Veronika Vaisová

„Navštivte jedno z ukrytých zákoutí Amsterdamu – Begijnhof. Najdete ho v samém centru města. Vchod je velice nenápadný, vejdete do průchodu jednoho z domů a rázem se ocitnete na malém náměstíčku. Překvapilo mě, jak jsem se z ruchu metropole rázem ocitla v oáze naprostého klidu a ticha, které tu vládne tu zejména díky místním řádovým sestrám." 

Veronika Vaisová, chief travel designer

1. den – Amsterdam po zemi i na vodě

Amsterdam je cyklistickým rájem. Denně tady na kole jezdí víc než půl milionu lidí. Není divu – město má 300 kilometrů cyklostezek a kdo v Amsterdamu řídí auto, je tak trochu za podivína. Takže šlápněte společně s průvodcem do pedálů, vaše první zastávka bude u vodního mlýna De Gooyer.

Načítám

Jeden z posledních dochovaných mlýnů ve městě začal psát svou historii na začátku 17. století. Hned vedle něj se před třiceti lety začalo točit pivo, a to ne tak ledajaké. Značka Brouwerij’t IJ se zanedlouho stala „oficiálním“ pivem Amsterdamu a její vyhlášený „ale“ jedním ze symbolů města. Přijeďte sem na kole, objednejte si sklenici a na terase restaurace si dopřejte uklidňující spojení historie s moderním městem. Ráz místu udává – stejně jako celému Amsterdamu – řeka Amstel.

Načítám

Občerstvili jste se? Nasedněte znovu na kolo a objevte blízkou čtvrť Jordaan. Místo, které dříve patřilo hlavně dělníkům a námořníkům, je dnes velice trendy. Velký úspěch a popularita je založena na tom, že si čtvrť stále uchovává sousedskou tvář s původními obchody, restauracemi a kavárnami. Jejich vlastnictví se předává z generace na generaci. Jordaan je příkladem chytrého urbanismu – skvělý společenský život a pohodlné bydlení doplňuje dostatek dětských hřišť a vyhlášený farmářský a květinový trh.

Načítám

Odpoledne vyměňte kolo za soukromou loď a vydejte se na projížďku po vodních kanálech. Užijete si tak v dokonalém pohodlí a soukromí město z jiné perspektivy. Na přibližně sto kilometrech kanálů je zhruba 90 ostrovů a 1500 mostů, co ž Amsterdamu vysloužilo přezdívku „Benátky severu". 

Načítám

2. den – Krása holandského umění a ducha

Návštěva Rijskmusea s ikonickou Noční hlídkou je při návštěvě Amsterdamu povinností.Rijkmuseum vás potěší jak vizuálně, tak gastronomicky. Jeho restaurace RIJKS® se totiž pyšní 1* Michelin. Chcete se vrátit v čase a dozvědět se o Rembrandtovi a jeho době víc? I zdánlivě tak obyčejnou věc, jakou je návštěva Rembrandtova domu a dílny, umí Holanďané proměnit v jedinečný zážitek. Dům na Jodenbreestraat působí, jako by v něm bylo stále živé 17. století. Obrazárny jsou doplněné o expozice s dobovými předměty, jako jsou například domky pro panenky, nádobí, hudební nástroje či šaty. Těch má muzeum ve své sbírce tolik, že vystavované exponáty každý půl rok obměňuje. 

Načítám

Když už budete v Amsterdamu, určitě zajděte do Van Gogh Museum. V pátek a v sobotu tu dokonce zavírají až v devět hodin večer, takže se můžete kochat Van Goghovým uměním doslova od rána do večera. Pokud navštívíte muzeum s dětmi, můžete se zúčastnit honby za podkladem. O víkendech se zase celá rodina může zapojit do malířských workshopů. 

Načítám

Jestli vás víc než umění láká věda a technika, doporučujeme vám návštěvu muzea Microphia. Je jednou z nejnovějších amsterdamských atrakcí a věnuje se mikrobům a mikroorganismům. Že to nezní moc zábavně? Nenechte se zmást, díky důmyslné koncepci je to velmi zábavné místo. Můžete si nechat naskenovat celé tělo a prohlédnout si, jaké částečky ve vás žijí, kiss-o-meter vám spočítá, kolik mikrobů si vyměníte během polibku, a na Petriho miskách poznáte, jaké bakterie vás obklopují v každodenním životě. Na svět kolem sebe se už nikdy nebudete dívat stejně.

Načítám

3. den – Za hranice Amsterdamu

Prožít skutečný Amsterdam zabere nějaký čas, na druhou stranu by byla škoda se omezovat jen na město. Poslední den se proto vydejte za jeho hranice. Vyberte si, jestli směrem na jih do Haagu a Keukenhofu, anebo za hravou historií do Muiderslotu.

Načítám

Amsterdam je sice hlavním městem, ale nizozemský král, parlament a úřady sídlí v Haagu. Zastavte se v palácích nazvaných Binnenhof, ve kterých se země řídí, a nevynechejte vedlejší obrazárnu Maurtishuis. Klasicistní skvost ukrývá spoustu pokladů: je tu vystavena Vermeerova Dívka s perlou i Rembrandtova Anatomie doktora Tulpa. Pokud si budete chtít užít trochu romantické přírody, doporučujeme vydat se do květinového parku v městečku Keukenhof, které se nachází zhruba 45 minut jízdy z Amsterdamu. Každý rok zde vykvete až 7 milionů tulipánů, narcisů či krokusů. Tahle květinová smršt rozhodně stojí za to! 

Načítám

Jen pár kilometrů na východ od Amsterdamu je Muiderslot, nejkrásnější a nejzachovalejší středověký hrad v Nizozemsku. A podle mnohých také nejromantičtější. Byl postaven ve 13. století a stal se vstupní branou do města, které žilo námořní dopravou. V jedné epoše byl také věznicí a dnes je muzeem obklopeným kouzelnou zahradou na břehu řeky Vecht. Můžete sem přijet i na člunu. Uvnitř hradu poznáte historii místa i celého Nizozemska. Filozofie Muiderslotu je jednoduchá: exponátů se dotýkejte, zkoumejte je a hrajte si s nimi, zkrátka se vraťte do středověku a vyzkoušejte si, jak se tehdy žilo.

Načítám

Kde se ubytovat?

Hotel Conservatorium

Opravdu výjimečné místo. Hotel je umístěn v historickém paláci v muzejní čtvrti, navíc kombinuje tradici s moderním designem. Jeho autoři dokázali navodit luxusní a zároveň domáckou atmosféru. Ubytujte se v I-Love-Amsterdam-Suite a budete mít město jako na dlani.

 

Waldorf Astoria Amsterdam

Hotel vznikl spojením šesti budov ze 17. století a leží hned na břehu amsterdamského kanálu. Dopřejte si efektní příjezd na lodi, a pak se nechte překvapovat vaším osobním conciergem. Večeři vám rezervujeme v hotelové restauraci Spectrum, která si už sedm měsíců po otevření vysloužila dvě michelinské hvězdy.

 

Sofitel Legend The Grand

Sofitel Legend The Grand má unikátní historii a ještě unikátnější ubytování. Prostory hotelu dříve sloužily jako klášter, radnice i divadlo. V 60. letech se zde dokonce vdávala i bývalá královna Holandska, princezna Beatrix. Čekat vás zde bude špičkové ubytování v překrásné historické budově hned na břehu jednoho z amsterdamských kanálů. 

 

Michaela Pipek, chief travel designer

Michaela Pipek

chief travel designer

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě. 

Co vás také může zajímat