nebo počasí. Chcete na pláž? A co nákupy? Butler je může obstarat za vás a tašky umístit do svého zavazadelníku, protože vaše auto na bagáž nemusí být zařízené…

Butleři volí podle povahy klientů různé typy aut. Od prostornějších po výkonnější, aby stíhali sportovněji zaměřené řidiče. Typy jsou schopni i nakombinovat v průběhu programu. Auto je tu zkrátka pomocník, součást komplexního italského zážitku. Žijete svůj sen, aniž byste se zabývali všedními problémy, například parkováním.

Oblíbené jsou tři okruhy. Romantická jezera na severu Itálie (Lago di Garda, Lago di Como), toskánské kopce s vinicemi, půvabnými městy a skvělou gastronomií a vyhlídkové pobřeží Amalfi. Na den je plánována obvykle 200 km trasa, ale reálný nájezd závisí na konkrétním itineráři. Může to být okamžitá myšlenka, která vás přiměje vidět architekturu, tudíž navštívit Sienu, Neapol či Řím. K autu přitom nejste vázáni. Trasy je možné kombinovat, přeletět úsek, který se vám nechce řídit, a jinde převzít další auto. Vše nemusíte odřídit osobně.

Načítám

Za týden v autě, které vás zajímá, můžete najet až 1500 kilometrů. Ale nejsou to závody. Je to luxusní produkt, který se přizpůsobuje klientovi a jediným účelem je poznat starou zemi novým způsobem.

Možná si ohledně Ferrari od té doby začnete klást otázky jinak: Chci ho vlastnit, nebo zažít? Chci mít každý rok jiné?

Pak ho doporučuji nekupovat, ale opravdu řídit.

Jakub Huja, travel consultant

Jakub Huja

travel consultant

Připravíme vám nezapomenutelný zážitek kdekoliv na světě. Zavolejte mi nebo napište a s týmem designérů vám zajistím dovolenou na míru.

Co vás také může zajímat

Jakub Huja