Proč se tam vydat?

Ne každý, kdo bloudí, je ztracený a na Novém Zélandu to platí dvojnásob. Budete žasnout při vyhlídkovém letu helikoptérou nad fjordy. Zažijete odhodlání dobrodruha při treku zdejším neprozkoumaným alpským pohořím. Užijete si soukromý piknik uprostřed národního parku. Kromě přírody nabízí Nový Zéland i velmi specifické ubytování v malých rodinných lodges, jejichž majitelé zde hostům sami vaří a dělají společnost. Je jen málo destinací, které by chtěl alespoň jednou za život navštívit každý z nás. Nový Zéland však na tento seznam bezpochyby právem patří. Při blouděním novozélandskou krajinou se totiž neztrácíte. Právě naopak, objevíte zde silné emoce a jedinečné zážitky.

Hlavní trumfy

  • Kouzelné hory a překrásné fjordy
  • Široká nabídka výletů pro aktivní dovolenou
  • Bohatá kultura Maorů
  • Přátelská atmosféra a osobní přístup místních

Video o destinaci

https://www.youtube.com/embed/Atf_Af1q_5w

Jeden den 

Brzo ráno se vydejte na vyhlídkový let. Helikoptéra na vás bude čekat hned u vašeho lodge. Během chvilky se tak po probuzení octnete v pohodlné kabině s jedinečným výhledem. Nechte se vysadit v horách, kde na vás po krátké procházce bude čekat připravený piknik lunch. Poobědvejte v naprostém soukromí a kochejte se při jídle úžasným výhledem. Odpoledne se vydejte na projížďku jet boatem a k večeru poznejte maorské pohostinství a zvyky u přípravy tradičních pokrmů zdejšího původního obyvatelstva.

Pro děti 

Pokud vaše ratolesti zvládnou dlouhý let, pak je čeká úžasná odměna. Nový Zéland je skvělou destinací pro děti. Unikátní příroda nabízí bezpočet výletů a horských aktivit. Brzké oddělení obou ostrovů od zbytku světa způsobilo, že se zde vyskytuje několik druhů zvířat, které nenajdete nikde jinde na světě. Můžete se tak s dětmi vydat do jednoho z místních wilidlife center a setkat se třeba s ptákem kivi nebo tučňákem nejmenším. Poznávání přírody můžete doplnit návštěvou malebného Hobitína, kde se natáčela slavná trilogie Pán prstenů.

Pro milovníky přírody

Nový Zéland je známý pro svou krásnou přírodu, která je takřka všude jako z Pána prstenů a nikdy nevíte, zda se něco nenatáčelo tam, kde se zrovna nacházíte. Plážové pobřeží si nejlépe vychutnáte na Severním ostrově v oblasti Bay of Island nebo na pláži 90 Mile Beach, která měří 88 kilometrů. Další předností Severního ostrova je například jezero Taupo a vodopády Huka nebo sopečný ostrov White Island, kde si můžete udělat procházku v kráteru aktivní sopky. Milovníkům hor učarují Jižní Alpy na druhém z novozélandských ostrovů, který je také domovem překrásných fjordů v oblasti Milford Sound, která je dobrým místem pro plavby a pozorování velryb a delfínů. Doporučujeme létat helikoptérou, zkrátíte si cestu a zvládnete toho objevit mnohem víc, než kdybyste jezdili autem. Určitě je taky dobré využívat průvodců, kteří cestě přidají nový rozměr. Žijí zde, krajinu procházejí řadu let a znají nejen zajímavá místa, ale i jejich historii.

Pro aktivní duše

Nový Zéland je perfektní pro milovníky aktivních dovolených. Zdejší rozmanitá příroda je dokonalým pódiem pro adrenalinové sporty. V zimě zde najdete úžasné sjezdovky a v létě se můžete vyřádit na vodě i na souši. Pláže Severního ostrova jsou ideální pro šnorchlování. Rozbouřené řeky nabízí ideální příležitost pro divoký rafting a jet-boating, rozlehlá jezera jsou zase skvělými kulisami pro o něco mírnější kayaking. Na horách se můžete vydat na nakonečné treky. Pokud jste zastánci spíše klidnějších aktivit, vyzkoušejte zdejší výborná golfová hřiště, třeba rovnou na Cape Kidnappers, jednoho z nejlepších světových hřišť, jehož náročná 15tá jamka má jeden z nejhezčích golfových výhledů na světě. A pokud vyhledáváte ty nejlepší zážitky, vydejte se na rugby. Užijete si skvělou zápasovou atmosféru nejpopulárnějšího novozélandského sportu a určitě zde s místními navážete nejedno přátelství.

Pro objevovatele kultury

Setkávání s místními je jedním z důležitých prvků každé pořádné návštěvy Nového Zélandu. Zdejší původní obyvatelstvo má krásnou a bohatou historii i kulturu a Maorové návštěvníkům své zvyky a tradice rádi představí. Setkání s tradiční maorskou kulturou patří mezi velmi mocné zážitky. Můžete se například stát součástí Powhiri, maorského uvítání hostů. Budete tak svědky tradičních proslovů, tanců, zpěvů a pozdravu hongi, při kterém se dva lidé zdraví přitisknutím nosů.

Gastronomie

Pokud chcete vyzkoušet opravdový novozélandský pokrm, dejte si jídlo připravené tradičním maorským způsobem hangi. Jídlo zabalené v košíku se uloží na horké kameny ve vykopané díře v zemi, následně se přikryje, zasype hlínou a připravuje několik hodin. Na přípravě jídla se můžete sami podílet. Moderní novozélandská kuchyně je mixem všeho. Najdete tu ale hlavně vliv britské, středomořské a tichomořské kuchyně kombinovaný s hlavními tradičními ingrediencemi, mezi které patří hlavně brambory, jehněčí a vepřové maso a batáty. V poslední době jsou taky velmi oblíbené plody moře a jedním z hitů jsou mušle na všelijaké způsoby. Dejte si k nim láhev místního vína a vychutnejte příjemný kulinářský zážitek.

Praktické informace

Úředními jazyky jsou angličtina a maorština. Stejně jako u nás, i na Novém Zélandu se střídají čtyři roční období. Návštěvu Nového Zélandu doporučujeme v období jejich jara a léta, tedy mezi listopadem a dubnem. Pokud se vydáte na Nový Zéland na dobu kratší než tři měsíce a jste držitelem českého nebo slovenského pasu, nepotřebujete vízum. Pro vstup do země však musíte splňovat následující podmínky – dobrý zdravotní stav, bezúhonnost, dostatečné finanční prostředky, zaplacená zpáteční letenka, cestování za účelem rekreace nebo krátkodobého studia. Nezapomeňte, že se na Novém Zélandu jezdí vlevo a pro řízení motorového vozidla navíc budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz, ten český vám stačit nebude. Není předepsáno žádné povinné ani doporučené očkování.

Nevybrali jste si? Pomůžeme vám

Martin Adam

Martin Adam

travel consultant

+420 777 928 840 adam@exclusivetours.com
Michaela Pipek

Michaela Pipek

travel consultant

+420 608 848 844 pipek@exclusivetours.com

Nebo nám napište