Matěj Polák

„Mexiko je rozhodně ráj na Zemi. Lidé se z něj vracejí s úsměvem na tváři a nezapomenutelnými dojmy. Vyzkoušejte, jaké je plavat se žraloky obrovskými. Staňte se jedním z mála lidí na světě, kteří prozkoumali tamní krasové jeskyně. Vyjděte na vrchol mayské pyramidy a užijte si krásný západ slunce. Zažijete spoustu výjimečných okamžiků i plno dobrodružství.“

Matěj Polák, travel designer

 

Co se vám vybaví, když se řekne Afrika? Lelkující lvi ve vysoké trávě savany, nebo vůně aromatického koření nebo lesy plné exotické zvěře? To všechno Tanzanie splňuje. Pokud si nejste jistí, čím v poznávání této zemi začít, můžete se nechat inspirovat našimi tipy. Připravili jsme si pro vás výběr těch nejkrásnějších míst, která tady můžete najít.

 

Návrat do minulosti za mayskými památkami

V Mexiku je hned několik věcí, které musíte zaručeně vidět. Jednou z nich je Chichén Itzá na poloostrově Yucatán, což je zřícenina mayského města a jeden ze sedmi divů světa. Součástí je i slavná pyramida boha slunce a nebes Kukulkána. Na vrchol vede z každé strany 91 schodů a je odtud krásný výhled po okolí. Po stěnách pyramidy jsou rozmístěné sochy hadů, které při západu slunce vytváří dojem, jako by se plazily k jejímu vrcholku.

Do Chichén Itzá se jednoduše dostanete z letiště v Cancúnu. Půjčte si auto nebo využijte služby soukromého šoféra a mějte tak veškeré pohodlí. Po návštěvě této světoznámé památky navštivte luxusní resort Casa Azul, jehož historie sahá až do 19. století.

Načítám

Pláž s nefritově zelenou vodou

Další den si prohlédněte historické město Mérida s úzkými uličkami, rozlehlými náměstími a nejlepšími muzei v okolí. V centru najdete rušné trhy a téměř každý večer se tu koná nějaká kulturní akce. Z Méridy vyrazte na pobřeží do Tulumu, kde si odpočinete a rychle naberete energii. Je to nejúchvatnější pláž v Mexiku s nefritově zelenou vodou, bílým pískem, zářivým sluncem a výhledem na mayské zříceniny.

Pláže jsou téměř prázdné, takže si užijete soukromí, a jakmile si nasadíte potápěčské brýle, budete mít jedinečnou příležitost zaplavat si s majestátními a mírumilovnými žraloky obrovskými. V průzračné vodě mezi rozmanitými korálovými útesy to pro vás bude nezapomenutelný zážitek.

Načítám

Zatopené krasové jeskyně cenoty

Cenoty jsou jedním z největších pokladů Yucatánského poloostrova. Vznikly už před miliony let ústupem oceánu a snížením hladiny podzemní slané vody. Díky vydatným dešťům se z nich však staly přírodní studny. Dříve se používaly i k rituálním a náboženským obřadům.

Zatopených jeskyň jsou tu tisíce, ale ne všechny přístupné. Některé jsou určeny hlavně profesionálním potápěčům, jiné jsou zase otevřené pro veřejnost a slouží jako koupaliště. Ty nejkrásnější najdete kousek od Tulumu. Nejznámější cenote je ovšem Ik Kil – do 60metrové hlubiny se tu můžete vrhnout ze skokanského můstku.

Ničeho se však nebojte, pod vodou jsou natažená lana, abyste se neztratili. Určitě si povšimněte teplotních rozdílů v proudech vody a také ostrého kontrastu mezi sladkou a slanou vodou, které se nikdy nesmísí.

Načítám

Nechte se unášet podzemní řekou

Vydejte se k přírodní rezervaci Rio Secreto, kde naleznete nejdelší podzemní řeku na světě. Nechte se unášet průzračnou vodou a objevte tisíce úchvatných stalaktitů a stalagmitů. Pohled na bohatou krápníkovou výzdobu vám zaručeně vezme dech. V ústí Rio Secreto leží největší přírodní akvárium na světě. Je tak rozsáhlé, že kromě zákoutí cenote zasahuje i do mořských zátok a lagun. Najdete tu spoustu barevných korálových ryb, mangrovů a neobvyklých zkamenělých útvarů.

Jen co by kamenem dohodil, na slavné Playa del Carmen, najdete luxusní resort Rosewood Mayakoba, kde se pohodlně ubytujete. Z jedné strany je komplex obklopen smaragdovou džunglí, pláží s bílým pískem zase z druhé. Zaplavejte si v bazénu, zacvičte si v moderním fitness centru a večer si zpříjemněte ve spa. Nechte se hýčkat profesionálními maséry a zrelaxujte své tělo ve vířivce nebo sauně.

Michaela Pipek, chief travel designer

Michaela Pipek

chief travel designer

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě.