Matěj Polák

Jsou hřiště, kde si rádi zahrajete i několikrát. Pak jsou taková, která zmiňuji níže, kam se dostanete jednou za život a nad jejich hrou budete dlouze váhat. Extrémní green fee, náročná cesta, ale zejména šílené podmínky přináší hned několik greenů po celém světě. Ozvěte se nám nejen pro zajištění green fee na prestižních hřištích, ale i pokud chcete zažít podobně nevšední golfový zážitek.

Matěj Polák, travel designer

Extreme 19th a zebry na hřišti Legend

Na africkém kontinentu naleznete řadu profesionálních hřišť, zejména v destinacích, které se těší oblibě i pro své krásné pláže – Mauricius a Seychely. Pokud se však vydáte na pevninskou část, vězte, že i zde je z čeho vybírat. A hra je o poznání zajímavější. Jihoafrická republika je rájem turistů, kteří si na safari chtějí vzít nejen své fotoaparáty, ale i golfové bagy. Například o hřišti Fancourt Links prohlásil nejznámější jihoafrický golfista Gary Player, že je nejlepší, které navrhl. Pokud se vám do golfového bagu vejde právě i foťák, na golfové safari vyražte na hřiště Legends, které přímo sousedí s rezervací Entebene. Po fairwayích se procházejí zebry i žirafy. Toto hřiště je však nejznámější svou 19. jamkou. Nachází se mimo standardní „osmnáctky“ a dostanete se k němu pouze helikoptérou. Nemusíte ji hrát, platí se extra green, nebo spíš heli fee, ale za pokus to stojí. Je to nejtěžší tříparová jamka na světě s velkým převýšením a za hole-in-one vás bude čekat milionová odměna. Doposud se pouze čtrnácti golfistům podařilo jamku s parem 3 zahrát na dvě rány.

Načítám

The Brickyard Crossing – USA

Tento golfový klub se nachází v americkém státě Indiana a nese jméno po slavném závodě Brickyard 400 ale také po místu, kde se nachází. Jako Brickyard je totiž označována trať Indianapolis Motor Speedway, jedna z ikon americké kultury, na kterou se každoročně přichází podívat přes 300 000 diváků. Již v roce 1929 doprostřed trati umístili celé 9jamkové hřiště. S postupem času a rostoucí potřebou na širší zázemí pro tři motoristické závody, které se každý rok na tomto prestižním oválu jedou, bylo hřiště přebudováno na 18jamkové. Mimo areál závodiště se přesunulo 14 jamek, čtyři zůstaly uvnitř. Ačkoliv se veřejnost na plnou 18ku během závodů nedostane, je vysoká pravděpodobnost, že pokud se vydáte hrát během roku, za zády uslyšíte burácivý řev závodních speciálů, které se připravují na vrchol závodní sezóny – slavnou Indianapolis 500.

Dunkerque Golf Course – Francie

Pokud si chcete zahrát na hřišti, které je rovné, ploché a lehce předvídatelné, nejezděte do Dunkerque. Toto hřiště je poctou architektuře, avšak spíše té vojenské než golfové. Odkaz slavného vojenského inženýra Vaubana zde ztělesňují greeny zpevněné zdí, které tím mají připomínat dělostřelecká stanoviště. Ostré a excentrické geometrické tvary farewayů a greenů zaskočí i zkušenější golfisty. Jednotlivé jamky vám dají zabrat, a díky krásnému prostředí si každou z nich užijete. Asi nejznámější je jamka číslo 3, která je umístěna na greenu ve tvaru srdce obklopeného vodou.

Načítám

Skukuza Golf Course – JAR

Jestli se nebojíte setkání se lvem či snesete pohled na čerstvě ulovenou kořist, zahrajte si na jediném hřišti uprostřed Krugerova parku. Riziko je zde opravdu velké, při hře musíte zachovat chladnou hlavu a chovat se rozumně. Určitě ne jako jeden golfista, který skákal do jezírka Lake Panic, aby vylovil golfové míčky. Setkání s tamním krokodýlem ho stálo život. Možná i proto zde místní doporučují využít caddyho a informovat se v Club House o aktuálním pohybu divoké zvěře.

Furnace Creek Golf Course – USA

Toto americké hřiště se nachází 214 stop pod hladinou moře, uprostřed Death Valley. Teploty v létě jsou až nesnesitelné, proto si zde příjemněji zahrajete spíše v zimě, ale pokud si troufáte, hřiště je otevřeno i přes ty nejteplejší dny v roce. Rekordní teplota zde dosahovala 56,5 °C. Hřiště samotné je překvapivě zelené a najdete tu dokonce i vodní nádrž. Pro jistotu je umístěna hned za druhou jamkou, abyste se v ní případně mohli okamžitě zchladit a pocit prohry byl pro vás méně bolestivý. V létě tady ani tolik nejde o počet úderů, i když se zajisté budete snažit, abych jich bylo co nejméně. Důležité je projít celé hřiště a přežít to úmorné a vysilující vedro. Radíme si vzít dostatek vody a mířit odpaly pod stromy, které vám poskytnou stín pro další odpal.

Načítám

Uummannaq – Grónsko

Z vyprahlé Afriky se můžete přijet zchladit do Grónska. Zapomeňte na green, ani si neberte grafitové hole – tady se hraje na sněhu a ledu. Nedaleko vesničky s krkolomným názvem Uummannaq se každý rok odehrává Ice Golf Championship. Tedy, pokud je zrovna příznivé počasí a na fairway nemá skupina ledních medvědů piknik. Původně celé klání začalo u pár nadšenců, nyní je startovní listina šampionátu ve snow golfu vždy naplněna, a dokonce už proběhly obdobné akce i v evropských Alpách.

Nullarbor Links – Austrálie

Pokud jste experti přes dlouhé vzdálenosti a dalekonosné odpaly, jeďte do Austrálie. Hřiště Nullarbor Links není ničím jiným než dlouhou zajížďkou a také extrémně dlouhou hrou. Pro představu si vemte do ruky mapu Austrálie – začnete 800 km od Adelaide a skončíte 600 km od Perthu. Průměrná vzdálenost mezi jamkami je 80 mil, v celkové délce 850 mil je toto 18jamkové hřiště nejdelší na světě. Nejenže budete bojovat s drsným terénem a dlouhými přesuny mezi jamkami, ale také s přirozeným obyvatelstvem Austrálie. Pozor na mravence a vrány, často odnášejí golfové míčky.

Načítám

Cape Kidnappers Hawke’s Bay – Nový Zéland

Na severním ostrově, nedaleko města Napier, se nachází hřiště, které ztělesňuje charakter Nového Zélandu. Cape Kidnappers Hawke’s Bay kopíruje kopcovitou krajinu při východním pobřeží, na které budete mít během hry krásný výhled. Architektura hřiště je fascinující, při hře budete za každým lesíkem vyhlížet Hobitín. Nejznámější je 15. jamka, která se nachází na špičce útesu – z jedné strany se propadá 140 metrů do oceánu, z druhé se svažuje strmý sráz do údolí.

Načítám

Michaela Pipek, chief travel designer

Michaela Pipek

chief travel designer

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě.