Z Nairobi za zvířaty, pod Mount Kenya a zpět

Zážitky Safari

Travel designéři vypráví o safari a Keni.

1450x674 Keňa shutterstock_464247959

 

Keňa očima našich travel designérů

Keňa nabízí autentickou kulturu, surovou Afriku a především neustále usměvavé a pohostinné obyvatelstvo. Vedle Tanzanie je rozhodně jednou z nejrozvinutějších zemí východní Afriky.

  

Cesta do Keni

Do této východoafrické země se jednoduše dostanete přes Dubaj s Emirates na letiště Jomo Kenyatta. Po rychlém průchodu celnicí a vydáním víz můžete rychle pokračovat do centra Nairobi. Jezdí se zde po anglickém vzoru vlevo, silnice jsou lemovány obchody a stánky, které připomínají tržiště na Kolbence. Všude vidíte chodce, někteří z nich si cestu domů obohacují prodejem zboží. Nutí vás to přemýšlet, kde je jejich domov. Jsou to obyvatelé největšího afrického slumu? Podle odhadů žije v chudinské čtvrti třímilionového Nairobi okolo milionu obyvatel. Ale tam nás naštěstí řidič nezavezl.

1032x554 Nairobi shutterstock_227423392

 

Tipy na ubytování Nairobi

Pokud po přesunu z Evropy chcete v Nairobi nabrat novou energii, doporučujeme ubytování v Kempinski Villa Rosa. Krásný hotel nabídne pokoje i luxusní suity, potěší i jeho vybavenost, jež zahrnuje 4 restaurace. Není to však jediná možnost, kde si v Nairobi odpočinout. Pokud nelpíte na ubytování v centru města a chcete v Nairobi strávit několik dní, jsou ideální resorty v rezidenčních čtvrtích. Zde si uvědomíte, jak velký vliv mělo období britské nadvlády, na každém kroku se setkáte s budovami a vybavením v koloniálním stylu. Vybrat si můžete například Windsor Golf Hotel s vlastním golfovým hřištěm nebo resort Hemingways. Ten se nachází v luxusní čtvrti, která byla domovem Karen Blixen, dánské autorky známého románu Vzpomínky na Afriku.

1032x554 Kempinski Villa Rosa 95f100ec1a3f-73657573_4K

 

  

Masai Mara – park, který musíte navštívit

Po přenocování v Nairobi jsme z malého letiště odletěli letadlem společnosti Safarilink do národní rezervace Masai Mara. Ta je známá vysokým počtem zvířat a především jejich migrací ze Serengeti v sousední Tanzanii. Před tím, než jsme hladce přistáli na airstripu, obkroužil pilot naše útočiště uprostřed divočiny – Mara Serena Safari Lodge. Strategická pozice na vrcholu kopce ohromí hosty ihned po příjezdu. Usměvavý personál nabízející osvěžující ručníky skoro přehlédnete a rozběhnete se na terasu lobby, abyste se přesvědčili, že výhled do širé krajiny není sen. Stačí vzít dalekohled a začít hledat. Sloni, žirafy, buvoli, zebry – tato zvířata můžete vidět, jak se pohybují v okolí lodge. Velkou výhodou je nejen vyvýšená poloha, ale také blízká řeka Mara, která přitahuje zvěř aby ukojila svou žízeň. Po pohodlném check-inu zjistíte, že vůbec nemusíte chodit na terasu, stejný výhled máte přímo ze svého pokoje. A když máte štěstí, za svým oknem můžete zamávat zvědavým paviánům či rodince divokých prasat. Kempy a lodge řetězce Serena jsou právem považovány za jedny z nejlepších v Keni.

1032x554 Mara Serena Safari Lodge 001-reception-entrance

 

3 dny v Masai Mara nestačí

Během 3 dní v Masai Mara toho příliš nestihnete, jako názorná ukázka to ale rozhodně stačilo. Ideální pro dovolenou v Keni je kombinace lodge, kempu a resortu – uvidíte několik různých míst, budete mít dost času na setkání se zvířaty a před cestou domů si odpočinete. Stejné odpoledne po našem příletu jsme vyrazili na safari v pohodlném Land Roveru pro šest osob. Z otevřené střechy můžete pozorovat všudypřítomná zvířata. Neustále potkáváte další a další výpravy, jejichž řidiči si vyměňují informace o tom, kde byl zrovna zahlédnut lev či leopard.

1032x554 Mara Serena Safari Lodge Masai Mara game-drive

 

  

Největší oříšek je leopard

Lvice není tak těžké najít, zpravidla jsou v blízkosti své kořisti, zatímco lev, král zvířat, se pohodlně schovává v uctivé vzdálenosti. Největší oříšek byl ale leopard, kterého jsme stopovali asi hodinu. Ač jsme sjeli z cesty a houpavou jízdou se dostali až ke stromu, na kterém si připravil hostinu v podobě impaly, leoparda jsme pouze zahlédli. Jakmile toto plaché zvíře zavětřilo naši přítomnost, ztratilo se v nízkém chroští. Tato smůla však byla vyvážena jedním šťastným okamžikem – viděli jsme migraci, což v tomto pozdním období nebývá zvykem. Část opozdilců přecházela řeku Mara necelý kilometr od našeho lodge zrovna ve chvíli, kdy jsme se vraceli na oběd. Ač toto bylo naše první safari, nemohlo nám ujít, že základem úspěšného „lovu“ je kvalitní a zkušený řidič. Pokud zná terén a má dostatek zkušeností, dokáže zahlédnout i to, co vám během jízdy unikne. A zároveň přidat faktické informace, ať již jde o zvířata, či rostliny.

1032x554 leopard shutterstock_337530995

 

Nebojte se smlouvat

Safari však není pouze o jízdě po prašných cestách a hledání zvířat. Východ slunce zde má zvláštní atmosféru, zejména když stojíte u nafukujícího se horkovzdušného balonu. Začít den letem nad probouzející se divočinou je nezapomenutelné, především když po přistání posnídáte uprostřed stepi nedaleko stáda zeber a krouží nad vámi sup. Stejně jako večerní koktejl u západu slunce se tento zážitek řídí přísnými pravidly. Se skupinou musí být ozbrojený ranger a Masaj, oba mají dostatečné zkušenosti, aby zajistili bezpečí celé skupiny. Masajové jsou etnickou skupinou, jež si zachovává svůj původní styl života. Návštěva jejich vesnice je sice turistickou atrakcí, ale rozhodně stojí za to. Masaj vám představí jejich zvyky a způsob života, na závěr nechybí ani nákup suvenýrů z jejich produkce. Nebojte se smlouvat.

1032x554 Keňa Masaj shutterstock_440613271

 

  

Relaxace ve stínu hory Mount Kenya

Z Masai Mara jsme se přesunuli do Nanyuki, které leží nedaleko Mount Kenya, druhé nejvyšší hory Afriky. Od ubytování v resortu Fairmont Mount Kenya Safari Club jsme si slibovali výtečné služby a skvělé prostředí pro relaxaci. A nemýlili jsme se. Resort se rozléhá na velkém prostoru a vedle pokojů a suit nabídne také několik klidných vil. Během pobytu si můžete užívat prostou relaxaci u bazénu, ve společnosti kachen a typického ptáka marabu. Na 9jamkovém hřišti se zabaví golfisté, milovníci koní dají za vděk hotelovým stájím. Resort má vlastní zahrady, kde pěstuje většinu produktů pro svou kuchyni, sousedí také se zvířecím sirotčincem. Pokud jste se někdy chtěli projet na stoleté želvě jménem Speedy Gonzales, nebo nechat opici, ať vám poskakuje po hlavě, toto je to pravé místo.

1032x554 Fairmont Mount Kenya Safari Club KEN_490351_View-of-the-mountain

 

Se zastávkou na rovníku

Ale co by to bylo za poznávání Afriky zpoza plotu hotelu? Proto jsme se odpoledne vydali na krátkou projížďku do centra Nanyuki. Stejně jako v Nairobi zde lidé chodí pěšky či využívají služeb taxi, neoznačených vozidel či motorek, s jejichž řidiči se předem dohodnete na ceně služby. Podívali jsme se do dílny místních švadlen, kde nám byl vysvětlen celý proces výroby jejich barevných oděvů.

A pak přišel zážitek, který nás opravdu chytil za srdce. V sousedství dílny byla internátní škola presbyteriánské církve. 7 profesorů zde pečuje o vzdělání 140 dívek od 6 do 15 let, do jejichž hlav se snaží vštípit zásady morálky a etiky. Nechybí samozřejmě výuka angličtiny, svahilštiny, vědy a náboženství. Pokračovali jsme dál a navštívili malý bar, kam běžně chodívají místní obyvatelé. Vedle bylo řeznictví, ochutnávku kýty, která visela v nechlazené místnosti, jsem s díky odmítl. Po cestě zpět do hotelu jsme opět obdivovali rozličné zboží podél prašné cesty. Stolky se zeleninou střídaly pneumatiky, zahradní náčiní, zahradnictví, ale i rakve. Zastavili jsme se také na rovníku, kde byla malá past na turisty, tržiště a naháněči. Pobavili nás podnikavci, kteří turistům ukazovali rozdílné chování sirky v misce s vodou na severní a jižní polokouli. Za menší poplatek jste dokonce dostali diplom.

1032x554 Nanyuki foto6-3

 

  

Tipy travel designérů Exclusive Tours

Samotní obyvatelé Keni jsou velmi přátelští a bez problémů se s nimi dorozumíte anglicky. Nebrání se smlouvání, naopak jej očekávají.

Běžným platidlem jsou keňské šilinky, které nejsnadněji směníte v hotelu či bance, obchodníci však nemají problém přijmout americké dolary.

Pokud se vydáte do Keni, rozhodně nesmíte vynechat safari. Nabízí se několik národních parků a rezervací, nejlepší je zvolit jejich kombinaci.

Dobrodružnější povahy mohou začít plánovat 7denní výstup na Mount Kenya, který je dobrým tréninkem pro expedici na nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro.

A pokud vám jde o relaxaci, tak vězte, že ve vnitrozemí i na pobřeží Indického oceánu se nachází řada krásných resortů, jejichž personál pro vás s úsměvem splní každé vaše přání. Vše se zde řídí heslem „hakuna matata“, magickou frází vyjadřující bezstarostnost.

1032x554 shutterstock_695146399 2

 

Tipy na další zážitky

Nejkrásnější místa Tanzanie

Nejkrásnější místa Tanzanie

Tanzanie je naprosto unikátní. Nejenže jde o jedno z nejdéle osídlených území na světě, ale každý dobrodruh si tu také díky její různorodosti přijde na své.

Objevte více
Nejlepší lodge tanzanských safari

Nejlepší lodge tanzanských safari

Ke skvělým zážitkům ze safari patří i adekvátní ubytování. Tamní lodge jsme proto pro vás navštívili, a díky tomu vám nyní můžeme doporučit ty nejlepší z nich.

Objevte více
Pozorování goril horských ve Rwandě

Pozorování goril horských ve Rwandě

Nechte se inspirovat tímto itinerářem. My vám připravíme ten váš vlastní na míru a naplánujeme váš pobyt do posledního detailu tak, abyste o nic nepřišli.

Objevte více
Depositphotos_183786274_xl-2015

„S plánováním safari vám rádi pomůžeme. Neváhejte nás kontaktovat.“

Veronika Robin

Product Manager