Michal Pátek

„Zažít maraton na vlastní kůži je něco nezapomenutelného a každý, kdo ho absolvuje, nebude litovat několika hodin dřiny, které věnoval tréninku. Pokud se chystáte na svůj první maraton, doporučuji začít v Londýně, kde je příznivé klima, „lehká“ trasa, téměř zádné kopce a tisíce účastníků a fanoušků, kteří vás potáhnou, když přijde krize. Trasa vám uběhne rychle, budete totiž míjet jednu známou památku za druhou. Prohlédněte si Parlament, London Eye, proběhněte se po Tower Bridge a okolo Westminsterského paláce. Londýn patří zároveň k nejrychlejším tratím. Uvidíte zde i světovou běžeckou špičku. “

Michal Pátek, travel designer

Pokořte Velkou čínskou zeď, dejte si 42,195 km v Bostonu nebo na severním pólu a pak si zaběhněte maraton ve Francii, kde je povoleným dopingem sklenka Bordeaux.

Každý rok přináší nové výzvy – a co může být lepším předsevzetím než uběhnout maraton? Připravte si běžecké boty, sporttester a prověřte svou kondičku nezapomenutelným zážitkem. Poběžíte ulicemi velkoměst, překonáte historické památky i písečné duny. 

Nechte se inspirovat sedmi nejlepšími maratony světa. Můžete je běžet i vy. 

Maraton po čtyřech

Great Wall Marathon, Čína / 21. května 2016

 

Maraton na Velké čínské zdi patří mezi nejnáročnější na světě – kvůli extrémním výstupům a sestupům ho poběžíte déle než obvykle. Podle organizátorů by dobře připravení závodníci měli být schopni dorazit do cíle za 5–6 hodin, byť časový limit ke zdolání celé trasy je 8 hodin. Vyběhnout 5 164 strmých schodů nezvládne každý a občas se závodníci na schodech doslova plazí po čtyřech. Běžcům to ale stojí za to: krásná a tajemná zeď a výhledy do okolní krajiny jsou skvělou odměnou za námahu.

Nejprestižnější americký závod

Boston Marathon, USA / 18. dubna 2016

 

Bostonský maraton je považován za nejprestižnější běžeckou událost v Severní Americe. Patří taky mezi nejstarší – poprvé se běžel už v roce 1897 – a dnes je zkouškou pro každého aktivního maratonce i veterány. Podmínkou startu je kvalifikace z jiného maratonského běhu za poslední rok. Trať není rozhodně jednoduchá: běžci zdolávají čtyři stoupání, obávaný je hlavně Heart Break Hill deset kilometrů před cílem. Bostonský maraton startuje každoročně na Den patriotů, který je připomínkou americké války za nezávislost, a každoročně se ho účastní na 20 000 závodníků.

Běh s podporou žiraf a zeber

Big Five Marathon, JAR / 25. června 2016

 

Závod v jihoafrickém národním parku Entabeni Game Reserve je maratonem a safari v jednom. Zdejší těžký terén je opravdovou výzvou: trasa vede pestrou krajinou přes kopce a údolí, bažiny, řeky, hory, prašné cesty, strmá stoupání a klesání. Budete ale odměněni podporou antilop, žiraf a zeber přímo na trati. Jeden úsek vede dokonce přes území, kterému kralují lvi, organizátoři ale hlídají bezpečí závodníků a běžci jsou v bezpečí. Tohle není boj o přežití, ale úžasný adrenalin. Jak už název maratonu napovídá, souputníky vám určitě budou zvířata velké africké pětky: lvi, sloni, buvoli, leopardi a nosorožci.

Maratonská degustace vín s foie gras

Marathon du Medoc, Francie / 10. září 2016

 

Degustaci vín si většina lidí s vytrvalostním během nespojuje, ale Francouzi již několik let dokazují, že to jde. Iontové nápoje se tady nenosí, univerzálním občerstvením je Bordeaux. Závodníci by měli na trase ochutnat 23 vzorků a k tomu si dopřát kvalitní občerstvení ve formě sýrů, foie gras nebo ústřic. Běžecká trasa vede žíznivé účastníky mezi nejslavnějšími vinicemi a zámky v půvabném regionu Medoc. Každoročně si na 8 500 běžců obléká povinný kostým, tématem pro rok 2016 jsou „pověsti a legendy“. Dá se tedy očekávat, že na cílovou čáru doklopýtá mnoho bizarních postaviček.

Londýn v poklusu

Virgin Money London Marathon, Velká Británie / 24. dubna 2016

 

Díky vynikajícímu zázemí i trati získal londýnský maraton skvělé renomé. Běh ulicemi britské metropole zvládnou hravě profíci i nadšení amatéři. Trasa vede podél nejznámějších památek a můžete se tedy kochat pohledem na Big Ben, Tower i London Eye. Běží se podél řeky Temže i přes Tower Bridge. Londýnský maraton je tak lekcí z historie města a zároveň skvělou a zdravou zábavou. Mnoho závodníků si ho tradičně užívá v těch nejbláznivějších kostýmech, jaké jen člověka mohou napadnout. Do londýnských ulic vyběhne každoročně na 40 000 nadšenců, díky čemuž patří Virgin Money London Marathon mezi největší maratony na světě. Závodníci startují v Greenwich Parku, odkud se klikatě proplétají přes město až do cíle u Buckinghamského paláce.

Nejstudenější maraton s českou stopou

North Pole Marathon, Jižní pól / 9. dubna 2016

 

Maraton na severním pólu: to už je pořádná výzva! Vyžaduje důkladnou fyzickou i psychickou přípravu, protože zimu a chlad, štípání ledu a běh po zamrzlém oceánu zvládnou jen ti nejodolnější. S omrzlinami se tady počítá. Každý rok se 9. dubna sjedou na jedno z nejodlehlejších míst planety nadšenci ze všech koutů světa, v roce 2015 jich bylo 45. Mezi nimi i Čech Petr Vabroušek, který maraton zaběhl ve vítězném čase 4:22:24. Musel se vyrovnat s 29 stupni Celsia pod nulou a větrem o rychlosti 20 km/h, běžel po plovoucí kře Severního ledového oceánu i v hlubokém sněhu. Dobrodružnější maratonský příběh nenajdete, po zdolání nejstudenějšího závodu planety se oprávněně budete cítit na vrcholu blaha.

Běh v prehistorických kulisách

Galapagos Marathon / 16. října 2016

 

Maraton na Galapágách – v nejslavnější destinaci pro pozorování zvířat – se řadí mezi nejprestižnější. Cestou zírají na nadšené závodníky překvapená unikátní a kuriózně vypadající divoká zvířata: od želv sloních či leguánů až po ještěry. Tak bohatou a jedinečnou faunu a flóru, která inspirovala Charlese Darwina k průkopnické teorii přirozeného výběru, nikde jinde nezažijete. Budete mít pocit, že probíháte prehistorií. Vydejte se po Darwinových stopách do pozoruhodné destinace, na souostroví uprostřed Tichého oceánu, a zaběhněte si svůj osobní rekord v kaktusových lesích, svěžích zelených kopcích, kolem tyrkysových zátok a nádherných pláží. Je to opravdu velkolepá podívaná, při níž dokonale prověříte svou kondici.

Jakub Huja, travel consultant

Jakub Huja

travel consultant

Připravíme vám nezapomenutelný zážitek kdekoliv na světě. Zavolejte mi nebo napište a s týmem designérů vám zajistím dovolenou na míru.

Co vás také může zajímat

Jakub Huja