72 hodin v Amsterdamu

Zážitky Prodloužený víkend

Tajné tipy, jak si užít nejsvobodomyslnější evropské město

1455x674 Amsterdam s Exclusive Tours shutterstock_1310188561

 

3 dny plné nezapomenutelných zážitků

Amsterdam, hlavní město Holandska, ale i kol a cyklistiky. Lidé jsou tu cestováním na kole posedlí. V nizozemské metropoli připadá jedno kolo na každého obyvatele, včetně kojenců. Vydejte se s námi třeba na prodloužený víkend do tohoto nádherného města. Přinášíme vám tipy, jak si tu 72 hodin můžete báječně užít.

 

1. den: Amsterdam po zemi i na vodě

Amsterdam je cyklistickým rájem. Denně tady na kole jezdí víc než půl milionu lidí. Není divu – město má 300 km cyklostezek a kdo v Amsterdamu řídí auto, je tak trochu za podivína. Takže šlápněte společně s průvodcem do pedálů, vaše první zastávka bude u vodního mlýna De Gooyer.

1 Amsterdam s Exclusive Tours shutterstock_707588662

 

  

Vodní mlýn De Gooyer

Jeden z posledních dochovaných mlýnů ve městě začal psát svou historii na začátku 17. století. Hned vedle něj se před třiceti lety začalo točit pivo, a to ne tak ledajaké. Značka Brouwerij’t IJ se zanedlouho stala „oficiálním“ pivem Amsterdamu a její vyhlášený „ale“ jedním ze symbolů města. Přijeďte sem na kole, objednejte si sklenici a na terase restaurace si dopřejte uklidňující spojení historie s moderním městem. Ráz místu udává – stejně jako celému Amsterdamu – řeka Amstel.

2 Amsterdam s Exclusive Tours  shutterstock_170821841

 

Jordaan – příklad chytrého urbanismu

Občerstvili jste se? Nasedněte znovu na kolo a objevte blízkou čtvrť Jordaan. Místo, které dříve patřilo hlavně dělníkům a námořníkům, je dnes velice trendy. Velký úspěch a popularita je založena na tom, že si čtvrť stále uchovává sousedskou tvář s původními obchody, restauracemi a kavárnami. Jejich vlastnictví se předává z generace na generaci. Jordaan je příkladem chytrého urbanismu – skvělý společenský život a pohodlné bydlení doplňuje dostatek dětských hřišť a vyhlášený farmářský a květinový trh.

3 Amsterdam s Exclusive Tours shutterstock_1321814426

 

  

Projížďka po vodních kanálech

Odpoledne vyměňte kolo za soukromou loď a vydejte se na projížďku po vodních kanálech. Užijete si tak v dokonalém pohodlí a soukromí město z jiné perspektivy. Na přibližně 100 km kanálů je zhruba 90 ostrovů a 1500 mostů, co ž Amsterdamu vysloužilo přezdívku „Benátky severu". 

4 Amsterdam s Exclusive Tours  shutterstock_1028628301

 

2. den: Krása holandského umění a ducha

Návštěva Rijskmusea s ikonickou Noční hlídkou je při návštěvě Amsterdamu povinností. Rijkmuseum vás potěší jak vizuálně, tak gastronomicky. Jeho restaurace RIJKS® se totiž pyšní 1* Michelin. Chcete se vrátit v čase a dozvědět se o Rembrandtovi a jeho době víc? I zdánlivě tak obyčejnou věc, jakou je návštěva Rembrandtova domu a dílny, umí Holanďané proměnit v jedinečný zážitek. Dům na Jodenbreestraat působí, jako by v něm bylo stále živé 17. století. Obrazárny jsou doplněné o expozice s dobovými předměty, jako jsou například domky pro panenky, nádobí, hudební nástroje či šaty. Těch má muzeum ve své sbírce tolik, že vystavované exponáty každý půl rok obměňuje. 

5 Amsterdam s Exclusive Tours  shutterstock_245364502

 

  

Van Gogh Museum

Když už budete v Amsterdamu, určitě zajděte do Van Gogh Museum. V pátek a v sobotu tu dokonce zavírají až v 9 hodin večer, takže se můžete kochat Van Goghovým uměním doslova od rána do večera. Pokud navštívíte muzeum s dětmi, můžete se zúčastnit honby za podkladem. O víkendech se zase celá rodina může zapojit do malířských workshopů. 

6 Amsterdam s Exclusive Tours  _dsc0355

 

Muzeum Micropia

Jestli vás víc než umění láká věda a technika, doporučujeme vám návštěvu muzea Micropia. Je jednou z nejnovějších amsterdamských atrakcí a věnuje se mikrobům a mikroorganismům. Že to nezní moc zábavně? Nenechte se zmást, díky důmyslné koncepci je to velmi zábavné místo. Můžete si nechat naskenovat celé tělo a prohlédnout si, jaké částečky ve vás žijí, kiss-o-meter vám spočítá, kolik mikrobů si vyměníte během polibku, a na Petriho miskách poznáte, jaké bakterie vás obklopují v každodenním životě. Na svět kolem sebe se už nikdy nebudete dívat stejně.

7 Amsterdam s Exclusive Tours  shutterstock_311225687

 

  

3. den: Za hranice Amsterdamu

Prožít skutečný Amsterdam zabere nějaký čas, na druhou stranu by byla škoda se omezovat jen na město. Poslední den se proto vydejte za jeho hranice. Vyberte si, jestli směrem na jih do Haagu a Keukenhofu, anebo za hravou historií do Muiderslotu.

8 Amsterdam s Exclusive Tours  shutterstock_1118106863

 

Na jih od Amsterdamu

Amsterdam je sice hlavním městem, ale nizozemský král, parlament a úřady sídlí v Haagu. Zastavte se v palácích nazvaných Binnenhof, ve kterých se země řídí, a nevynechejte vedlejší obrazárnu Maurtishuis. Klasicistní skvost ukrývá spoustu pokladů: je tu vystavena Vermeerova Dívka s perlou i Rembrandtova Anatomie doktora Tulpa. Pokud si budete chtít užít trochu romantické přírody, doporučujeme vydat se do květinového parku v městečku Keukenhof, které se nachází zhruba 45 min. jízdy z Amsterdamu. Každý rok zde vykvete až 7 milionů tulipánů, narcisů či krokusů. Tahle květinová smršt rozhodně stojí za to! 

9 Amsterdam s Exclusive Tours  shutterstock_753268144

 

  

Z Amsterdamu za hravou historií

Jen pár kilometrů na východ od Amsterdamu je Muiderslot, nejkrásnější a nejzachovalejší středověký hrad v Nizozemsku. A podle mnohých také nejromantičtější. Byl postaven ve 13. století a stal se vstupní branou do města, které žilo námořní dopravou. V jedné epoše byl také věznicí a dnes je muzeem obklopeným kouzelnou zahradou na břehu řeky Vecht. Můžete sem přijet i na člunu. Uvnitř hradu poznáte historii místa i celého Nizozemska. Filozofie Muiderslotu je jednoduchá: exponátů se dotýkejte, zkoumejte je a hrajte si s nimi, zkrátka se vraťte do středověku a vyzkoušejte si, jak se tehdy žilo.

10 Amsterdam s Exclusive Tours shutterstock_368255483

 

Tip na ubytování č. 1: Hotel Conservatorium

Opravdu výjimečné místo. Hotel Conservatorium je umístěn v historickém paláci v muzejní čtvrti, navíc kombinuje tradici s moderním designem. Jeho autoři dokázali navodit luxusní a zároveň domáckou atmosféru. Ubytujte se v I-Love-Amsterdam-Suite a budete mít město jako na dlani.

Hotel Conservatorium Conservatorium-Hotel-Exterior-14-1024x767

 

Tip na ubytování č. 2: Waldorf Astoria Amsterdam

Hotel vznikl spojením šesti budov ze 17. století a leží hned na břehu amsterdamského kanálu. Dopřejte si efektní příjezd na lodi, a pak se nechte překvapovat vaším osobním conciergem. Večeři vám zarezervujeme v hotelové restauraci Spectrum, která si už 7 měsíců po otevření vysloužila 2 michelinské hvězdy.

Waldorf Astoria Amsterdam waldorf-astoria-amsterdam-ohw-size

 

Tip na ubytování č. 3: Sofitel Legend The Grand

Sofitel Legend The Grand má unikátní historii a ještě unikátnější ubytování. Prostory hotelu dříve sloužily jako klášter, radnice i divadlo. V 60. letech se zde dokonce vdávala i bývalá královna Holandska, princezna Beatrix. Čekat vás zde bude špičkové ubytování v překrásné historické budově hned na břehu jednoho z amsterdamských kanálů. 

Sofitel Legend The Grand 2783_ho_04_p_2048x1536

 

Tipy na další zážitky

Prodloužený víkend u italských jezer

Prodloužený víkend u italských jezer

Objevte okolí italských jezer a staňte se na chvíli místním aristokratem. Třeba Villa d'Este z 16. století je považována za jeden z nejlepších hotelů světa.

Objevte více
Do Španělska! Na privátní prohlídky i k šéfkuchaři

Do Španělska! Na privátní prohlídky i k šéfkuchaři

Během celého roku se ve Španělsku odehrávají akce, které cestovatelům přibližují tamní pestrou kulturu a ukazují tuto jihoevropskou zemi v celé její kráse.

Objevte více
Amalfitana

Amalfitana

Hlavními trumfy Amalfitany jsou unikátní krajina, lokální delikatesy, mix kultury, historie a přírody a pohodová atmosféra a přívětivost místních lidí.

Objevte více
Depositphotos_183786274_xl-2015

„Navštivte jedno z ukrytých zákoutí Amsterdamu – Begijnhof. Najdete ho v samém centru města. Vchod je velice nenápadný, vejdete do průchodu jednoho z domů a rázem se ocitnete na malém náměstíčku. Překvapilo mě, jak jsem se z ruchu metropole rázem ocitla v oáze naprostého klidu a ticha, které tu vládne tu zejména díky místním řádovým sestrám.“

Aneta Gaierová

Private Travel Designer