Kateřina Ulmanová

„Ve shonu západního světa, plném neustálého pípání telefonů, e-mailů a televizních zpráv, je stále složitější jenom tak vypnout. Utéct od toho všeho a zažít pocit opravdové svobody. Existuje však jedno místo, kde to možné je – Mongolsko.“

Kateřina Ulmanová, travel designer

 

Moje pouť za divočinou, tajemnou kulturou a pustinou začíná v metropoli Ulánbátaru, hlavním městě Mongolska. Už po cestě z letiště je vidět kontrast dnešní civilizace a tradiční kultury: vedle moderních staveb se choulí gery neboli mongolské jurty a buddhistické chrámy. V Ulánbátaru stojí za návštěvu několik památek, zejména klášter Gandan s 27 metrů vysokou bronzovou sochou Avalokitéšváry. To hlavní v Mongolsku se ale nachází jinde.

 

Načítám

Poslední orlí lovci

Daleko od veškeré civilizace, bez telefonů a internetu, zato uprostřed panenské mongolské přírody, po staletí kočují pastevci se svými stády. Kromě toho tu ale také žijí zřejmě poslední orlí lovci na světě. Vypravuji se za nimi k majestátnímu pohoří Altaj, na samotném západě Mongolska. To, co mi letadlem trvá pár hodin, by zabralo den jízdy autem. Uprostřed divokých hor mě čeká připravený kemp a také první letošní sněhová nadílka – v září. S příslušníkem kazašského kmene sokolníků se setkávám v jeho geru, kde mě hostí tradičním sýrem, tvarohem a jačím mlékem. Netrvá dlouho a ukazuje mi dokonalý výcvik dravého ptáka. Kořist, kterou uloví, je pro lovcovu rodinu důležitou obživou během zimních měsíců.

Načítám

Do srdce pouště Gobi

Z Altaje letím zpátky do Ulánbátaru, kde nasedám do vozu a po osmi hodinách jízdy se dostávám do srdce Gobi, jedné z největších a nejstarších pouští na světě. Zůstávám v Three Camel Lodge, kempu s autentickými, ale luxusně vybavenými gery a pro mě nejlepším v Mongolsku. V Gobi se můžete vydat po stopách bájného olgoje chorchoje, ale více štěstí budete mít při hledání zkamenělin dinosaurů u Flaming Cliffs. Zatímco večeřím, nade mnou se tyčí výjimečné skalní útvary, zářící ohnivými barvami v západu slunce. Nemůžu uvěřit zdánlivé nekonečnosti prostoru, který se přede mnou rozkládá.

Načítám

V Mongolsku zažijete tu pravou svobodu

Mongolsko není pro každého. Do odlehlých koutů této země není jednoduché se dostat a někdy vás může překvapit nevyzpytatelné počasí. Kde jinde ale můžete z postele otvorem ve střeše své jurty pozorovat noční nebe plné hvězd? Vidět lidmi nedotčenou krajinu? Zažít jedny z posledních nomádů na světě? Přesně to Mongolsko nabízí: poznávání kultury a přírody, tak vzdálených západnímu shonu. Mám to štěstí, že takové zážitky pomáhám zprostředkovávat i ostatním. V Exclusive Tours jsme architekty splněných snů. Už se těším, až další lidé díky nám zakusí ten neuvěřitelný pocit svobody, který prožijete jen v Mongolsku.

Michaela Pipek, chief travel designer

Michaela Pipek

chief travel designer

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě.