Léto je v plném proudu, dovolené u vody nebo na horách si již všichni užívají plnými doušky. A to je nejvyšší čas začít myslet na to, jak letos trávit Vánoce. Omrzelo vás již slavení vánočních svátků v prostředí domova a máte chuť na něco nového? Přinášíme vám dnes několik tipů, jak si letošní svátky klidu a pohody co možná nejvíce zpříjemnit. Odvažte se a zavítejte s námi o Vánocích za teplem, na jedno z nejkrásnějších míst naší planety. Na jeho výběr je nyní nejvhodnější doba.

Svátky na čistých plážích exotické Jamajky

Třetí největší ostrov v Karibském moři, prosluněnou Jamajku, jistě nemusíme dlouze představovat. Skalnaté pobřeží střídající se s nádhernými písečnými plážemi, netknuté korálové útesy obklopující ostrov, nebo třeba stále zelené tropické lesy a savany plné nádherných kaktusů – tím vším vás Jamajka jistě okouzlí.

Nádhernou přírodu můžete obdivovat v národním parku Blue and John Crow Mountains, který je od roku 2015 zapsán na seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Park se nachází ve východní části ostrova a zasahuje do tří horských masivů. Součástí parku je i nejvyšší hora Jamajky Blue Mountain Peak. Velké rozdíly v nadmořské výšce, klimatu a geologii patří k jedněm z důvodů, proč se na území parku nachází nebývale rozmanitá fauna a flóra. Díky tomu zde můžete pozorovat celou řadu netypických, nádherně kvetoucích rostlin a množství exotických zvířat.

Rozhodnete-li se vydat na Jamajku, pak jednoznačně směřujte do špičkového resortu Half Moon. Nádherná příroda a příjemné ubytování vás jistě nezklamou. K resortu, který se rozprostírá na obrovské ploše, patří dvě míle soukromých pláží s bílým pískem. Děti i dospělé jistě nadchne místní laguna, ve které si zaplavete s delfíny. Zábavu si užijete také na golfovém hřišti, v jezdeckém centru, na tenisových kurtech nebo ve fitness centru.

Malý ostrov, velké dobrodružství, luxusní zážitek na Svatém Bartoloměji

Svatý Bartoloměj je menším hornatým ostrovem v srdci Karibského moře. Jeho typicky osamocené čisté pláže s narůžovělým pískem se pro trávení vánočních svátků přímo nabízejí. Ostrov, který je často nazýván Francouzskou riviérou v Karibiku, vám poskytne soukromí, klid i nádhernou podívanou. Jeho typicky hornaté vnitrozemí, nádherné tyrkysové moře a bohatý podmořský život ohromí nejednoho návštěvníka.

Z místních kulturních památek, restaurací i hlavního města na vás okamžitě dýchne typická francouzská nálada, která se mísí se švédskou kulturou, ta je připomínkou stoletého období, kdy byl ostrov švédskou kolonií. To dodává ostrovu atmosféru, kterou jinde nenajdete. Pobyt na ostrově je poměrně luxusní záležitostí. Díky tomu si zde vychutnáte pocit soukromí a vyhnete se velkému přílivu turistů.
Svatý Bartoloměj rovněž láká svou gurmánskou pověstí. V minulosti na něm působily hned dvě prestižní kuchařské školy, jejichž prvky se dnes mísí v místních specialitách, které vám na ostrově naservírují. Okusíte tak jemnost francouzské kuchyně spojenou s ostrou chutí a neobvyklými kombinacemi kuchyně kreolské.

Na ostrově ale zažijete i celou řadu dobrodružství. A tím prvním může být hned váš přílet. Místní letiště je totiž jedním z nejextrémnějších na světě. Na pláži St. Jean si blízkost prolétajících letadel vychutnáte na vlastní kůži. Právě na této pláži totiž letištní dráha dlouhá pouhých 650 metrů končí. Zážitek, kdy vám těsně nad hlavou přelétne menší dopravní letadlo, je nezapomenutelný.

Ubytování na ostrově Svatý Bartoloměj se nese především v duchu soukromí. Najdete zde tiché a nenápadné kouty, ale také velké luxusní nemovitosti. Svatý Bartoloměj stojí za návštěvu.

Načítám

Nejkrásnější pláž planety a skvělé místo pro rodinnou dovolenou – to je Turks a Caicos

Evropany doposud neobjevené souostroví Turks a Caicos je opravdovou perlou Karibiku. Toto zámořské území Velké Británie se nachází nedaleko Bahamských ostrovů a zahrnuje na třicet menších ostrůvků.

Jednotlivé ostrovy jsou převážně nížinaté a pláže dostatečně široké s pozvolným vstupem do vody. Pokud máte malé děti, jistě tuto výhodu oceníte. Obyvatelé ostrova Providenciales (zkráceně Provo) se hrdě hlásí k nejlepší plážové lokalitě planety z roku 2011, která byla vybrána hlasujícími turisty.

Na souostroví se můžete ubytovat v celé řadě luxusních vil, které vám zajistí dostatečné soukromí, nebo můžete trávit svůj pobyt na ostrovech v resortu Parrot Cay by Como. Prostředí resortu vám nabídne soukromé pokoje, plážové domy a luxusní vily.

K oblíbeným aktivitám na ostrově patří potápění a wellness programy, jóga nebo pilates. Souostroví je rovněž hojně navštěvováno i filatelisty. Známky Turks a Caicos jsou totiž řazeny mezi nejkrásnější na světě. Místní Národní muzeum ukrývá expozici historie otroctví a zajímavý je i samotný dům, ve kterém je muzeum umístěno. Na jeho stavbu totiž byly použity vraky lodí, které v minulosti ztroskotaly v okolí ostrova.

Načítám

Korálové útesy a přírodní dědictví na ostrově Svatá Lucie

Nádherné pláže obklopené průzračným a teplým mořem, charakteristické sopečné vrcholy Pitons, které jsou zapsány na seznamu Světového přírodního dědictví UNESCO – to vše je ostrov Svatá Lucie. V prosinci nastává na ostrově období sucha. Trávit Vánoce právě na Svaté Lucii je tedy ideální možností, jak si zpříjemnit letošní svátky.

Pohodlí na ostrově vám zajistí pobyt v příjemném prostředí resortu Jade Mountain, který se rozprostírá na jihozápadním pobřeží ostrova. Resort se rozprostírá na unikátním místě nad bujnými tropickými lesy a karibskými písčitými plážemi, které jsou obklopeny nedotčenými korálovými útesy jen kousek od břehu. Resort tvoří naprosto harmonické spojení s místní malebnou přírodou. Díky tomu je Jade Mountain jedním z nejvíce okouzlujících resortů v Karibiku. Ostrov je ideálním místem pro novomanžele a všechny romantiky, kteří milují nádherný výhled, potápění, jedinečnou přírodu, a pro ty, kteří touží utéct od všech starostí všedních dní.

Součástí resortu je i historická plantáž, na které místní obyvatelé pěstují vlastní bioprodukty pro potřeby restaurace v resortu. V jižní části ostrova je největší atrakcí skutečný deštný prales, který si zachoval původní charakteristický ráz. Na ostrově Svatá Lucie však můžete podnikat i rybářské výlety na širé moře, pěší túry do hor, plavby na kajaku, surfovat nebo se vydat lodí na nákupy do hlavního města ostrova.

Mauricius – přírodní unikát pro milovníky fauny a flóry

Mauricius je dominantní ostrov vulkanického původu v Indickém oceánu, který je téměř po celé délce obklopen korálovým útesem, přitahuje turisty především bílým a zlatým pískem na rozlehlých plážích a průzračným mořem. Místní příroda oplývá celou řadou nádherných míst. Husté pralesy, vodopády, krátery, exotické druhy ptáků a zvířat, množství ryb a nádherné černé endemické korály tvoří nezapomenutelnou atmosféru ostrova. Pokud tedy toužíte zažít během Vánoc něco skutečně mimořádného, doporučuji vám zavítat právě na ostrov Mauricius.

Pobyt na ostrově doporučujeme trávit v místním hotelu Beachcomber Dinarobin Hotel Golf & Spa, který je obklopen svěží tropickou zahradou. Součástí resortu je golfové hřiště Paradis, v lázních se saunou a posilovnou si dopřejete relaxačních masáží nebo si odpočinete v jedné ze čtyř restaurací, které resort nabízí. Z výletních lodí, které mají prosklené dno, prozkoumáte nádhery podmořského života, aniž byste se museli potápět.

Milovníci rostlin mohou během svého pobytu navštívit botanickou zahradu Sir Seewoosagur Ramgoolam v Pamplemousses, kde byla také postavena první továrna na zpracování cukrové třtiny na ostrově. Ve městě Moka zase prozkoumáte zajímavé historické stavby. Milovníci přírodních úkazů si přijdou na své v jihozápadní části ostrova, v oblasti Black River. Z několika vyhlídkových míst se vám naskytne úchvatný pohled na kaskádovité vodopády Chamarel. Spatřit zde můžete také světový unikát vulkanického původu – sedmibarevnou zem, která vzniká usazováním vulkanického prášku v zemních rýhách.

Mauricius je známý mezi modeláři díky výrobě modelů starých lodí vytvořených podle původních plánů. Ostrov hojně navštěvují také filatelisté. Místní známky Červený a Modrý Mauricius se staly nejznámějšími známkami světa. Původně totiž byly vytištěny s chybou. Díky tomu dnes mají obrovskou hodnotu. K vidění jsou v místním muzeu.

Načítám

Petr Udavský, chief travel consultant

Petr Udavský

chief travel consultant

Připravíme vám nezapomenutelný zážitek kdekoliv na světě. Zavolejte mi nebo napište a s týmem designérů vám zajistím dovolenou na míru.

Co vás také může zajímat

Petr Udavský