Petr Udavský

„Kuba je krásný, naprosto originální ostrov s atmosférou, kterou nenajdete nikde jinde na světě. Díky svému historickému vývoji i politické současnosti vypadá jako podivuhodný skanzen, mixující koloniální minulost, revoluční nadšení, socialistickou zakonzervovanost i aktuální probuzení.“

Petr Udavský, chief travel consultant

 

„Ostrov svobody“ s vůní kubánských doutníků, chutí nejkvalitnějšího kubánského rumu, hrčením starých amerických bouráků a rytmy karibské hudby si jednoduše zamilujete.

Hlavní trumfy Kuby

 • Palmami stíněné pláže plné hebkého písku překonávající vaše představy
 • Křišťálově čisté moře v bezpečné laguně a korálový útes nadosah
 • Chutná strava plná ovoce, plodů moře a zmrzliny
 • Řada sportovních příležitostí, jimž dominují aktivity ve vodě a blízko ní
 • Nádherná příroda s četnými rezervacemi a absencí nebezpečných zvířat
 • Výjimečná atmosféra, kterou v dnešním globalizovaném světě už jen stěží najdete
 • Vynikající rum a osvěžující drinky z něj na tisíc způsobů
 • Vyhlášené kubánské doutníky včetně kultury tabákových plantáží
 • Velké množství koloniálních historických pamětihodností
 • Bohatá zábava, založená na bezprostřednosti a uvolněnosti Kubánců
Načítám

Průzkumný let nad Kubou

Co byste viděli z okna menšího letadla, do kterého byste přestoupili po přistání na mezinárodním letišti José Martího, abyste se s ním proletěli nad Kubánskou republikou?

Protáhlý tvar ostrova, měřícího na délku skoro 1 200 kilometrů, lehce evokuje doutník, jeden z kubánských symbolů. Na jeho úplném západě se ukrývá americká vojenská základna Guantánamo. Ač to zní paradoxně, právě tady Kuba na 30 kilometrech přímo hraničí s USA.

Pevninské Spojené státy americké leží od kubánského pobřeží pouhých 160 kilometrů severním směrem (jedná se o Key West, nejjižnější výběžek Floridy). Severovýchodně od Kuby se táhne Bahamské souostroví, východně – takřka na dohled – ostrov Hispaniola, na jihu vykukuje z Karibského moře Jamajka a na jihozápadě mexický poloostrov Yucatán.

Kuba, největší ostrov Karibiku a jeden z dvacítky největších na světě, je součástí Velkých Antil. Patří k ní tisíce menších ostrovů (zvaných caya v případě nepřítomnosti přírodního zdroje vody) v okolním moři v čele s Isla de la Juventud.

Podél severního pobřeží, hlavního rekreačního ráje Kuby, se táhnou ohromné archipelagy Camagüey a Sabana. A náš letecký výlet zakončíme opět v Havaně.

Jeden týden na Kubě

Co musíte na Kubě vidět a zažít, kdybyste na to měli pouhý týden? Inspirujte se v našem stručném přehledu nejzajímavějších lokalit.

Začněte v každém případě v Havaně. A na její prohlídku si vyhraďte rovnou jeden celý den. Nebo možná raději dva. Unikátní atmosféra kubánské metropole skutečně stojí za to. Čím je tak výjimečná? Více než kdekoliv jinde na ostrově zde vyniká kontrast mezi koloniální minulostí, omšelou přítomností a turisticky orientovanou budoucností.

Po bulvárech mezi velkolepými památkami se prohánějí udržované americké bouráky z 50. let, ve vyhlášeném baru La Bodeguita del Medio dělají skvělé mojito a jako suvenýr si můžete odvézt fotku s dvojníkem Fidela Castra.

Podivuhodný šarm Havany

La Habana se řadí k posledním hlavním městům současnosti s vlastním, nenapodobitelným rytmem, odérem, barvou i chutí.

Havanské pobřeží není o koupání, byť v přiléhajících letoviscích oblasti Playas del Este najdete řadu půvabných pláží. Zato se z něj můžete vydat za objevováním pamětihodností, muzeí a jiných turistických atrakcí. A že jich není málo.

Za vidění stojí hlavně starobylé jádro La Habana Vieja se svou šachovnicí úzkých uliček, kostelů a barevných domů. K dominantám města patří pevnost Castilo de la Real Fueza, budova Kapitolu a Palacio de los Capitanes Generales. Nenechte si ujít ani Muzeum krásných umění, prohlídku muzea rumu včetně degustace a doutníkovou fabriku.

Načítám

Viňales a Trinidad

Z Havany je dobře dostupné údolí národního parku Viňales, kde se bude líbit především milovníkům doutníků. Najdou tady nejvíce tabákových plantáží na ostrově! Neobyčejným dojmem působí i strmé vápencové útvary zvané mogoty. A mimochodem, právě v této oblasti se točil seriál Třicet případů majora Zemana (Rukojmí v Bella Vista).

Jako z jiného století vypadá nevelké město Trinidad (UNESCO), jeden z nejvýraznějších důkazů dlouhých koloniálních dějin Kuby. Kromě okolních rozsáhlých plantáží cukrové třtiny je charakterizuje klášter Convento San Francisco s expozicí kontrarevoluce a náměstí Plaza Mayor s výstavními budovami.

Cayo Coco, Varadero a další pláže

Perlou severního kubánského pobřeží je letovisko Cayo Coco u zálivu Bahía de Nuevitas. Těží především ze své příhodné polohy u druhé největší korálové bariéry na světě, což značí potápění, šnorchlování a další vodní aktivity. U křišťálově průzračného Atlantiku však můžete na vyhlášené pláži White Sand Beach ležet ve stínu kokosových palem jen tak.

Nejznámějším rekreačním střediskem Kuby je bezesporu Varadero na protáhlém poloostrově Hicacos zhruba 140 kilometrů od Havany. Právě tady si kromě koupání a jiných plážových radovánek užijete i nakupování, golf, výlety katamaránem a spoustu další zábavy v čele s místním delfináriem.

Na 5 746 kilometrech kubánského pobřeží se hrdě rozkládá 289 přírodních pláží. Jižní břehy u Karibského moře jsou sice bohaté na podmořský život, avšak nepříliš dostupné kvůli četným skalnatým útesům. Na mnohem oblíbenějším severu u Atlantského oceánu dominují laguny, kouzelné zátoky a pláže s jemňoučkým, bělostným pískem.

Kromě Varadera a Cayo Coco stojí za poležení další pláže korálových ostrovů Cayo Ensenachos (např. na Cayo Santa María), výjimečně krásná je i pláž Sirena na Cayo Largo v Karibiku.

Gastronomie aneb Mauři a křesťané

Řekne-li se kubánská gastronomie, každý si hned představí rum. Během pobytu na ostrově ho musíte skutečně ochutnat – od jeho nejznámější značky Havana Club, přes v Santiagu de Cuba vyráběné Santiago až po koktejly jako Cuba Libre a mátové mojito.

Žízeň ovšem nejlépe uhasí pivo (Bucanero nebo Cristal), chladivá šťáva z cukrové třtiny guarapo či některý z mnoha přírodních džusů. Mimo zmrzlinu vás skvěle osvěží též vaječný pudink karamelového zbarvení Flan.

Chcete-li si na Kubě opravdu pochutnat, zajděte na plody moře, tenké řízečky chuletas, rýži s černými fazolemi congrí či uzenou kotletu lomo ahumado do některé z tradičních restaurací. Ve Varaderu to je La Casa de Al (to proto, že zde kdysi odpočíval neblaze proslulý Al Capone), v Havaně to jsou Los Nardos nedaleko Kapitolu a Doña Eutimia u katedrály.

Načítám

Co dělat na Kubě

Byla by škoda dovolenou na Kubě jenom prolenošit. Sestavili jsme pro vás pár tipů, jak se zabavit.

Pro milovníky sportu a aktivit

Jižní i severní pobřeží Kuby obklopuje korálový útes, proto jsou zde dokonalé podmínky pro šnorchlování i potápění. Oblíbené jsou především jednotlivé korálové ostrůvky jako Cayo Largo, nechybí potápěčské školy ani půjčovny vybavení.

Ve všech letoviscích lze využít širokou paletu nejrozmanitějších sportů. Základem nabídky jsou vodní aktivity, např. jachting, surfování, jízda na šlapadlech, kajacích, vodních skútrech či banánech. Dobrodružnou plavbu podél pobřeží můžete podniknout luxusním katamaránem. Velké hotelové komplexy poskytují tenisové kurty, hřiště na plážový volejbal nebo lukostřelbu.

Golfová hřiště zatím nejsou na Kubě standardem. Jedno z mála funguje ve Varaderu u hotelu Melia Las Américas.

Pro milovníky přírody

Krokodýli, hroznýši, delfíni, vzácné ryby a motýli, kolibříci, pestrobarevný trogon kubánský – to je jenom část fauny, se kterou se na ostrově při troše štěstí setkáte. Přestože hodně původních pralesů bylo vykáceno, dosud najdete řadu míst, kde příroda ještě nekapitulovala před náporem civilizace.

Typickým příkladem je národní park Alejandro de Humboldt na východě Kuby, součást světového přírodního dědictví UNESCO. Pyšní se nebývalou biologickou rozmanitostí rostlinných i živočišných druhů, žijících v pobřežních mangrovových porostech, v deštném pralese i ve vysokých horách.

Na ploše přes 2 tisíce kilometrů čtverečních se rozkládá úchvatný mořský svět národního parku Jardines de la Reina (Královniny zahrady). Souostroví skládající se z 600 korálových ostrůvků vděčí za svůj název Kryštofu Kolumbovi, který ho pojmenoval na počest španělské královny Isabely Kastilské.

Načítám

K dalším zajímavým národním parkům patří Desembarco del Granma plný přímořských útesů (právě tady začala roku 1956 vyloděním Fidela Castra a Che Guevary Kubánská revoluce). Kolem nejvyšší kubánské hory Pico Turquino (1 974 metrů) se rozkládá vysokohorský národní park stejného jména (někdy zvaný též Sierra Maestra).

U Varadera můžete navštívit jeskyni Ambrosio a jezero Mangón v rezervaci Varahicacos.

Pro milovníky historie

Kuba se pyšní celou řadou historických památek:

 • Druhé největší kubánské město Santiago de Cuba ukrývá katedrálu a protipirátskou pevnost San Pedro de la Roca.
 • Přístavní Cienfuegos na jižním pobřeží je plné neoklasicistních budov z 19. století dokumentujících tehdejší prosperitu země.
 • Vnitrozemské Camagüey tvoří originální koloniální bludiště úzkých uliček, náměstí a rozpadajících se kostelů.
 • Krajinu prvních kávových plantáží jihovýchodní Kuby lze obdivovat v údolí Valle de los Ingenios.

A kdyby se náhodou děti nudily, je připraven obří oddychový park Baconao. Zahrnuje vyhlídkovou skálu Gran Piedra, delfinárium s mořským akváriem, lagunu, farmu, botanickou zahradu, dopravní muzeum a prehistorické údolí s modely dinosaurů.

Načítám

Praktické informace o Kubě

Ke vstupu na kubánské území je nutné prokázat se cestovním pasem a turistickou kartou platnou 30 dní, nahrazující běžné vízum. Její vydání pro vás zařídíme již před odletem v Praze.
Starat se nemusíte ani o očkování, žádná povinná vakcinace pro pobyty na Kubě totiž není třeba.

Byť kubánské hospodářství zdaleka nedosahuje běžné evropské úrovně, turisté zdejší obtíže příliš nepocítí. Právě naopak, zahraniční návštěvníci tady tvoří privilegovanou skupinu, o níž je velice dobře postaráno. Můžete se proto spolehnout na funkční infrastrukturu, na všechny potřebné služby a na obchody s kvalitním zbožím. Lékařská péče pro hosty ze zahraničí je poskytována na vysoké úrovni.

Jak se domluvit a čím platit

Na Kubě se sice můžete potkat s pamětníky socialistického Československa, ovládající základy češtiny a slovenštiny, jinak se však musíte spolehnout na angličtinu. Domluvíte se s ní především v turistických centrech, všude jinde dominuje úřední španělština.

Výběr zboží za národní kubánské peso (CUP) je velice omezený, turisté proto využívají mnohem přívětivější konvertibilní kubánské peso (CUC). V některých rekreačních oblastech lze platit i eury. Platební karty (nikoliv ovšem vydané americkými bankami) přijímají v hotelech, lepších obchodech a střediscích cestovního ruchu, výběr z bankomatů je umožněn pouze držitelům určitých druhů karet.

Nejlepší doba pro cestu do Karibiku

Tropické podnebí nad Kubou, to jsou teploty i přes 30 stupňů, vysoká vlhkost vzduchu (ideální jsou proto volné a prodyšné oděvy) a místy trochu větrno. Mezi květnem a říjnem vládne období dešťů, v jehož posledních dvou měsících se mohou objevit tornáda. V prosinci a lednu bývá nejchladněji, avšak teploty okolo 26 stupňů vás neunaví tolik jako velké horko.

Kdy tedy vyrazit na Kubu? Do letovisek na severním pobřeží prakticky kterékoliv období roku, obecně je tu nejlepším obdobím pro dovolenou první třetina roku.

Jakub Huja, travel consultant

Jakub Huja

travel consultant

Připravíme vám nezapomenutelný zážitek kdekoliv na světě. Zavolejte mi nebo napište a s týmem designérů vám zajistím dovolenou na míru.

Co vás také může zajímat

Jakub Huja