Veronika Vaisová

„Jedním ze symbolů Lisabonu je žlutá tramvaj, která se proplétá křivolakými uličkami historické části města. Nikdo z návštěvníků si ji nemůže nechat ujít.“

Veronika Vaisová, travel designer

1. den: Barevná minulost a rušná přítomnost

Lisabon je s více než půl milionem obyvatel na rozdíl od jiných evropských hlavních měst relativně malou metropolí. To ale neznamená, že by nestálo za návštěvu. Kosmopolitní město, proslulé svou kavárenskou kulturou, historickými tramvajemi a barevnými okny, je poznamenané svou slavnou historií. Poklady, které přiváželi ze svých objevitelských cest stateční námořníci, se koncentrovaly právě v Lisabonu, kde díky nim rostly velkolepé paláce a chrámy. 

Obrovské bohatství zlaté éry Lisabonu je ve městě znát dodnes. Projevilo se na jak na architektuře, tak i na tradicích. Za navštívení rozhodně stojí hrad sv. Jiří, který je dominantou nejstarší lisabonské čtvrti Alfama. Potom se můžete přesunout podél nábřeží ke známému Náměstí do Comercio, které je ze tří stran obklopeno žlutými paláci a z jedné řekou Tejo. Středu náměstí vévodí socha krále Josefa I. od předního portugalského sochaře Machada de Castro. Z náměstí projděte skrz vítězný oblouk Rua Augusta a pokračujte podél stejnojmenné pěší ulice s kavárnami a obchody až k historickému neogotickému výtahu da Santa Justa. Ten se schovává v jedné z kolmých uliček skoro na samém konci Rua Augusta. Na jeho vrcholku je vyhlídková terasa, ze které uvidíte město, hrad, náměstí Rossio nebo čtvrť Baixa s jejími jasně malovanými domy.

Načítám

Vydejte se také do Gulbenkianova muzea. Jeho zakladatel, arménský podnikatel s ropou, patřil k nejbohatším mužům a největším filantropům 20. století. V jeho pestré sbírce jsou díla starověkých Egypťanů, raně křesťanských umělců, ale i Rembrandtova nebo Degasova plátna.

Se západem slunce se projděte po Rua Nova do Carvalho, nejslavnější ulici v Portugalsku. Dříve bývala útočištěm dělníků a námořníků, dnes je plná barů a restaurací, které nabídnou typické rybí speciality nebo tradiční třešňový likér.

Načítám

Tip na ubytování: Four Seasons Hotel Ritz

V centru, v těsné blízkosti parku Eduarda VII., se nachází hotel Four Seasons Ritz, který je jedním z nejlepších ve městě. Má deset pater a na jeho střeše se nachází velké fitness centrum. Kolem něj se táhne běžecký ovál, nabízející krásný výhled na metropoli. Díky své poloze v centru představuje ideální pro ubytování, neboť se stane výchozím bodem pro výlety po okolních památkách, restauracích a galeriích.

Tip na restauraci: Feitoria

Špičková restaurace nabízí bar, ve kterém si před večeří můžete dopřát aperitiv, a moderně designovanou jídelnu. Šéfkuchař vaří kreativní, moderní kuchyni s důrazem na portugalskou tradici, vysoce kvalitní produkty a jedinečnou prezentaci. Odměnou je mu nejen neustále obsazená restaurace, ale také michelinská hvězda.

Načítám

2. den: Lisabon z paluby jachty

Kolem vás se budou míhat lisabonské dominanty i moderní budovy postavené pro světovou výstavu Expo. Užijete si neobvyklý výhled na jeden z nejdelších mostů v Evropě i na sochu Krista, která bdí nad Lisabonem.

Portugalci jako národ milují oceán a často se vydávají do jeho vln. Seznamte se i vy s pravým Portugalskem a z paluby luxusní lodi si užijte fantastické výhledy na pobřeží Estoril. Váš kapitán zakotví, kde si budete přát: můžete se koupat ve vlnách a odpočívat na bílých písčitých plážích, kde budete jenom vy, můžete rybařit, potápět se nebo surfovat pod vedením zkušeného instruktora. Oceán se silnými mořskými proudy a větrem je k vodním aktivitám jako stvořený.

A pokud netoužíte po adrenalinu, zajistíme pro vás someliéra, který vám na palubě představí vynikající portugalská vína, zatímco vám renomovaný šéfkuchař připraví to nejlepší z místní kuchyně. 

Načítám

Tip na hotel: Bairro Alto Hotel

Butikový hotel Bairro Alto se nachází v centru Lisabonu, ve stejnojmenné čtvrti Bairro Alto. Díky své poloze je ideální pro ty, kteří mají rádi ruch velkoměsta. V blízkosti hotelu je celá řada restaurací a barů. V hotelu se přitom nachází pouhých 55 pokojů, proto zde panuje klidná a uvolněná atmosféra. Nejlépe si ji vychutnáte na střešní terase hotelu, která nabízí úžasný výhled na noční Lisabon.

Tip na restauraci: Belcanto

Za fasádami domů ve čtvrti Bairro Alto vás překvapí elegantní restaurace s klasickou a zároveň moderní atmosférou. Talentovaný šéfkuchař vás přesvědčí o svých znalostech, nápaditosti i vkusu. Restaurace Belcanto tak samozřejmě nemohla uniknout zájmu komisařů Michelin a vysloužila si hned 2 hvězdy.

Načítám

3. den: Sintra – výlet do minulosti

Klidné a romantické město Sintra vzdálené asi 30 kilometrů od Lisabonu bývalo místem, kam jezdívala odpočívat královská rodina a šlechta. Anglický básník Lord Byron Sintru popsal dokonce jako „ráj na zemi“. Díky své jedinečnosti bylo město s množstvím paláců a různorodých architektonických stylů zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Nejcennějšími architektonickými poklady jsou Národní palác Sintra, kde je vystavena zřejmě největší kolekce azulejos – nástěnných malovaných kachliček, a velmi originální palác Pena. Tuto obrovskou stavbu navrhl německý amatérský architekt baron von Eschwege pro královskou rodinu. Výsledek je dosti extravagantní, skoro až bizarní. Stavby paláce jsou kombinací renesančního, gotického a barokního stylu se spoustou věžiček a barev.

Sídlo je obklopeno parkem a zalesněnou plochou o velikosti 200 hektarů, kde najdete stromy z různých vzdálených zemí, mezi které patří japonské magnólie, čínské ginkgo, severoamerické sekvoje nebo kapradiny a stromy z Austrálie nebo Nového Zélandu. V zeleni najdete i českou stopu – na stavbě parku se podílel český zahradní architekt a umělec Václav Cífka. Za vidění rozhodně stojí i interiér paláce, ponechaný tak, jak ho opustila královská rodina po zrušení monarchie v roce 1910.

Načítám

Tip na ubytování: Pestana Palace

Hotel Pestana Palace se nachází v rezidenční čtvrti nedaleko centra. Nejedná se o typicky městský hotel,  setkáte se tady s klidnou, klasicky zámeckou atmosférou. Hotel se skládá z původní budovy paláce z 19. století a dvou nově postavených křídel, které jsou s ní propojeny skleněnými tunely. Jedinečnost hotelu tkví v tom, že na rozdíl od mnoha dalších městských hotelů zahrnuje vlastní zahradu. Součástí jsou i dvě restaurace doplněné piano barem. 

Tip na restauraci: Eleven

Restaurace se nachází v samém srdci obchodní čtvrti s výhledem na město a je obklopena svěžími zahradami. Architektura budovy je moderní, minimalistická a organická, stejně jako kuchyně Joachima Koerpera. Michelinská hvězda je jasným doporučením.

Načítám

Michaela Pipek, chief travel designer

Michaela Pipek

chief travel designer

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě.