Jitka Kolmanová

„Poznejte Peru ve společnosti původních Peruánců. Právě lidé, kteří zde vyrůstali vám nejlépe představí život místních a ukáží tradice tohoto kulturně bohatého národa. Peru je skvělé pro milovníky krásných fotografií, ty nejlepší pořídíte, když se vydáte kousek mimo tradiční turistické cíle ve společnosti profesionálního peruánského fotografa. Skvělý zážitek je také návštěva ranče, kde se dozvíte jak se vyrábí tradiční látky a sami si jejich výrobu vyzkoušíte.“

Jitka Kolmanová, travel designer

 

Machu Picchu a pestrobarevné tkaniny jsou nezaměnitelným symbolem Peru. Tato země jihoamerického kontinentu však nabízí mnohem víc. Kulturní zážitky, rozmanitou krajinu a přívětivé obyvatelstvo. Peruánci jsou chudí lidé, ale bohatí svým příběhem a prostředím, ve kterém žijí. Nechte si vyprávět historii Peru, poznejte místní tradice a cestujte krásnou přírodou za monumenty tajemné civlizace Inků. Málokde tak dobře platí, že samotná cesta může být také cílem.

Peru nabízí mnoho krásných míst, která jsou rozprostřena po celé zemi. Hlavní město Lima je začátkem celého putování. Jeho uličky, historické náměstí Plaza Mayor i tradiční trh projdete během denního výletu. Kontrastem budov z dob španělských kolonizátorů jsou jeho moderní budovy. Ochutnáte tradiční pokrmy pouličních prodejců zahalených do barvami hrající bavlny. Typická peruánská jídla jsou například anticuchos (masový špíz), ceviche (salát z mořských plodů), humitas (kaše vařená v kukuřičných listech) či pachamanca (maso marinované v kořeněné omáčce a pečené na horkých kamenech). Pokud bereme v Čechách jako sváteční jídlo pečenou husu, v Peru je to pečené morče.

Podíváte se do dílen řemeslníků, jejichž produkty si můžete zakoupit na trzích v nejznámější turistické čtvrti Miraflores. Večer se vydáte do Central Restaurante, jedné z nejlepších restaurací světa. Zatímco budete sedět u stolu, objeví vaše chuťové pohárky jednotlivé regiony Peru - chutě moře, Andských hor, planin i džungle.

Po návštěvě Limy na vás další skvělé zážitky čekají hlouběji ve vnitrozemí. Letecky se přesunete do města Cuzco, centra zaniklého impéria Inků. Je dobré zde alespoň jeden den setrvat a v pomalém tempu si přivyknout na výškový rozdíl – oblast Posvátného údolí je okolo 3000 m. n. m.. K ubytování doporučujeme Belmond Palacio Nazarenas, unikátní hotel, který se nachází na místě bývalého kláštera. Historie kamenů jeho zdí navíc sahá právě až do časů Inků. Cuzco je menší než Lima, ale bohatší na kulturní zážitky. Přiblížíte se zde více Peruáncům, ale zejména divoké přírodě a historii říše Inků.

Z města se lehce dostanete do Posvátného údolí. Jedno z nejpopulárnějších míst je Ollantaytambo, pevnost Inků. Uvidíte nádherné terasy vybudované ve svahu zelených kopců, kde tato civilizace stavěla svá obydlí a budovy. Během tohoto denního výletu si dopřejte obědovou zastávku v Hacienda Huayoccari v duchu tradiční farmářské gastronomie. Vydat se také můžete na trh místních farmářů do vesničky Pisac. Zde sice nakoupíte stejné suvenýry jako v Limě či Cuzcu, atmosféra vesnického tržiště a pouliční kuchyně je však nezaměnitelná. V okolí vesničky je několik staveb Inků, i proto se toto místo označuje jako malé Machu Picchu.

Načítám

Cestovatelé často řeší otázku, jakým způsobem se z Cuzca dostanou k Machu Picchu. Můžete vyrazit luxusním vlakem Hiram Bingham či po svých s batohem na zádech. Obě možnosti jsou nezapomenutelným zážitkem. Ve vlaku si užijete jízdu krajinou, zatímco vám bude personál servírovat oběd. Zvolíte-li dobrodužnější variantu, během cesty ve stopách Inků vám pomohou nosiči, kteří s vašimi zavazadly vyrazí napřed. Vy budete s průvodcem pohodlně stoupat podél kamenných staveb indiánů a poslouchat lokální příběhy. Zbytek vaší výpravy pro vás bude mezitím chystat piknik a tábořiště, kde budete nocovat. Inka Trail lze absolvovat v nejnáročnější variantě během pěti dnů, ale i v kratším dvoudenním treku.

Až budete na místě, můžete se ubytovat v tradiční haciendě Inkaterra Machu Picchu Pueblo Hotel, nebo ještě blíž, přímo za branami tohoto posvátného místa Inků, v Belmond Sanctuary Lodge. Zůstat zde přes noc má jednu nespornou výhodu. U brány ruin Machu Picchu budete první hned za rozbřesku. Před davy turistů získáte náskok a nerušeně pořídíte skvělé fotografie. Dnem navíc se vám také otevře možnost vydat se na horu Huayna Picchu. Počet vstupů je omezen, pouze 400 návštěvníků denně smí spatřit svatyni, která sloužila tajemným rituálům inckých kněží. Nikdo neví, co vedlo tuto dávnou kulturu k vybudování tohoto žulového komplexu v tak nepřístupném terénu.

Pro návrat z Machu Picchu do Cuzca je dobré využít první Vistadome Train ze stanice Aguas Calientes. Díky jeho prosklené střeše uvidíte okolí Posvátného údolí v celé kráse. Mezi další lákadla Peru patří jezero Titicaca, největší jezero Jižní Ameriky. V městečku Puno se ubytujete na břehu jezera v Relais & Chateaux hotelu Titilaka. Užijete si zde nejen výjimečnou kuchyni, ale také pestrobarevný východ a západ slunce nad hladinou jezera. Privátním člunem si dopřejte výlet na Ostrov slunce, Isla del Sol, který je opředen pověstmi Inků o stvoření světa.

Načítám

Po dni stráveném v okolí jezera můžete vyrazit dál. Mnozí z tohoto místa opouštějí Peru a pokračují do Bolívie, která leží na druhém břehu jezera Titicaca. Pokud ale zůstanete v Peru, dalším výjimečným místem, které stojí za to navštívit, je Colca Canyon. Tento kaňon je dvakrát hlubší než Grand Canyon, patří mu tedy světové prvenství. Nad takřka nekonečnou propastí se zde dají krásně pozorovat králové andského nebe - kondoři. Fyzicky zdatnější cestovatelé se do Colca Canyon vydávají na dvoudenní trek nebo si vyzkouší vzrušující rafting na Colca River.

Pravděpodobně nejzáhadnější na Peru jsou obrazce Nazca. Odhalená svrchní vrstva půdy tvoří z výšky viditelné linie, geoglyfy, které s neuvěřitelnou geometrickou přesností tvoří různé obrazce a znázorňují zvířata. Můžete nad nimi létat vrtulovým letadlem a obdivovat kolibříka, pavouka, ještěrky i ryby. Cesta k Nazce je však komplikovaná, pokud ji zařadíte do svého programu, doporučujeme se tam vydat z Limy.

Peru je rozlehlé a také mimo tato známá místa nabídne báječné zážitky - divoký amazonský prales, který si nejlépe vychutnáte z paluby luxusní lodi, nebo přírodní park a jeho džungli s jaguáry a opicemi, kterou můžete zkoumat z eco lodge. Peru je zkrátka skvělá země pro vášnivé cestovatele, kteří chtějí trávit čas v přírodě protkané tajuplnou historií dávných kmenů.

Načítám

Martin Adam, travel consultant

Martin Adam

travel consultant

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě.