Gruzie

Perla Kavkazu

Gruzie, malá země na hranici Evropy s Asií, vás zláká zejména svou nedotčenou přírodou a výjimečnou pohostinností místních obyvatel. Historie se zde mísí s moderní architekturou, jež vás ohromí především v proslulém přímořském letovisku Batumi či v hlavním městě Tbilisi. Ochutnejte proslulou gruzínskou kuchyni, nechte se hýčkat v termálních lázních nebo vyrazte na lyžování vrtulníkem do střediska Gudauri. Gruzie vás chytí za srdce. 

 

Příroda

Ne nadarmo byla a je gruzínská příroda inspirací pro mnoho spisovatelů a básníků. Gruzie má vše, o čem mohou cestovatelé snít – hory, jezera, přírodní kaňony, starobylé jeskyně, sirná jezírka. Zdejší krajina se vyznačuje největší biodiverzitou v Evropě, fauna a flóra je tudíž velmi bohatá. Hory Gruzie v regionech Svanetie, Tušetie nebo třeba Kazbegi, kde se nachází i kostel Gergeti Cminda Sameba, jeden ze symbolů Gruzie, vám vyrazí dech.

1032x554 Gruzie shutterstock_699405766

 

Gastronomie

Gruzínská kuchyně patří svou rozmanitostí a chutí k nejoblíbenějším na světě. Přestože v ní hraje velkou roli maso, významná pozornost je věnována také zelenině a ovoci. Pohostinní Gruzínci vám s láskou naservírují své národní jídlo chinkali – speciální technikou připravované šťavnaté knedlíčky, bez jejichž ochutnání byste Gruzii neměli opustit. Dalším oblíbeným pokrmem je chačapuri – sýrový chléb, jehož příprava se region od regionu liší, či chutný předkrm badridžani – zapečené plátky lilku plněné pastou z vlašských ořechů. Dlouholeté tradici se těší gruzínské víno vyráběné historickou metodou kvevri.

1032x554 Gruzie shutterstock_1092313190

 

Vybrané zážitky

Depositphotos_183786274_xl-2015

„Absolutní výhodou zimní dovolené v Gruzii jsou prázdné kopce s naprosto dokonalými podmínkami pro jízdu v prašanu.“