Tunisko

Dovolená plná slunce a moře

Tunisko je sice jen malou částí rozlehlé severní Afriky, ale jeho historie a rozmanité přírodní krásy by zaplnily zemi mnohonásobně větší. Tunisko s pískem lemovaným, jasmínem a mořským vánkem vonícím pobřežím Středozemního moře, kde jsou ryby na talíři vždy čerstvé, je skvělým místem pro dovolenou plnou slunce a moře. Kromě pláží je to také vzrušující, nedoceněná destinace, kde lze během několika dní prozkoumat odlišné kultury a neuvěřitelné krajinné extrémy jako zalesněné pobřeží a saharské písečné moře na jihu.

 

Příroda

Tunisko ležící na pobřeží Středozemního moře o délce 1250 km posetým ostrovy a souostrovími na půli cesty mezi Atlantským oceánem a deltou Nilu se vyznačuje obrovskou rozmanitostí přírody díky své severojižní poloze. Na severu Tuniska panuje středomořské podnebí s mírnými deštivými zimami a horkými suchými léty. Na jihu země je poušť. Terén na severu je hornatý. Směrem na jih ustupuje horké a suché centrální rovině. Jih přechází v Saharu. Na severním okraji Sahary leží řada solných jezer, známých jako chotty nebo šatty.

1032x554 Tunisko shutterstock_756392386

 

Gastronomie

Olivový olej, čerstvá nebo grilovaná zelenina, ryby a mořské plody podávané s bylinkami a kořením... Tuniská kuchyně je založena především na typických středomořských chutích, které jsou lehké a lahodné. Nejstarším a nejznámějším berberským pokrmem je kuskus, ale ani ten se od tohoto pravidla příliš neodchyluje. Ať už se podává s rybou nebo jehněčím masem, vždy s velkým množstvím zeleniny. Místní jídlo je podáváno s vynikajícími tuniskými víny. Není náhodou, že jedno z nejvěhlasnějších tuniských vín, Magon, je pojmenováno po kartaginském agronomovi Magovi, který napsal první příručku o výrobě vína. Příběh lásky mezi Tuniskem a vínem sahá až k Féničanům.

1032x554 Tunisko shutterstock_780590413

 

Vybrané zážitky

Depositphotos_183786274_xl-2015

„Na to, že je Tunisko poměrně malá země, se může pochlubit některými z nejvzácnějších druhů ptáků, zvířat a rostlin na světě. Na tuniském pobřeží se vyskytují velryby a delfíni.“

Veronika Robin

Chief Sales Officer