Finsko

Země plná jezer a lesů

Finsko je plné jezer a lesů. Je nazýváno „zemí tisíce jezer“, protože vnitrozemská jezera a řeky tvoří 10 % země. Velké plochy lesů pokrývají téměř dvě třetiny země. Finsko má necelých 5,5 milionu obyvatel, z nichž přibližně 1,1 milionu žije v hlavním městě Helsinkách a okolí. Klima je mírné na jihu, ale subarktické na severu. Teplota se tu může lišit od +25 °C v létě do -25 °C v zimě. Finové jsou vřelí, přátelští a ochotní a Finsko je známé pro svoji bezpečnost a stabilitu.

Objevte svůj dokonalý hotel


 

Příroda

Většině Finska dominují husté jehličnaté lesy a i když byla většina finských lesů v určitém okamžiku vytěžena, existuje zde stále mnoho, po staletí nedotčených lesů chráněných v národních parcích a přírodních rezervacích. Typické pro finskou přírodu je i mimořádně velké množství jezer a mokřadů a velmi dlouhé pobřeží s několika velkými souostrovími. Je domovem mnoha mimořádných druhů zvířat, která jsou vzácná, ohrožená nebo vyhynulá ve zbytku západní Evropy, a velkému množství ptáků v lesích a podél pobřeží.

1032x554_Finsko_shutterstock_1881105880

 

Gastronomie

Finské jídlo je jednoduché, čerstvé a zahrnuje spoustu místních surovin pocházejících z místních lesů a vod. Základem finské stravy je Ruisleipä, žitný chléb, který se jí k snídani, jako příloha k obědu a jako svačina. Typickou pro ni je i skořicová buchta Korvapuusti, karleský koláč Karjalanpiirakka či zapečený chlebový sýr Leipäjuusto. Finská strava je bohatá na ryby a zdaleka nejoblíbenější rybou je losos, z masa pak sob, který se nejčastěji připravuje restovaný s bramborovou kaší a brusinkami.

Jedním z nejoblíbenějších alkoholických nápojů ve Finsku je Salmiakki Koskenkorva (Salmari), a to jak mezi místními, tak i cizinci. Typickým nápojem je Sima, perlivý alkohol podobný medovině, a samozřejmě kvalitní finská vodka.

1032x554_rakas-restaurant-art-meets-food-rovaniemi-1300x866 2

 

Vybrané zážitky

Depositphotos_183786274_xl-2015

„Za poznáním severní Evropy se můžete vydat i na soukromé jachtě, a prozkoumat tak krásy Finska, jenž nabízí úžasnou řadu jedinečných regionů, z jiného pohledu.“

Dominik Kohel

Chief Executive Officer