Samozřejmě vám umíme nabídnout prohlídku Rijskmusea s kurátorem, jízdu luxusní lodí po kanálech, máme i vstupenky na zápas Ajaxu. Ale – máme toho pro vás daleko víc.

Zuzana Pozlovská

„Navštivte jedno z ukrytých zákoutí Amsterdamu – Begijnhof. Najdete ho v samém centru města. Vchod je velice nenápadný – vejdete do průchodu jednoho z domů a rázem se octnete na malém náměstíčku. Překvapilo mě, jak jsem se z ruchu metropole rázem ocitla v oáze naprostého klidu a ticha. Vládne tu zejména díky řádovým sestrám, jež jsou jeho obyvatelkami. Náměstíčko vzniklo ve 14. století a dům č. 34 je dokonce nejstarším v Amsterdamu.“

Zuzana Pozlovská, travel designer

Než se s Exclusive Tours vydáte na letní dovolenou, užijte si sluníčko v evropských metropolích. Jako náročný cestovatel, který se vydává za kulisy turistických atrakcí. Nechte se inspirovat našimi tipy na místa, která byste při návštěvě Amsterdamu rozhodně neměli vynechat.

1. den – Amsterdam po zemi i na vodě

Amsterdam je cyklistický ráj, denně tady na kole jezdí víc než půl milionu lidí. Není divu – město má 300 kilometrů cyklostezek a kdo v Amsterdamu řídí auto, je tak trochu za podivína. Takže šlápněte společně s průvodcem do pedálů, vaše první zastávka bude u vodního mlýna De Gooyer.

Načítám

Jeden z posledních dochovaných mlýnů ve městě začal psát svou historii na začátku 17. století. Hned vedle něj se před třiceti lety začalo točit pivo. Ne ledajaké, značka Brouwerij’t IJ se zanedlouho stala „oficiálním“ pivem Amsterdamu a její vyhlášený „ale“ jedním ze symbolů města. Přijeďte sem na kole, objednejte si sklenici a na terase restaurace si dopřejte uklidňující spojení historie s moderním městem. Ráz místu udává – stejně jako celému Amsterdamu – řeka Amstel.

Načítám

Občerstvili jste se? Šlápněte znovu do pedálů a objevte blízkou čtvrť Jordaan. Místo, které dříve patřilo hlavně dělníkům a námořníkům, je dnes velice trendy. Jeho genius loci je založen na tom, že si stále uchovává sousedskou tvář s původními obchody, restauracemi a kavárnami. Jejich vlastnictví se předává z generace na generaci. Jordaan je příkladem chytrého urbanismu – skvělý společenský život a pohodlné bydlení doplňuje dostatek dětských hřišť, na nichž si odpočinou vaše ratolesti, anebo vyhlášený farmářský a květinový trh.

Načítám

Odpoledne vyměňte kolo za kánoi. Zůstanete v Amsterdamu, jen si ho prohlédnete z jiné perspektivy. Mokřiny, které kdysi sloužily k ochraně města před povodněmi, jsou dnes využívány jako originální „mokré safari“. Poznáte původní Nizozemsko s typickými obrázky pasoucích se krav, rozkvetlých luk a zpívajících ptáků. Dopřát si můžete i soukromou projížďku s průvodcem a piknikem při západu slunce – je to vskutku speciální zážitek, při kterém si zamilujete zase jinou tvář Nizozemska.

Načítám

Kde se ubytovat: Hotel Conservatorium

Opravdu výjimečné místo. Hotel je umístěn v historickém paláci v muzejní čtvrti, navíc kombinuje tradici s moderním designem. Jeho autoři dokázali navodit luxusní a zároveň domáckou atmosféru. Ubytujte se v I-Love-Amsterdam-Suite a budete mít město jako na dlani.

2. den – Krása holandského umění a ducha

Jak je možné, že tak malá země dala světu tak velká jména? Rembrandt, van Gogh, Bosch, Erasmus nebo Spinoza? To poznáte při návštěvě míst spjatých s historií Amsterdamu, do nichž promlouvá současný tvořivý esprit Nizozemska.

Načítám

Návštěva Rijskmusea s ikonickou Noční hlídkou je při návštěvě Amsterdamu povinností. Chcete se vrátit v čase a dozvědět se o Rembrandtovi a jeho době víc? I zdánlivě tak obyčejnou věc, jakou je návštěva Rembrandtova domu a dílny, umí Holanďané proměnit v jedinečný zážitek. Dům na Jodenbreestraat působí, jako by v něm bylo stále živé 17. století. Je vybaven nábytkem a pomůckami, kterými se Rembrandt a jeho žáci obklopovali. Na stojanu například leží původní štětce s koňskými žíněmi, se kterými se naučíte typický rembrandtovský šerosvit, na historickém stroji si pak z měděné destičky vytisknete vlastní grafiku. A po návratu domů se můžete pyšnit „svým“ Rembrandtem.

Načítám

Jestli vás víc než umění láká věda a technika, doporučujeme vám návštěvu muzea Microphia. Je jednou z nejnovějších amsterdamských atrakcí a je věnováno mikrobům a mikroorganismům. Že to nezní moc sexy? Nenechte se mýlit, díky důmyslné koncepci je to velmi zábavné místo. Můžete si nechat naskenovat celé tělo a prohlédnout si, jaké částečky ve vás žijí, kiss-o-meter vám spočítá, kolik mikrobů si vyměníte během polibku, a na Petriho miskách poznáte, jaké bakterie vás obklopují v každodenním životě. Na svět kolem sebe se už nikdy nebudete dívat stejně.

Načítám

Když budete v Amsterdamu v pátek večer, určitě zajděte do Van Gogh Museum. Mají otevřeno až do desíti a muzeum se při té příležitosti mění v jednu velkou chill out lounge. Mezi díly geniálního umělce stojí gramofony, za kterými se střídají DJs, ve vedlejší místnosti si prohlédnete nejnovější video-performance, a když si budete chtít užít intimnější zážitek, můžete si poslechnout přednes básníků. Galerijní prostor tím získává novou energii, díky níž se otevírají i nové dimenze van Goghových obrazů.

Načítám

Kde se ubytovat: Waldorf Astoria Amsterdam

Hotel vznikl spojením šesti budov ze 17. století a leží hned na břehu amsterdamského kanálu. Dopřejte si efektní příjezd na lodi, a pak se nechte překvapovat vaším osobním conciergem. Večeři vám rezervujeme v hotelové restauraci Librije’s Zusje, která si už sedm měsíců po otevření vysloužila dvě michelinské hvězdy.

3. den – Za hranice Amsterdamu

Prožít skutečný Amsterdam zabere nějaký čas, na druhou stranu by byla škoda se omezovat jen na město. Poslední den se proto vydejte za jeho hranice. Vyberte si, jestli směrem na jih do Haagu a Delftu, anebo za romantikou k jezeru IJmeer.

Načítám

Amsterdam je sice hlavním městem, ale nizozemský král, parlament a úřady sídlí v Haagu. Zastavte se v palácích nazvaných Binnenhof, ve kterých se země řídí, a nevynechejte vedlejší obrazárnu Maurtishuis. Klasicistní skvost ukrývá spoustu pokladů: je tu vystavena Vermeerova Dívka s perlou i Rembrandtova Anatomie doktora Tulpa. A až vás ve sbírce zaujme i další světoznámý obraz, Pohled na Delft, můžete dávnou podobu srovnat se současnou realitou: blízkému Delftu stále vévodí gotický chrám Oude Kerk a možná se vám poštěstí zažít i stejně dramatickou oblohu, jaká je i na Vermeerově obrazu.

Načítám

Jen pár kilometrů na východ od Amsterdamu je Muiderslot, nejkrásnější a nejzachovalejší středověký zámek v Nizozemsku. A podle mnohých také nejromantičtější. Byl postaven ve 13. století a stal se vstupní branou do města, které žilo námořní dopravou. V jedné epoše byl také věznicí a dnes je muzeem obklopeným kouzelnou zahradou na břehu řeky Vecht. Můžete sem přijet i na člunu. Uvnitř zámku poznáte historii místa i celého Nizozemska. Filozofie Muiderslotu je jednoduchá: exponátů se dotýkejte, zkoumejte je a hrajte si s nimi, zkrátka se vraťte do středověku a vyzkoušejte si, jak se tehdy žilo.

Načítám

Petr Udavský, chief travel consultant

Petr Udavský

chief travel consultant

Připravíme vám nezapomenutelný zážitek kdekoliv na světě. Zavolejte mi nebo napište a s týmem designérů vám zajistím dovolenou na míru.

Co vás také může zajímat

Petr Udavský