Pavla Slavíčková

„Netradiční cestování, jízda sporťákem po zamrzlém moři, psí spřežení, plavba na ledoborci a hlavně aurora borealis. To vše nabízí Laponsko. A kam jinam se vydat na safari za sněžnými liškami, losy i medvědy?“

Pavla Slavíčková, travel designer
 
Načítám

Zimní Laponsko

Za aurorou borealis se vypravíte do Laponska za polární kruh. Cestou se zastavíte v Rovaniemi, druhém největším městě na světě co do rozlohy, v němž kupodivu žije jen 60 tisíc obyvatel (a 10 tisíc z nich jsou studenti). Na safari v zimě vyrazíte na skútru nebo na sáních, lodí se zase dostanete na sobí farmu. A cestou si užijete pár skleniček dobrého pití při západu slunce.

Rádi byste řídili Lamborghini na zamrzlém moři a zadriftovali si? Nebo raději McLaren? Laponsko nabízí různé programy přímo se závodníky rallye, kteří se stanou vašimi soukromými instruktory. Pokud nechcete na zmrzlé ploše řídit, nažhaví motory a rádi vás pořádně svezou. Nabídka luxusních sportovních vozů je široká – od Porsche až po tichou Teslu s pohonem 4x4. V rychlém autě se budete v ledovém království daleko od civilizace cítit jako v bondovce. Zajezdit si můžete po celou sezónu od prosince až do konce března.

Načítám

Hromada sněhu, husky i sobí sáně

Příroda se sněhovou pokrývkou, staletou vegetací a extrémními klimatickými podmínkami přímo vybízí k průzkumu – severskou přírodu si přitom nejlépe užijete pěšky. Vydáte se po stopách lišek, sobů nebo losů a podél zasněžených cest spatříte tradiční sruby s kožešinami a ohništěm, dřevem, sekerou a pilou. A když zahlédnete polární záři, bude to nezapomenutelný zážitek na celý život.

Jednu z nejlepších aktivit v okolí nabízí psí spřežení se smečkou až deseti huskyů. Mohou táhnout sáně pro jednu až dvě osoby buď rychle, nebo pomalu, abyste si užili adrenalin, či měli chvilku na kochání se přírodou. Milovníci rychlých strojů se pořádně vyřádí na sněžných skútrech, děti budou nadšené ze sobích sání.

Načítám

Vynikající jídlo i ubytování

Nejspíše vám z toho cestování vyhládne. Šéfkuchaři vám rádi připraví místní specialitu. Laponským hitem je poronkäristys – nahrubo nastrouhané sobí maso, dušené pouze se špetkou soli a podávané s bramborovou kaší a omáčkou z proslazených brusinek. Temně červené a nečekaně křehké a vláčné maso má zvláštní chuť. Je tak výrazná, že jídla nepotřebují žádné další speciální koření.

Zajímavou specialitou je i kalakukko, což jsou smažené rybičky muikku, které se zapékají v chlebovém těstě. Tento pokrm má dávnou tradici – na své výpravy se jím zásobovali zdejší rybáři. Kalakukko má v současné době více podob a ochutnat můžete i luxusní varianty s lososem či krevetami. Velkou pochoutkou je i medvědí maso, otázkou ale je, co na něj řeknete vy.

Při pozorování polární záře se obvykle musíte teple obléci a vylézt do zimy. V hotelu Kakslauttanen najdete prosklená iglú, z jejichž hřejivých postelí ji můžete sledovat v naprostém pohodlí. Potěší vás i sauna, ze které pak skočíte přímo do sněhu. U hotelu najdete sjezdovku, díky níž si skvěle zalyžujete, s dětmi se zase můžete vyřádit při sáňkování. Jedinečný zážitek je i jízda na koni po zasněžené krajině. Druhou neméně zajímavou možností je Arctic Treehouse Hotel, který láká skandinávským designem i vynikající kuchyní. Poznejte s místním průvodcem tradice a zvyky Laponců, jděte rybařit nebo se sejděte u ohniště s ostatními dobrodruhy.

Načítám

Přírodní úkaz zvaný polární záře

Polární záře je k vidění převážně na obou pólech Země – aurora australis na jižním a aurora borealis na severním. Ta je pojmenována po římské bohyni úsvitu Auroře a řeckém bohu severního větru Boreasovi.

Polární záře je buď červená, zelená nebo modrá, výjimečně hýří i jinými barvami – vše záleží na tom, v jaké výšce se nachází. Například o té červené si dodnes původní australští obyvatelé Aboridžinci myslí, že je to nebeský požár, způsobený strašidelnými duchy, kteří prostřednictvím polární záře mluví s lidmi. Tu na severu máte největší šanci zahlédnout od listopadu do února, záleží však na tom, jak dlouhá polární noc doopravdy je. 

Načítám

Petr Udavský, chief travel consultant

Petr Udavský

chief travel consultant

Připravíme vám nezapomenutelný zážitek kdekoliv na světě. Zavolejte mi nebo napište a s týmem designérů vám zajistím dovolenou na míru.

Petr Udavský