Filip Pačes

„Se skleničkou výběrového vína v ruce a ve společnosti opravdových odborníků bude váš den hned veselejší. Probírat příběh révy, od hroznu až po sklenku, při dechberoucím výhledu na vinice je opravdu jedinečný zážitek. Po návštěvě pak odjedete s novými zkušenostmi, vzácnými kontakty a hřejivým pocitem, že jste vyzkoušeli to nejlepší z Francie.“

Filip Pačes, travel designer

 

Region vínem požehnaný

Burgundsko je jednou z nejznámějších vinařských oblastí světa. Místní obyvatelé jsou známí svou pohostinností, veselostí a schopností radovat se ze života. Všechny návštěvníky vřele vítají, zejména během četných slavností vína, které se tu odehrávají po celý rok. Nejspíše jste již slyšeli o vinicích na úpatí zlatých svahů v oblasti Côte d’Or, kde se vyrábí víno z noblesních odrůd révy Pinot Noir a Chardonnay.

Navštivte Côre d’Or před sklizní nebo po ní a využijte jedinečnou příležitost namíchat si své vlastní víno. Anebo se přijeďte podívat právě na ni a sami se jí účastněte. Pohodlně se ubytujete v Grand hotelu La Cloche Dijon, odkud se velmi snadno dostanete na všechny vinice.

Načítám

1. den - Domaine Romanée-Conti

Jako první vás čeká vinice Domaine Romanée-Conti, která leží ve vesničce Vosme-Romanée, kde ochutnáte to nejvzácnější a nejdražší víno na světě - Romanée-Conti Grand Cru. „Je to ten nejčistší, nejaristokratičtější a nejintenzivnější Pinot Noir, jaký si dokážete vůbec představit. A také měřítko, podle kterého se soudí ostatní burgundská vína,“ napsal slavný spisovatel a specialista Clive Coates. Obyvatelé tu pěstují révu již od nepaměti a stali se naprostými odborníky. Pocítíte neopakovatelné kouzlo, jež vytváří místní podnebí a krásná krajina.

Réva ve vinici Romanée-Conti roste už po staletí. Ve 13. století ji vlastnilo opatství a v roce 1631 ji zakoupila rodina Croonembourgů, která ji z neznámých důvodů pojmenovala Romanée. Později se ji rozhodla prodat, a tím rozpoutala válku mezi známou Madame de Pompadour, milenkou francouzského krále Ludvíka XV., a jejím nepřítelem Louisem Francois de Bourbonem, princem de Conti. Ten nabídl za vinici ohromnou částku a nakonec ji získal. Od té doby je známá jako Romanée-Conti.

Načítám

2. den - Domaine Leroy

Další zastávkou je vinařství Domaine Leroy v Auxey-Duresses, kde ochutnáte třetí nejdražší víno světa Musigny Grand Cru. Musigny Grand Cru je velmi vzácné a vyrábí se jen z přísně selektovaných hroznů. Je plné, noblesní a má výraznou délku dochuti. Majitelka vinice Lalou Bize-Leroy je označována jako první dáma burgundského vinařství a řídila 20 let i Domaine Romanée-Conti.

Její úspěch tkví v zavedení přírodního hnojiva bez jakýchkoli chemických prostředků. Zlepšuje tím úrodnost půdy a posiluje přirozenou odolnost révy vůči chorobám a škůdcům. Používá například kravský roh, který vyplní hnojem a zahrabe do země, tam ho ponechá v rozkladu několik měsíců a poté použije ve směsích s dešťovou vodou. Leroy se snaží při výrobě zohledňovat kosmické energetické síly a eliminovat ty vytvořené člověkem. Tím harmonizuje přírodní zemské elementy - půdu, vodu, vzduch a oheň s vesmírem.

Načítám

3. den - Domaine Leflaive

Na závěr vaší dovolené poznáte vinici Domaine Leflaive ve vesnici Puligny-Motrachet. Odtud pochází čtvrté nejdražší víno světa a první suché vůbec - Montrachet Grand Cru. Je svěží, lehké a má velkou finesu. Ucítíte květinovou minerální chuť s lehkou kořenitostí v pozadí. Pěstuje se z odrůdy Chardonnay, a to díky půdě s vysokým obsahem vápence a slínu získává specifický a jedinečný výraz. Převážná část výroby probíhá v dubových sudech, kde víno zraje minimálně 15 měsíců.

Ikonické vinařství Domain Leflaive se specializuje výhradně na bílá vína a o odrůdu Chardonnay je zde pečováno ekologickým způsobem. Hrozny pocházejí z keřů vysázených již v roce 1960.

Načítám

Až se budete projíždět na kole krásnou krajinou Burgundska, uvidíte široko daleko jen zelené vinice. Je to skvělý pocit na chvíli vypnout a užít si soukromí a ničím nerušený klid. Dozvíte se příběh o révě, od hroznu až po ochutnávku, který vám poví ti nejlepší someliéři Francie nebo samotní majitelé vinic, včetně první dámy Burgundska. Udělejte si volno a při jedinečné příležitosti ochutnejte špičková francouzská vína.

Jakub Huja, travel consultant

Jakub Huja

travel consultant

Připravíme vám nezapomenutelný zážitek kdekoliv na světě. Zavolejte mi nebo napište a s týmem designérů vám zajistím dovolenou na míru.

Jakub Huja