Zuzana Pozlovská

Asi nikdy nezapomenu na své první setkání s hrochem. V Zoo jsem je vždycky vnímala jako rozkošná roztomilá zvířátka, v momentě, kdy seskočil ze břehu do vody pár metrů od naší lodi, mi ztuhla krev v žilách. Budí respekt. Jejich sledování mě ale nikdy nepřestalo bavit, je totiž velmi napínavé. Zahlédnout vůbec hrochy, natož udělat dobrou fotku, je opravdový kumšt. U Victoria Falls vám doporučuji ubytování v hotelu stejného názvu – Victoria Falls. Z jeho zahrady je nádherný výhled na vodopády. Ten oceníte zejména při nejvyšším stavu vody, protože je vidět vodní mlha, která se nad vodopády vznáší, a duha, která vede k historickému mostu spojujícím Zimbabwe a Zambii. Ačkoliv se jedná o městský hotel, po dobře pěstovaném trávníku tu pobíhají prasata bradavičnatá a opice. To abyste nezapomněli, že jste stále v Africe.

Zuzana Pozlovská, travel designer

Plánujete-li příští rok navštívit něco skutečně neobvyklého, vydejte se s námi na dobrodružnou expedici divokou Afrikou. Objevujte, cestujte a vychutnávejte si pravou netknutou přírodu v jihoafrické Botswaně. Buďte s námi u toho a poznejte tlukot afrického srdce.

Bezprostředně blízko vodní říši

Řeka Okavango pramení v Angole a poté protéká Namibií. Svou pouť končí v severozápadní části Botswany, kde naráží na poušť Kalahari. Každý rok pojmou písky této pouště obrovské množství vody a právě zde vytváří řeka Okavango neobvykle rozsáhlou vnitrozemskou deltu, která má v letních měsících rozlohu až 16 000 km². Delta se pyšní půvabnými labyrinty kanálů, ostrůvků, říčních ramen, bažin a mělčin. Ne nadarmo patří k jednomu ze sedmi přírodních divů Afriky a je zapsána na seznam Světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

V období, kdy je delta Okavango díky bohatým srážkám nejrozlehlejší, se stává životodárnou oázou, ke které míří celá stáda afrických zvířat. Poznejte místní rozličnou faunu a flóru z bezprostřední blízkosti. Nechejte se provést mělkými kanály na kánoi mokoro. Tato tradiční loď, která je ručně vydlabaná z jednoho kmene stromu, vám umožní tiše plout po vodní hladině a dostat se do těsné blízkosti jinak plachých živočichů. Skutečný africký vodní život tak můžete pozorovat, aniž byste rušili okolní divokou zvěř. Z mokoro lodě se vám naskytne pohled na drobné zvířectvo, ptactvo i krokodýly. Stanete se součástí místního dění, budete sledovat život zdejších bantuských a křováckých kmenů. Pocítíte atmosféru nepředstíraného afrického koloběhu na vlastní kůži.

Je-li na vás poznávání vodní plochy řeky Okavango z kánoe mokoro příliš jednotvárné, nabízíme možnost pozorovat místní kulturní a přírodní život z pohodlné motorové lodi. Vydejte se s námi do hlubších částí vodní delty Okavango a objevujte svět hrochů a dalších afrických zvířat v jejich přirozeném prostředí.

Načítám

Suchozemské safari předčí vaše očekávání

Pokud máte pocit, že už toho o Africe víte hodně, safari v Botswaně vás dozajista překvapí. Procestujte vodní i suchozemskou část safari a prozkoumejte denní i noční život v turismem dosud nepoznamenané divočině. V Botswaně máte možnost dostat se do neprobádaných míst, vidět živočišné druhy, na které nikde jinde nenarazíte, a zažít naprosté souznění s přírodou.

Botswana je domovem obrovských stád slonů afrických, nosorožců dvourohých a buvolů afrických. Narazíte zde ale také na lvy, levharty, zebry, antilopy, uchvátí vás více než 400 druhů ptáků a neskutečné množství tropických rostlin.

Díky pohodlné přepravě menšími letadly, které poskytují komfortní cestování po menších skupinách, se dostanete do celé řady nádherných panenských míst. V národních parcích můžete pozorovat africký život při svítání či před soumrakem. V privátních parcích pak zažijete nezapomenutelné noční safari a budete si moci vyzkoušet i vlastní jízdu autem místní divočinou a nepřístupným terénem. Doporučujeme vyzkoušet kombinaci obou možností.

Načítám

Rozmanitost živočišných druhů v národním parku Chobe

V místě, kde se další africká mohutná řeka Chobe potkává s pouští Kalahari, se rozprostírá třetí největší národní park Botswany. Park, který nese své jméno právě po řece Chobe, je v Botswaně jedním z nejrozmanitějších. Netypickou atmosféru zde tvoří i historické a kulturní pozadí parku. V minulosti toto území totiž obývali Křováci, kteří zde žili v naprosto těsném sepětí s přírodou. Dodnes tak nacházíme například na místních skalních stěnách neobvyklé malby původních obyvatel.

Národní park Chobe je velmi dobře zásobovaný vodou. Díky tomu se pyšní celou řadou neobvyklých rostlinných i živočišných druhů. Park se rozkládá na území, které zahrnuje několik charakterově naprosto odlišných oblastí. Na severovýchodě parku Chobe se rozkládá Serondela napájená řekou Chobe se svěžími pastvinami a týkovými lesy. Na severozápadě se rozprostírají mokřiny Linyati. Na severu tvoří přírodní hranici s Namibií řeka Kwando. Tato oblast je typická svými záplavovými planinami, lužními lesy a bohatou faunou a flórou. V západní části parku se nacházejí mokřiny Savuti, které jsou pozůstatkem jezera a zabírají největší část parku. V této oblasti se střídá období sucha s obdobím, kdy je většina plochy zaplavená vodou. Místní živočichové zde žijí v prostředí africké savany a na přirozených travnatých pastvinách. Mezi Savuti a Linyati se nachází nejsušší a nejteplejší část parku, která je domovem obrovských stád velkých afrických zvířat, například slonů, hrochů, antilop, buvolů, žiraf, ale také mnoha ptáků a šelem.

Národní park Chobe je jedinečnou oblastí, kde přežívá obrovské množství vzácných druhů zvířat a rostlin, které jsou celosvětově ohroženy. Je rájem mnoha vodních ptáků a největší populace slonů na světě. Pozorovat místní nerušenou přírodu lze z typických dvoupatrových lodí, které brázdí místní řeku Chobe.

Načítám

Viktoriiny vodopády

Cestu po dosud neobjevených místech parku Chobe můžete spojit s návštěvou nedalekého Zimbabwe. Slavné Viktoriiny vodopády, které se řadí mezi jedny z největších vodopádů na světě, se nacházejí pouhé dvě hodiny cesty autem z Botswany. Více než 1 800 m široký a 140 m hluboký vodopád, který je obklopen mlžným pralesem, je naprosto magickým místem, které vás uchvátí. Je totiž jednak přírodní hranicí dvou států – Zambie a Zimbabwe, ale především je předělem dvou radikálně odlišných tváří jedné a té samé řeky. Řeka Zambezi nad vodopády je ideálním místem pro rybáře, pozorovatele zvířat a milovníky klidné řeky. Pod vodopády tvoří Zambezi divokou řeku plnou nebezpečí, která láká nejednoho milovníka adrenalinových vodních sportů.

V období nejmenšího průtoku vás jistě nadchne možnost se koupat pouhých několik centimetrů od samotného okraje vodopádů. To vám poskytne malá prohlubeň na řece nazývaná Ďábelské jezírko neboli Devil‘s Pool. Koupání v těsné blízkosti vodopádů s uchvacujícím výhledem do okolí je nádherným zážitkem, při kterém si uvědomíte sílu padající vody a velkolepost celého okolí řeky.

Pokud si chcete užít neobvyklý pohled na Viktoriiny vodopády z dálky, určitě si nenechte ujít vyjížďku historickým parním vlakem z Victoria Falls Hotel. Vlak vás proveze přes více než 100 let starý most spojující oba břehy řeky Zambezi. Samotné vodopády jsou velkou turistickou atrakcí. Díky tomu zde narazíte na celou řadu nabízených sportovních aktivit. Samozřejmostí je rafting a bungee jumping.

Načítám

Místo, na kterém tluče skutečné africké srdce

Jednou z nejrozlehlejších afrických rezervací, a největší rezervací v Botswaně vůbec, je pouštní odlehlá rezervace Central Kalahari Game Reserve. Na obrovské ploše více než 52 000 km² se rozprostírá vyprahlá a prakticky neobydlená písečná krajina, která se střídá s nekonečnými travnatými a akáciovými porosty. Rezervace vám poskytne příležitost pozorovat zvěř v jejím naprosto autentickém prostředí a zažít skutečnou divokou sílu Afriky. Tomu nahrává i fakt, že park byl až do 90. let 20. století pro veřejnost zcela nepřístupný, a tak si toto místo doposud zachovalo svou opravdovou původní tvář.

V rezervaci budete pozorovat především zvířata, která se umí přizpůsobit místnímu suchému prostředí. Při průjezdu rezervací se vám naskytne pohled na celá stáda antilop, žiraf, přímorožců, pakoňů a dalších býložravců. Není zde nouze ani o šelmy, jako jsou gepardi, levharti, lvi, šakali, spatřit ale můžete také vzácné psy hyenovití, karakaly či hyenu čabrakovou. Suché prostředí je také skvělým místem pro pozorování různých druhů plazů.

Rezervace Central Kalahari Game Reserve je místem, které je vzdáleno stovky kilometrů od nejbližšího zdroje světla. Stává se tak skvělým prostředím, odkud můžete pozorovat nebe poseté hvězdami. Tento fascinující pohled uchvátí zkušené astronomy i amatérské hvězdáře.

Central Kalahari Game Reserve je zemí Křováků, původních obyvatel této řídce osídlené oblasti, kteří se v ní umí s naprostou samozřejmostí pohybovat a dodržovat při tom veškeré přírodní zákony. Poznejte skutečný safari život s obyvateli z kmene Sana a vydejte se s nimi na jeden den do míst, která jsou pro Křováky běžnou součásti života. Čím více svých zábran při návštěvě křováckého prostředí ztratíte, tím více okusíte ze skutečného života těchto domorodých obyvatel. Křováci jsou velmi veselí a šťastní lidé, kteří neznají rezervovanost nebo nervozitu. Budou si s vámi povídat a nebude jim vadit, že jejich jazyku nerozumíte. Naučíte se být součástí buše, objevíte jejich přírodní léčebné prostředky a poznáte, jak využívají vše, co jim jejich okolí poskytuje, aniž by narušili zákony, které zde přirozeně fungují.

Afriku si zamilujete, poznáte a pochopíte

Botswana je rájem divočiny. Získá si vás svou vůní, pocitem neomezeného prostoru, množstvím živočišných a rostlinných druhů, nádhernými západy slunce a neobvyklými výhledy i zvuky. Bohatá kultura domorodých obyvatel vás vtáhne do skutečného afrického života. Zažijete pravé safari a pochopíte opravdovou Afriku právě takovou, jaká je. Poznejte s námi v létě 2017 dobrodružnou Botswanu.

Petr Udavský, chief travel consultant

Petr Udavský

chief travel consultant

Připravíme vám nezapomenutelný zážitek kdekoliv na světě. Zavolejte mi nebo napište a s týmem designérů vám zajistím dovolenou na míru.

Co vás také může zajímat

Petr Udavský