Humří orgie na Faerách

Zážitky Prodloužený víkend

Faery jsou dechberoucí, nezkažené, komunitní, otevřené, nordické, stylové, tradiční, tvrdohlavé a kosmopolitní. Jejich osobitý charakter ctí i místní gastronomie, která si díky němu získala pozornost celého světa.

KOKS, tým

 

Malý velký fenomén jménem KOKS

Zakladatel první michelinské restaurace na Ovčích ostrovech Leif Sorensen je gastronomickou legendou. Humří hodokvas v jeho restauraci KOKS je zážitkem, který patří k návštěvě Faerů stejně jako ovce nebo dramatické počasí.

 

KOKS je dočasně přemístěn do Grónska

Během výstavby nového domova na Faerských ostrovech bude KOKS provozovat restauraci v Ilimanaq Lodge v Grónsku. Kuchaři KOKS budou interpretovat ingredience z místních zdrojů, z pobřeží velkolepého Ilulissat Icefjord uvedeného na seznamu světového dědictví UNESCO.

Gronsko shutterstock_560751712

 

Nejlepší nordická restaurace

Rozlohou maličký a mírou inovací velkolepý KOKS, utopený na břehu jezera Leynar mezi ovcemi, islandskými koni a koberci žlutých afrikán, vyhrál v roce 2014 ocenění za nejlepší nordickou restauraci. Jak se to zařízení pro pouhých 27 hostů povedlo? Její zakladatel Leif Sorensen správně odhadl potenciál prastarých technik - sušení, fermentace, solení a uzení, které jsou skutečným bohatstvím faerské kuchyně.

KOKS PAZ-flygur-1030x644

 

 

Staré kulinářské tradice jsou jen částí příběhu

KOKS vyniká v inovativním pojetí, díky kterému prostřednictvím tradičních vikingských metod vznikají moderní lahůdky. Srdcem a především neomylným jazykem kouzelné přeměny tradice v modernu je zvídavý šéfkuchař Poul Andrias Ziska. Hlavní šéfkuchař KOKS ovládá destilování chuti a vůní z místní krajiny vskutku bravurně. To pod jeho rukama vznikají nové, a přesto nekompromisně faerské chutě, jejichž základem jsou původní i novodobé faerské produkty.

KOKS Scallops

 

Jeden večer v Koksu

Oči přecházejí hned u vstupu. V tradičním domě panuje intimní atmosféra umocněná tichou melodií bubnů napodobující zvuky přírody. Hlavními elementy interiéru jsou dřevo a ovčí kožešina. Dokonalý skandinávský minimalismus je doplněný uměleckými díly a dechberoucími výhledy do krajiny.

První předkrm, mušle sv. Jakuba, vykukují zevnitř živé schránky, vytažené z nedalekého fjordu, spolu s ostatními mořskými plody. Hřebenatka na talíři byla otevřena před 30 vteřinami.

Po vynikajícím předkrmu následuje Mahogany clam. Na tenké plátky pokrájená škeble leží na pyré z kapusty a vrstvě karamelizované mořské řasy s místní bylinkou. Věk těchto škeblí může dosáhnout až neuvěřitelných 500 let. V KOKS se podávají pouze škeble starší dvaceti pěti let, kdy ztrácí svou reprodukční schopnost.

KOKS Langoustine-head-686x1030

 

Předkrmy jako z jiného světa

Podává se například fermentované (kvašené) jehněčí s rebarborou a místními lehce grilovanými bylinkami, posbíranými kolem restaurace. Vůbec největší specialitou je čerstvý humr plněný tataráčkem z humřího ocásku, podávaný s domácím sýrovým krémem a fermentovanou mrkví. Následujícím tradičně faerským chodem může být alko – tento pták se tradičně na ostrovech podával plněný palačinkou. V KOKSu ho však servírují po svém – v palačince s divokými bobulemi.

KOKS KOKS2015-4

 

Atmosféra světa KOKS

Vytříbené chutě, netradiční jídla a dokonalý servis doplňuje nefalšovaná lidskost. Během večera prohodíte pár slov s inspirativním mladým šéfkuchařem, který vám naservíruje některé z nejzajímavějších pokrmů, ale také s dalším personálem, od kuchaře z Tokia až po someliérku z Maďarska. Poul je neuvěřitelně otevřený člověk, který kdysi začínal jako pizza boy v Tórshavn, a rád vás po restauraci provede.

KOKS Poul-Andrias-Ziska-687x1030

 

Tipy na další zážitky

72 hodin v Amsterdamu

72 hodin v Amsterdamu

Vydejte se s námi třeba na prodloužený víkend do této nádherné holandské metropole. Přinášíme vám tipy, jak si užít to nejsvobodomyslnější město Evropy.

Objevte více
Gastronomie v Toskánsku

Gastronomie v Toskánsku

Objevte tajemství italské kuchyně a nahlédněte do zákulisí výroby těch nejchutnějších delikates. Zveme vás na luxusní gastronomickou cestu Toskánskem!

Objevte více
Sublimotion v Dubaji

Sublimotion v Dubaji

Jedinečné multismyslové představení pro pouhých 12 hostů u jednoho stolu a nebývalý gastronomický zážitek díky kulinářskému umění a technologickým inovacím.

Objevte více
Depositphotos_183786274_xl-2015

„Domluvte si s námi výlet dle svých přání a překvapte partnera nebo celou rodinu!“

Matěj Polák

Private Travel Designer