Největší ostrov na světě a ideální arktická destinace pro všechny dobrodruhy

V létě je místem půlnočního slunce a skvělou příležitostí poznat Grónsko na souši i na vodě. Podél břehů plavou velryby, ledové kry odpadají z tajícího ledovce a květiny rostou obrovskou rychlostí. Naopak, když přijdou první mrazy a začne padat sníh, tón Grónska se změní a země se zahalí do bílé přikrývky, která vydrží déle než půl roku. Zima je obdobím psích spřežení, polární záře, lyžařských výletů a pozorování hvězd. 

 

Příroda

Na severu ostrova uvidíte obří ledovce a ledový fjord Ilulissat, oceněný na seznamu světového dědictví UNESCO. Nejjižnější část Grónska dělá čest svému anglickému jménu Greenland – Zelená země. Najdeme zde úrodné klima a krásnou flóru. Okolí Polárního kruhu je pro změnu zemí dobrodružství. V severovýchodním Grónsku se rozkládá Grónský národní park na ploše 972 000 km², který je největším na světě. Žije zde mnoho arktických zvířat jako třeba lední medvěd. 

1032x554 Grónsko shutterstock_111402647

 

Gastronomie

V Grónsku vládne příroda, a pokud jde o zemědělství a grónskou gastronomii, platí to o to víc. Obyvatelé Grónska museli být kreativní, aby se vyrovnali s obrovskou částí trvale zmrzlé země a jen malou oblastí s ornou půdou. Naučili se k tomu využívat dary moře i zbytky nezamrzlé části pevniny. Sob, pižmoň a ovce jsou v Grónsku alternativy k běžnému dobytku. Až na pár ovčích farem se zvířata volně prohánějí po venkově a tento přirozený život přispívá ke křehkosti a vysoké kvalitě masa. Chladné arktické vody nabízejí působivý výběr tresek, pstruhů, arktických siven a slavného grónského platýse. Zážitkem také může být ochutnat místní kraby široké jako lidská paže nebo grónské krevety.

1032x554 Grónsko shutterstock_2047837391

 

Vybrané zážitky

Depositphotos_183786274_xl-2015

„Grónsko je největším ostrovem na světě, domovem ledního medvěda a také ideální arktickou destinací pro všechny dobrodruhy.“

Veronika Robin

Product Manager