Jaká je Srí Lanka?

Srí Lanka má atmosféru Indie, je však mnohem přístupnější pro řadové turisty. Čekají na vás deštné pralesy, husté džungle, korálové útesy, divoké řeky i prastará chrámová města. K tomu je Srí Lanka perfektním místem, kde se můžete zblízka seznámit se slony nebo okusit váš oblíbený ceylonský čaj.

Hlavní trumfy Srí Lanky

  • Panenská příroda s deštnými pralesy
  • Nejlepší způsob, jak se seznámit se slony
  • Klidné písečné pláže
  • Skvělé podmínky pro surfování a potápění
  • Čaj

Video o destinaci

https://www.youtube.com/embed/Cc3MZFCxQGo

Jeden den

Ráno se probudíte ve svém plážovém bungalovu, zajdete si na vydatnou snídani s příměsí kokosu a můžete vyrazit se šnorchlem na pláž. Před vedry se můžete schovat do plážového baru, nebo se rovnou vydat do vnitrozemí a objevovat krásy ostrova, ať již ty přírodní, či ty tisíce let staré, vybudované lidskýma rukama.

S dětmi

Na Srí Lance si děti přijdou na své. Můžete s nimi navštívit například akvárium Water World Kelaniya, které se pyšní prvním podmořským tunelem v jižní Asii a více než 500 druhy mořských živočichů. Zajisté však také ocení návštěvu místních sloních útulků, v nichž se tato mírumilovná zvířata připravují na svůj návrat do volné přírody, či výlety na pobřeží, při nichž lze sledovat právě se líhnoucí mořské želvičky. Těm, kteří jsou duchem více dobrodruzi, určitě přijde vhod návštěva prastarých chrámových měst, která vyloženě vybízejí ke hře na Indiana Jonese.

Do přírody

Srí Lanka je ideální destinací na toulky netknutou přírodou a výlety na safari, a to jak na souši, tak i pod vodou. Můžete se potápět u korálových útesů, vydat se na otevřený oceán a sledovat plejtváky obrovské či hluboko v džungli pátrat po levhartech. Na Srí Lance se také nachází několik národních parků. Wilpattu se rozkládá na zhruba 1 300 km čtverečních, je tvořen převážně mokřady a obýván velkou skupinou levhartů. Stejně tomu je i v národním parku Yala, kde však po boku těchto majestátních kočkovitých šelem naleznete i medvědy a slony.

Aktivní dovolená

Na Srí Lance nemusíte svůj čas trávit jen povalováním se na pláži. Aktivně založeným návštěvníkům totiž země vychází vstříc více než jen na půl cesty. Můžete zavítat na místní golfová hřiště, zasazená do tropické přírody, potápět se v mořských hlubinách či se pokusit chytit vlnu vašeho života na surfu. Můžete však vyrazit i za větším adrenalinem a pokusit se sjet jednu z místních divokých řek na raftu či kánoi. A v poslední době také roste popularita výletů horkovzdušnými balony, z nichž můžete přehlédnout kompletní panorama ostrova.

Pro milovníky historie

Srí Lanka je doslova rájem pro milovníky dávnověku, kteří zde naleznou pestrou paletu míst, jež vypráví tisíce let staré příběhy. Celkem se zde nachází osm měst a památek zařazených do seznamu světového dědictví UNESCO. Mezi nimi prastará svatá města Kandy a Anuradhapura či historická města Sigiriya a Polonnaruwa. V Kandy se totiž nachází Chrám svatého zubu, který podle legendy střeží zub samotného Buddhy, jednu z nejsvětějších buddhistických relikvií.

Praktické informace

Srí Lanka je etnicky velmi rozmanitou zemí, která je díky svému stabilně teplému počasí celoroční dovolenkovou destinací. Stačí se jen vyhnout sezóně monzunů, která však nikdy není po celém ostrově. Hlavní město je Sri Jayawardenepura Kotte, což je předměstí největšího města Colomba. Úředním jazykem je tamilština, anglicky se zde však díky dlouhé koloniální historii země také domluvíte. Pokud plánujete výlety do přírody, nechte se očkovat proti vzteklině a žloutence typu A i B, jinak je Srí Lanka bezpečnou zemí, kde je akorát vhodné mít kvalitní repelent proti hmyzu.

Gastronomie

Základní surovinou kuchyně na Srí Lance je rýže. Připravují ji zde na mnoho způsobů a nejčastěji okusíte kořeněné rýžové kari s kokosem. Srí Lanka byla historicky významným centrem obchodu s kořením. Ochutnáte tu poctivá a chuťově bohatá jídla, jako Kool, místní vývar z mořských plodů s maniokem, fazolemi a špenátem, či různé kokosové a rýžové dezerty. A nesmíme zapomenout na typickou omáčku sambal, kterou byste rozhodně měli zkusit, ale s mírou. Pálí jako ďas. A čaj. Přece jen, ceylonský čaj zná asi skutečně každý.

Nevybrali jste si? Pomůžeme vám

Štěpán Borovec

Štěpán Borovec

travel consultant

+420 734 446 757 borovec@exclusivetours.com

Nebo nám napište