Filip Pačes

„Norsko, to je divoká příroda, křišťálově čistý vzduch a spousta civilizací nedotčených míst, která si uchovala svou původní krásu. Přes léto navíc Norsko svým návštěvníkům vychází vstříc i příznivým počasím, a pokud se vydáte za polární kruh, což rozhodně doporučujeme, čeká na vás jedinečný zážitek v podobě tzv. půlnočního slunce.“

Filip Pačes, travel designer

 

Samozřejmě můžete také celý svůj pobyt strávit v Oslu, kde se nachází nejeden luxusní hotel, bohaté kulturní zázemí v podobě mnoha muzeí a opery a kde zcela bez problémů seženete svůj nejoblíbenější pletený svetr se soby. Norsko však nabízí mnohem víc a byla by škoda, kdybyste se jej nepokusili objevit celé.

Načítám

Z Osla tudíž bez okolků zamiřte na opačný cíp země, do města Tromsø, odkud je to již jen 100 km do jedinečného designového hotelu Lynden Lodge, kde si sice nepotrpí na prostorné ubytování, ale přesto svůj pobyt strávíte v luxusu a hlavně ve společnosti dalších podobných nadšenců do zdejší divoké přírody. V létě jsou zde navíc velmi příjemné teploty, což může znít poněkud překvapivě, vzhledem k tomu, že se lodge nachází zhruba 500 km za polárním kruhem.

Rozhodně doporučujeme posečkat zde pár dní, vyrazit s místními na ryby, ať už po proudu řeky na lososy či na Barentsovo moře na tresky. V obou případech se můžete těšit na to nejlepší rybaření, které jste kdy zažili. A pokud vám rybolov není po chuti, můžete vyrazit do majestátní, člověkem takřka netknuté přírody, jelikož v okolí lodge se nachází mnoho turisticky velmi atraktivních stezek, včetně dvou, na nichž překročíte most přes údolí Kafjord, které se řadí k nejhlubším údolím světa. A když už budete stát na mostu a pozorovat tříštící se magický vodopád přímo pod vámi, proč si rovnou neskočit bungee?

Načítám

V Lynden Lodge se pak po dlouhém výletě ponoříte do vířivky a budete pozorovat uhrančivé půlnoční slunce, jelikož to zde v létě takřka nezapadá. A ráno můžete vyrazit na projížďku na koni, na trek po horách a kdovíco ještě. Ale pokud vám to nepřijde dostatečně dobrodružné a máte chuť pokračovat, nasedněte v Tromsø na letadlo a vezměte útokem norské souostroví Špicberky. Na ty se ale vskutku pořádně a teple oblečte.

V létě na Špicberkách není více než 6 °C a slunce zmizí za horizontem až v jeho samém závěru. Je to také poslední stále obydlené místo před severním pólem. A překvapivě tu na vás čeká nejedna možnost luxusního a pohodlného ubytování. První je hotel Isfjord Radio, bývalá radiostanice, dnes komfortní ubytování uprostřed jinak nehostinné pustiny. Z hotelu se pořádají mnohé výlety arktickou přírodou, během nichž vás za všech okolností bude doprovázet průvodce s puškou na medvědy, kteří se v okolí vyskytují. Potkáte zde však i další zvířata, např. polární lišky, soby, mrože. A dokonce budete moci i přespat v plně vybaveném stanu, abyste získali pocit, že jste součástí skutečné arktické expedice. A nebude to jenom pocit. Z Isfjord Radio totiž můžete pokračovat do Nordenskiold Lodge na úpatí stejnojmenného ledovce.

Načítám

Cílem vašeho putování zamrzlou krajinou by však měl být North Pole Camp, poslední záchytný bod civilizace před severním pólem. Jeho poloha se každý rok mění, a proto je cesta k němu osvěžením i pro ostřílené Vikingy a průzkumníky.

A až se budete vracet zpět do civilizace, tak nezapomeňte, že si z Norska můžete odvézt nějakou tu trofejní rybu, kterých je zde požehnaně a toto je vaše poslední možnost si nějakou ulovit.

Jakub Huja, travel consultant

Jakub Huja

travel consultant

Připravíme vám nezapomenutelný zážitek kdekoliv na světě. Zavolejte mi nebo napište a s týmem designérů vám zajistím dovolenou na míru.

Jakub Huja