Jakub Ručka

„Zakladatel první michelinské restaurace na Ovčích ostrovech Leif Sorensen je gastronomickou legendou. Humří hodokvas v jeho restauraci KOKS je zážitkem, který patří k návštěvě Faerů stejně jako ovce nebo dramatické počasí. Faery jsou dechberoucí, nezkažené, komunitní, otevřené, nordické, stylové, tradiční, tvrdohlavé a kosmopolitní. Jejich osobitý charakter ctí i místní gastronomie, která si díky němu během posledních let získala pozornost celého světa.“Domluvte si výlet dle svých přání a překvapte partnera nebo celou rodinu!“

Jakub Ručka, travel designer

 

Malý velký fenomén jménem KOKS

Načítám

Rozlohou maličký a mírou inovací velkolepý KOKS, utopený na břehu jezera Leynar mezi ovcemi, islandskými koni a koberci žlutých afrikán, vyhrál v roce 2014 ocenění za nejlepší nordickou restauraci. Jak se to zařízení pro pouhých 27 hostů povedlo? Její zakladatel Leif Sorensen správně odhadl potenciál prastarých technik - sušení, fermentace, solení a uzení, které jsou skutečným bohatstvím faerské kuchyně.

Staré kulinářské tradice jsou jen částí příběhu

Načítám

KOKS vyniká v inovativním pojetí, díky kterému prostřednictvím tradičních vikingských metod vznikají moderní lahůdky. Srdcem a především neomylným jazykem kouzelné přeměny tradice v modernu je zvídavý šéfkuchař Poul Andrias Ziska. Hlavní šéfkuchař KOKS ovládá destilování chuti a vůní z místní krajiny vskutku bravurně. To pod jeho rukama vznikají nové, a přesto nekompromisně faerské chutě, jejichž základem jsou původní i novodobé faerské produkty.

Jeden večer v Koksu

Načítám

Oči mi přecházejí hned u vstupu. V tradičním domě panuje intimní atmosféra umocněná tichou melodií bubnů napodobující zvuky přírody. Hlavními elementy interiéru jsou dřevo a ovčí kožešina. Dokonalý skandinávský minimalismus je doplněný uměleckými díly a dechberoucími výhledy do krajiny. Jídelníček plný mořských plodů, které vidím poprvé v životě, dává tušit, že dnes večer budu muset sebrat trochu odvahy, pokud nebudu chtít hladovět.

První předkrm, mušle sv. Jakuba, na mě vykukuje zevnitř živé schránky, vytažené z nedalekého fjordu, spolu s ostatními mořskými plody. "Hřebenatka na vašem talíři byla otevřena před 30 vteřinami, informuje mě jedna z přítomných servírek. "

Po vynikajícím předkrmu nám servírují Mahogany clam. Na tenké plátky pokrájená škeble leží na pyré z kapusty a vrstvě karamelizované mořské řasy s místní bylinkou. Věk těchto škeblí může dosáhnout až neuvěřitelných 500 let. V KOKS se podávají pouze škeble starší dvaceti pěti let, kdy ztrácí svou reprodukční schopnost.

Předkrmy jako z jiného světa

Načítám

Nejvíce mi ale zachutnalo fermentované (kvašené) jehněčí s rebarborou a místními lehce grilovanými bylinkami, posbíranými kolem restaurace. Vůbec největší specialitou, která předčila všechna má očekávání, byl čerstvý humr plněný tataráčkem z humřího ocásku, podávaný s domácím sýrovým krémem a fermentovanou mrkví. Následujícím tradičně faerským chodem byl alko – tento pták se tradičně na ostrovech podával plněný palačinkou. V Koksu ho však servírují po svém - v palačince s divokými bobulemi.

Atmosféra světa KOKS

Načítám

Vytříbené chutě, netradiční jídla a dokonalý servis doplňuje nefalšovaná lidskost. Během večera prohodíte pár slov s inspirativním mladým šéfkuchařem, který vám naservíruje některé z nejzajímavějších pokrmů, ale také s dalším personálem, od kuchaře z Tokia až po someliérku z Maďarska. A protože taková příležitost se nenaskytne každý den, a Poul je neuvěřitelně otevřený člověk, který kdysi začínal jako pizza boy v Tórshavn, zeptal jsem se ho jestli by mě po restauraci neprovedl. A tak se stalo, že jsem skončil na someliérské hodině ochutnáváním vín, kterou asistoval švýcarský manažer KOKS Lars. A když mě potom odvezl domů sous-chef z Kodaně, poznal jsem, jaké to je být součástí týmu KOKS, jedné z nejlepších restaurací světa...

Martin Adam, travel consultant

Martin Adam

travel consultant

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě. 

Co vás také může zajímat