Jaká je Srí Lanka?

Srí Lanka znamená v překladu zářivá země a je rovněž považována za perlu či tropickou zahradu Indického oceánu. Marco Polo označil tento ostrov za nejkrásnější ze všech a jakmile objevíte jeho kouzlo, tak vám nezbyde nic jiného, než s ním souhlasit. Čekají tam na vás pláže s krystalickým pískem, korálové útesy, divoké řeky, zbytky starobylé architektury tří královských měst, která vám svou krásnou vyrazí dech. Nechybí ani nádherné přírodní scenérie s voňavými čajovými plantážemi a národní parky, kde můžete pozorovat slony, leopardy nebo krokodýly. 

Hlavní trumfy Srí Lanky

  • Panenská příroda s národními parky a deštným pralesem
  • Nejlepší místo, kde se seznámit se slony
  • Pestrá a bohatá kuchyně
  • Kulturní dědictví a historická královská města
  • Nádherné čajové plantáže a Cejlonský čaj

Video o destinaci

https://www.youtube.com/embed/Cc3MZFCxQGo

Jeden den

Probuďte se v srdci Srí Lanky v pohodlí luxusního lodge Vil Uyana Sigiriya a začněte svůj den vydatnou snídaní. Na poznávání zdejších krás budete potřebovat energii. Svůj čas pak můžete zasvětit poznáváním místních památek, mezi něž rozhodně patří také světoznámá Lví skála nebo Jeskynní chrám Dambulla. Jakmile se o pozornost přihlásí prázdný žaludek, vyrazte tentokrát za trochu jiným poznáváním a ochutnejte to nejlepší z místní gastronomie. Hlavní roli zde hraje aromatické koření a mořské plody, kterými je srílanská kuchyně známá. Odpoledne se pak vydejte na některou z čajových plantáží, odkud pochází světoznámý cejlonský čaj. Dlouhé zelené lány čajovníků opravdu stojí za vidění a zaručeně vás naprosto okouzlí.

S dětmi

Srí Lanku si vaše děti skutečně zamilují. Kromě objevování tamních přírodních i kulturních krás s vámi můžou na raftu zdolat řeku nebo vyrazit do některé z malých farmiček na koření. Největším zážitkem, který oslní nejen je, ale i vás, určitě bude návštěva sloních útulků. Tito mírumilovní obři se tady zotavují a připravují na návrat do přírody. S dětmi tady zažijete neskutečně kouzelné chvíle. Dokonce můžete slony pomoct okoupat, jen si dejte pozor, abyste nakonec nebyli mokří víc než oni.

Do přírody

Srí Lanka je ideální destinací na toulky netknutou přírodou a safari. Můžete se vydat na otevřený oceán a sledovat plejtváky obrovské, nebo hluboko v džungli pátrat po exotických šelmách. Na Srí Lance se také nachází několik národních parků. Wilpattu se rozkládá na zhruba 1 300 km čtverečních, je tvořen převážně mokřady a obýván velkou skupinou levhartů. Stejně tomu je i v národním parku Yala, kde však kromě těchto majestátních kočkovitých šelem najdete i medvědy a slony.

Aktivní dovolená

Na Srí Lance nemusíte svůj čas trávit jen povalováním na pláži. Aktivně založeným návštěvníkům totiž země vychází vstříc více než jen na půl cesty. Můžete zavítat na místní golfová hřiště, zasazená do tropické přírody, potápět se v mořských hlubinách, nebo se pokusit chytit vlnu vašeho života na surfu. S průvodcem se podíváte třeba na Lví skálu a pokud máte rádi adrenalin, tak se tu nabízí divoké řeky, které se můžete pokusit sjet na raftu či kánoi. 

Pro milovníky historie

Srí Lanka je doslova rájem pro milovníky dějin. Najdou na ostrově mnoho míst, jež vypráví tisíce let staré příběhy. Celkem se zde nachází osm měst a památek zařazených do seznamu světového dědictví UNESCO. Mezi nimi jsou i prastará královská města Kandy, Anuradhapura a Polonnaruwa či světoznámá Lví skála Sigiriya a jeskynní chrámy Dambulla. V Kandy se nachází Chrám svatého zubu, který podle legendy střeží zub samotného Buddhy, jednu z nejsvětějších buddhistických relikvií na Zemi.

Praktické informace

Srí Lanka je etnicky velmi rozmanitou zemí, která je díky svému stabilně teplému počasí celoroční dovolenkovou destinací. Stačí se jen vyhnout sezóně monzunů, která však nikdy není na celém ostrově. Hlavní město je Sri Jayawardenepura Kotte, což je předměstí největšího města Colomba. Úředními jazyky jsou sinhálština a tamilština, anglicky se zde však díky dlouhé koloniální historii domluvíte taky. Před cestou je potřeba zařídit si elektronickou cestovní autorizaci, tzv. ETA, na jejímž základě je pak na Srí Lance vydáváno vízum. Pokud také plánujete výlety do přírody, nechte se očkovat proti břišnímu tyfu a žloutence typu A i B, jinak je Srí Lanka naprosto bezpečnou zemí. Jen si nezapomeňte kvalitní repelent proti hmyzu.

Gastronomie

Základní surovinou kuchyně na Srí Lance je rýže. Připravují ji zde na mnoho způsobů, nejčastěji však okusíte kořeněné rýžové kari s kokosem. Historicky byla země také významným centrem obchodu s kořením. Ochutnáte tu poctivá a chuťově bohatá jídla, mezi které patří například Kool, místní vývar z mořských plodů s maniokem, fazolemi a špenátem, či různé kokosové a rýžové dezerty. Nesmíme ani zapomenout na typickou omáčku sambal, kterou byste rozhodně měli zkusit, ale raději s mírou. Pálí totiž jako ďas. A čaj. Přece jen, ceylonský čaj zná asi skutečně každý.

Nevybrali jste si? Pomůžeme vám

Michaela Pipek

Michaela Pipek

chief travel designer

+420 608 848 844 pipek@exclusivetours.com

Nebo nám napište

Zaškrtnutím pole souhlasím s poskytnutím mých osobních údajů v souladu s a v rozsahu uvedeném v Informacích o zpracování osobních údajů, se kterými jsem se seznámil/a.