Evropský víkend: 72 hodin v Lisabonu

Zážitky Prodloužený víkend

Poznejte královskou historii i žhavou přítomnost

1450x674 Lisabon žlutá tramvaj shutterstock_160977977

 

Kosmopolitní město se slavnou historií

Lisabon je s více než půl milionem obyvatel na rozdíl od jiných evropských hlavních měst relativně malou metropolí. To ale neznamená, že by nestálo za návštěvu. Kosmopolitní město, proslulé svou kavárenskou kulturou, historickými tramvajemi a barevnými okny, je poznamenané svou slavnou historií. Poklady, které přiváželi ze svých objevitelských cest stateční námořníci, se koncentrovaly právě v Lisabonu, hlavním městě Portugalska, kde díky nim rostly velkolepé paláce a chrámy. Jedním ze symbolů Lisabonu je i žlutá tramvaj, která se proplétá křivolakými uličkami historické části města. Nikdo z návštěvníků si ji nemůže nechat ujít.

1. den: Barevná minulost a rušná přítomnost

Obrovské bohatství zlaté éry Lisabonu je ve městě znát dodnes. Projevilo se na jak na architektuře, tak i na tradicích. Za navštívení rozhodně stojí hrad sv. Jiří, který je dominantou nejstarší lisabonské čtvrti Alfama. Potom se můžete přesunout podél nábřeží ke známému Náměstí do Comercio, které je ze tří stran obklopeno žlutými paláci a z jedné řekou Tejo. Středu náměstí vévodí socha krále Josefa I. od předního portugalského sochaře Machada de Castro. Z náměstí projděte skrz vítězný oblouk Rua Augusta a pokračujte podél stejnojmenné pěší ulice s kavárnami a obchody až k historickému neogotickému výtahu da Santa Justa. Ten se schovává v jedné z kolmých uliček skoro na samém konci Rua Augusta. Na jeho vrcholku je vyhlídková terasa, ze které uvidíte město, hrad, náměstí Rossio nebo čtvrť Baixa s jejími jasně malovanými domy.

Vydejte se také do Gulbenkianova muzea. Jeho zakladatel, arménský podnikatel s ropou, patřil k nejbohatším mužům a největším filantropům 20. století. V jeho pestré sbírce jsou díla starověkých Egypťanů, raně křesťanských umělců, ale i Rembrandtova nebo Degasova plátna.

Se západem slunce se projděte po Rua Nova do Carvalho, nejslavnější ulici v Portugalsku. Dříve bývala útočištěm dělníků a námořníků, dnes je plná barů a restaurací, které nabídnou typické rybí speciality nebo tradiční třešňový likér.

Lisabon Praca do Comercio Barevná minulost a rušná přítomnost shutterstock_611800901

 

 

Tip na ubytování: Four Seasons Hotel Ritz

V centru, v těsné blízkosti parku Eduarda VII., se nachází hotel Four Seasons Hotel Ritz, který je jedním z nejlepších ve městě. Má 10 pater a na jeho střeše se nachází velké fitness centrum. Kolem něj se táhne běžecký ovál, nabízející krásný výhled na metropoli. Díky své poloze v centru představuje ideální místo pro ubytování, neboť se stane výchozím bodem pro výlety po okolních památkách, restauracích a galeriích.

Four Seasons Hotel Ritz Portugalsko Lisabon LIS_1516_aspect16x9

 

Tip na restauraci: Feitoria

Špičková restaurace nabízí bar, ve kterém si před večeří můžete dopřát aperitiv, a moderně designovanou jídelnu. Šéfkuchař vaří kreativní, moderní kuchyni s důrazem na portugalskou tradici, vysoce kvalitní produkty a jedinečnou prezentaci. Odměnou je mu nejen neustále obsazená restaurace, ale také michelinská hvězda.

Feitoria restaurace Lisabon Portugalsko 1140x705d

 

2. den: Lisabon z paluby jachty

Kolem vás se budou míhat lisabonské dominanty i moderní budovy postavené pro světovou výstavu Expo. Užijete si neobvyklý výhled na jeden z nejdelších mostů v Evropě i na sochu Krista, která bdí nad Lisabonem.

Portugalci jako národ milují oceán a často se vydávají do jeho vln. Seznamte se i vy s pravým Portugalskem a z paluby luxusní lodi si užijte fantastické výhledy na pobřeží Estoril. Váš kapitán zakotví, kde si budete přát: můžete se koupat ve vlnách a odpočívat na bílých písčitých plážích, kde budete jenom vy, můžete rybařit, potápět se nebo surfovat pod vedením zkušeného instruktora. Oceán se silnými mořskými proudy a větrem je k vodním aktivitám jako stvořený.

A pokud netoužíte po adrenalinu, zajistíme pro vás someliéra, který vám na palubě představí vynikající portugalská vína, zatímco vám renomovaný šéfkuchař připraví to nejlepší z místní kuchyně.

Lisabon z paluby jachty Portugalsko shutterstock_82057243

 

Tip na hotel: Bairro Alto Hotel

Butikový hotel Bairro Alto se nachází v centru Lisabonu, ve stejnojmenné čtvrti Bairro Alto. Díky své poloze je ideální pro ty, kteří mají rádi ruch velkoměsta. V blízkosti hotelu je celá řada restaurací a barů. V hotelu se přitom nachází pouhých 55 pokojů, proto zde panuje klidná a uvolněná atmosféra. Nejlépe si ji vychutnáte na střešní terase hotelu, která nabízí úžasný výhled na noční Lisabon.

Bairro Alto Hotel Lisabon Portugalsko terracyo_piso_6_1_8127378215d5fbcf246ed1

 

 

Tip na restauraci: Belcanto

Za fasádami domů ve čtvrti Bairro Alto vás překvapí elegantní restaurace s klasickou a zároveň moderní atmosférou. Talentovaný šéfkuchař vás přesvědčí o svých znalostech, nápaditosti i vkusu. Restaurace Belcanto tak samozřejmě nemohla uniknout zájmu komisařů Michelin a vysloužila si hned 2 hvězdy.

Belcanto Lisabon Portugalsko WEB_Belcanto_Ambiente_2_Credito_GrupoJoseAvillez_web

 

3. den: Sintra – výlet do minulosti

Klidné a romantické město Sintra vzdálené asi 30 kilometrů od Lisabonu bývalo místem, kam jezdívala odpočívat královská rodina a šlechta. Anglický básník Lord Byron Sintru popsal dokonce jako „ráj na zemi“. Díky své jedinečnosti bylo město s množstvím paláců a různorodých architektonických stylů zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Nejcennějšími architektonickými poklady jsou Národní palác Sintra, kde je vystavena zřejmě největší kolekce azulejos – nástěnných malovaných kachliček, a velmi originální palác Pena. Tuto obrovskou stavbu navrhl německý amatérský architekt baron von Eschwege pro královskou rodinu. Výsledek je dosti extravagantní, skoro až bizarní. Stavby paláce jsou kombinací renesančního, gotického a barokního stylu se spoustou věžiček a barev.

Sídlo je obklopeno parkem a zalesněnou plochou o velikosti 200 hektarů, kde najdete stromy z různých vzdálených zemí, mezi které patří japonské magnólie, čínské ginkgo, severoamerické sekvoje nebo kapradiny a stromy z Austrálie nebo Nového Zélandu. V zeleni najdete i českou stopu – na stavbě parku se podílel český zahradní architekt a umělec Václav Cífka. Za vidění rozhodně stojí i interiér paláce, ponechaný tak, jak ho opustila královská rodina po zrušení monarchie v roce 1910.

Sintra Lisabon Portugalsko shutterstock_219148864

 

 

Tip na ubytování: Pestana Palace

Hotel Pestana Palace se nachází v rezidenční čtvrti nedaleko centra. Nejedná se o typicky městský hotel, setkáte se tady s klidnou, klasicky zámeckou atmosférou. Hotel se skládá z původní budovy paláce z 19. století a 2 nově postavených křídel, které jsou s ní propojeny skleněnými tunely. Jedinečnost hotelu tkví v tom, že na rozdíl od mnoha dalších městských hotelů zahrnuje vlastní zahradu. Součástí jsou i 2 restaurace doplněné piano barem. 

Pestana Palace Lisabon Portugalsko 5-star-hotel-lisbon

 

Tip na restauraci: Eleven

Restaurace se nachází v samém srdci obchodní čtvrti s výhledem na město a je obklopena svěžími zahradami. Architektura budovy je moderní, minimalistická a organická, stejně jako kuchyně Joachima Koerpera. Michelinská hvězda je jasným doporučením.

Eleven Lisabon Portugalsko eleven-restaurante-imageLinkmedium1

 

Objevte svůj dokonalý hotel


Tipy na další zážitky

Vánoční nákupy v New Yorku

Vánoční nákupy v New Yorku

Užijte si vánoční atmosféru New Yorku v klidu, pohodě a luxusu a nechte se hýčkat v některém z přepychových hotelů. Pro vaši cestu zařídíme vše potřebné.

Objevte více
72 hodin v Amsterdamu

72 hodin v Amsterdamu

Vydejte se s námi třeba na prodloužený víkend do této nádherné holandské metropole. Přinášíme vám tipy, jak si užít to nejsvobodomyslnější město Evropy.

Objevte více
Romantické menu v michelinských restauracích

Romantické menu v michelinských restauracích

Usaďte se do soukromého letadla a připravte se na večeři svého života. Za 2 hod. už můžete sedět u stolu restaurace, ve které poznáte význam haute cuisine.

Objevte více
Depositphotos_183786274_xl-2015

„Naši travel designéři naplánují a zařídí vše pro vaši cestu. Neváhejte nás kontaktovat.“

Kristýna Kopečková

Private Travel Designer Team Leader