Jaký je Kypr?

Kypr, to je tisíciletá historie vtěsnaná do míst, kde se smývají rozdíly mezi Evropou a Blízkým východem. Je to třetí největší ostrov ve Středozemním moři. Rodiště řecké bohyně lásky a krásy Afrodity. A k tomu je to perfektní místo pro dovolenou. Je jedno, jestli chcete vyrazit na pláž s rodinou, na divokou party s přáteli či se svou polovičkou na cestu do minulosti. Stačí si jen zvolit ten správný cíp ostrova.

Hlavní trumfy

  • Pláže a klid Pafosu
  • Město duchů Famagusta
  • Nekonečné bakchanálie v Ayia Napa
  • Přes 10 tisíc let historie
  • Meze, lahodný útok na chuťové pohárky

Video o destinaci

https://www.youtube.com/embed/kb2-6zemmj8

Ukažte krásy Kypru celé rodině!

Pohoda, klid, vycházky do přírody, historické památky a teplou vodou omývané písečné pláže. Pafos je zkrátka ideálním místem pro celou rodinu. Vydejte se objevovat kostely z dob dávno minulých, na meditativní procházku hustými lesy v pohoří Troodos nebo navštivte prastarou hrobku králů, která zdobí samotné městské zdi. V kombinaci s pestrou nabídkou luxusních vil a hotelů zajisté doceníte široké možnosti, které toto přístavní město na jihozápadě ostrova nabízí.

Tajuplné město duchů

Na východě ostrova leží přístav Famagusta. Za dávných dob, kdy byl Kypr pod správou Benátek a Janova, šlo o výsostný obchodní uzel, v němž se potkávala Evropa s Hedvábnou stezkou. Dnes je město jedním z turistických taháků Kypru. Bohatý noční život, kostel pro takřka každý den a každoroční festivaly kultury a umění, to vše ostře kontrastuje s kdysi populárním turistickým letoviskem Varoša, do kterého od turecké invaze v roce 1974 takřka nikdo nevkročil.

Protančete střevíce

Kypr neoplývá jen bohatou historií, je také vyhledávaným místem pro party přátel hledající povyražení. Na bělostných plážích v Ayia Napa je tolik barů a alkoholu, co jen hrdlo ráčí. Proto je také oblíbenou destinací fotbalistů z britské Premier League, popularita tohoto městečka navíc rok od roku roste. Čeká tu na vás i jeden z největších plážových festivalů pod sluncem – Beach Cult Live Festival. Od západu slunce do jeho východu můžete tančit v jemném písku, a to za doprovodu kvalitních beatů. Ayia Napa je pro nekončící slávu stvořená.

Historie na každém rohu

První známky civilizace na Kypru se datují zhruba 10 tisíc let zpět. Víme, že zde byli staří Řekové. Římané. Féničané. Benátčané, Osmané i Britové. A všechny národy zde zanechaly svůj nezaměnitelný otisk. Tu narazíte na zříceninu hradu, tu navštívíte prastarý klášter, támhle na vás zase čekají základy kostela či archeologická naleziště. Ano, Kypr je opravdu výletem do historie mnoha civilizací, všechny přitom potkáte na jediném místě, v doprovodu svěžího mořského vzduchu a stále hřejivých slunečních paprsků.

Tapas. Tedy meze

Hummus, falafel, jehněčí, sýry, tzatziki, salát z artyčoků, souvlaki, co vás jen napadne. Meze tu mají všude. Vždy jde o rozmanitou nabídku lahůdek ze všech koutů Středomoří. Jinde ve světě je to předkrm. Kyperské meze však vydá za plnohodnotné jídlo, na kterém si opravdu pochutnáte. Vegetariánské, rybí, šnečí (ano, vskutku i šneci zde mají své místo), kajmak, ajvar, bosenský sudžuk. Zkrátka obrovská nálož pro vaše chuťové buňky, kterým posléze pomůže stopička rakije či ouza. A můžete pokračovat dál.

Nevybrali jste si? Pomůžeme vám

Michaela Pipek

Michaela Pipek

chief travel designer

+420 608 848 844 pipek@exclusivetours.com

Nebo nám napište

Zaškrtnutím pole souhlasím s poskytnutím mých osobních údajů v souladu s a v rozsahu uvedeném v Informacích o zpracování osobních údajů, se kterými jsem se seznámil/a.