Jakub Huja

„Hledáte-li zážitek, který symbolizuje Spojené státy se vším všudy, pak je to Super Bowl. Točí se v něm ohromné peníze, předvádí se na něm největší hvězdy amerického showbusinessu, nikdo důležitý u něho nesmí chybět. U nás ho sleduje jenom pár nadšenců. Přesto – nebo právě proto – se vyplatí být u Super Bowlu naživo.“

Jakub Huja, travel consultant

 

Pro přesnost se sluší poznamenat, že Super Bowl je především skvělou sportovní událostí. Je vyvrcholením Národní fotbalové ligy (NFL) a o jeho výjimečnosti svědčí i to, že má status samostatné soutěže. Není součástí ligového play-off, má vlastní statistky, legendy i skandály.

Větší sportovní událost v Americe zkrátka neexistuje.

Finále pro vyvolené

Pro Američany je to téměř státní svátek: v supermarketech vykoupí popcorn, bramborové lupínky a kolu, v ulicích je liduprázdno. V texaském Houstonu, který hostí letošní ročník, to bude stejné. S výjimkou jediného místa, fanzóny Super Bowl LIVE v parku Discovery Green, která nabídne spoustu zábavy, atrakcí a nakonec i přímý přenos zápasu. Během celého týdne se očekává účast až jednoho miliónu lidí.

Již od konce léta navíc v celém houstonském regionu probíhá série podpůrných akcí The Touchdown Tour, při nichž pomáhá celkem 10 tisíc dobrovolníků.

Zdaleka ne všichni zájemci se totiž na zápas dostanou. Enormní zájem nedokáže tlumit ani cena vstupenek šplhající k třem, na černém trhu dokonce až k pěti tisícům dolarů. Lístky na premiérový Super Bowl I v Los Angeles přitom stály pouze kolem 10 dolarů.

Vy však takové starosti mít nemusíte. Zajistíme vám vstupenky na místa s výtečným výhledem na hrací plochu, abyste si mohli vychutnat každý detail zápasu. Stejně tak zařídíme vše ostatní potřebné k pobytu v USA, tzn. doklady, letenky, ubytování a jednotlivé transfery.

Načítám

Stadión v Houstonu bez chybičky i bez deště

Ke stadiónu NRG jihozápadně od centra Houstonu vás přivezeme luxusním vozem. Očekávejte ohromující pohled (ostatně jinak to snad v Americe ani nejde): svatostánek je součástí velkého komplexu, pro nějž je charakteristická asfaltová šeď všudypřítomných parkovišť, a zahrnuje ještě legendární Astrodome pro 50 tisíc diváků či multifunkční výstavní haly.

Můžete se kochat jeho elegantní konstrukcí, které vévodí zatahovací střecha, takže ani případný déšť vám zážitek nepokazí. Svou velikostí stadión o 7 tisíc míst převyšuje jeden z požadavků NFL, tedy kapacitu alespoň 65 tisíc sedadel. K dalším nutnostem patří např. průměrná únorová teplota vzduchu přes 10 stupňů, samostatné tréninkové kempy pro oba celky nebo dostatek hotelových lůžek ve městě.

Z každého sedadla NRG Stadium je perfektně vidět. Je ovšem otázkou, jak to ocenili diváci Super Bowlu v roce 2004.

Co na Super Bowlu provedli Justin s Janet

V přestávkovém programu tehdy došlo k vážnému incidentu: zpěvák Justin Timberlake odhalil kolegyni Janet Jackson pravé ňadro! Na americkou puritánskou společnost to mělo tak drtivý dopad, že od té doby jsou všechny přímé přenosy v televizi opožďovány o několik vteřin, aby se již podobný skandál neopakoval.

Hodinová přestávka, v níž v posledních letech vystoupili Beyoncé, Bruno Mars, Coldplay, Katy Perry, Madonna, Red Hot Chili Peppers či The Who, vás svou pompézností nadchne. Letos se můžete těšit na Lady Gaga a několik překvapení.

Přestávkový program je prostě samostatnou kapitolou a nikoliv náhodou je televizní vysílací čas během něj asi tím nejdražším vůbec. Od časů, kdy si firma Apple uvědomila jeho výjimečnost (1984) a zaplatila na tu dobu neuvěřitelných 450 tisíc dolarů, se mnohé změnilo – dnes se za odvysílání jednoho půlminutového spotu platí mezi 4 a 5 milióny dolarů!

Tak trochu přemrštěné ceny se ovšem opírají o báječnou sledovanost. Super Bowl XLIX (únor 2015) se stal se 115 milióny diváků nejsledovanějším pořadem amerických televizních dějin. Ostatně v TOP 20 se mezi Super Bowly dokázal protlačit pouze závěrečný díl kultovního seriálu MASH…

Načítám

Cesta za favority a outsidery Super Bowlu

Bájný Super Bowl vás nadchne, i když nejste fanouškem žádného amerického fotbalového týmu. A může vám být v podstatě jedno, kdo vyhraje a kterým hráčům na účtu přistane prémie za vítězství v hodnotě minimálně 100 tisíců dolarů.

Přesto bude nadmíru zajímavé sledovat, povede-li se to posedmé dosavadním rekordmanům Pittsburgh Steelers, kteří triumfovali i před osmi lety. Nebo zda titul obhájí Denver Broncos, což naposledy dokázali New England Patriots v roce 2005. Možná, že se budou radovat loňští finalisté Carolina Panthers, kteří si na vytouženou trofej dosud nikdy nesáhli.

Lze si také vsadit, jestli se do finále poprvé podívá někdo z kvarteta Cleveland Browns, Detroit Lions, Jacksonville Jaguars a Houston Texans.

V případě posledního jmenovaného celku by to bylo opravdu velké překvapení, neboť v dosavadní dlouhé historii Super Bowlu se ještě nestalo, že by v něm nastoupilo domácí mužstvo.

Vypravte se na Super Bowl LI

51. ročník Super Bowlu, správně „po americku“ Super Bowl LI, se v Houstonu uskuteční 5. února 2017 (další ročníky bude hostit Minneapolis a Atlanta). Ochozy stadiónu NRG budou určitě vyprodané, proto si nenechte uniknout unikátní příležitost být mezi 72 tisíci šťastlivci přímo u toho!

Jakub Huja, travel consultant

Jakub Huja

travel consultant

Připravíme vám nezapomenutelný zážitek kdekoliv na světě. Zavolejte mi nebo napište a s týmem designérů vám zajistím dovolenou na míru.

Co vás také může zajímat

Jakub Huja