„Keňa nabízí autentickou kulturu, surovou Afriku a především neustále usměvavé a pohostinné obyvatelstvo. Vedle Tanzanie je rozhodně jednou z nejrozvinutějších zemí východní Afriky,“ říká travel designerka Michaela Bečanová.

Do této východoafrické země se jednoduše dostanete přes Dubaj s Emirates na letiště Jomo Kenyatta. Po rychlém průchodu celnicí a vydáním víz můžete rychle pokračovat do centra Nairobi. Jezdí se zde po anglickém vzoru vlevo, silnice jsou lemovány obchody a stánky, které připomínají tržiště na Kolbence. Všude vidíte chodce, někteří z nich si cestu domů obohacují prodejem zboží. Nutí vás to přemýšlet, kde je jejich domov. Jsou to obyvatelé největšího afrického slumu? Podle odhadů žije v chudinské čtvrti třímilionového Nairobi okolo milionu obyvatel. Ale tam nás naštěstí řidič nezavezl.

Načítám

Pokud po přesunu z Evropy chcete v Nairobi nabrat novou energii, doporučujeme ubytování v Kempinski Villa Rosa. Krásný hotel nabídne pokoje i luxusní suity, potěší i jeho vybavenost, jež zahrnuje čtyři restaurace. Není to však jediná možnost, kde si v Nairobi odpočinout. Pokud nelpíte na ubytování v centru města a chcete v Nairobi strávit několik dní, jsou ideální resorty v rezidenčních čtvrtích. Zde si uvědomíte, jak velký vliv mělo období britské nadvlády, na každém kroku se setkáte s budovami a vybavením v koloniálním stylu. Vybrat si můžete například Windsor Golf Hotel s vlastním golfovým hřištěm nebo resort Hemingways. Ten se nachází v luxusní čtvrti, která byla domovem Karen Blixen, dánské autorky známého románu Vzpomínky na Afriku.

Načítám

Masai Mara – park, který musíte navštívit

Po přenocování v Nairobi jsme z malého letiště odletěli letadlem společnosti Safarilink do národní rezervace Masai Mara. Ta je známá vysokým počtem zvířat a především jejich migrací ze Serengeti v sousední Tanzanii. Před tím, než jsme hladce přistáli na airstripu, obkroužil pilot naše útočiště uprostřed divočiny – Mara Serena Safari Lodge. Strategická pozice na vrcholu kopce ohromí hosty ihned po příjezdu. Usměvavý personál nabízející osvěžující ručníky skoro přehlédnete a rozběhnete se na terasu lobby, abyste se přesvědčili, že výhled do širé krajiny není sen. Stačí vzít dalekohled a začít hledat. Sloni, žirafy, buvoli, zebry – tato zvířata můžete vidět, jak se pohybují v okolí lodge. Velkou výhodou je nejen vyvýšená poloha, ale také blízká řeka Mara, která přitahuje zvěř aby ukojila svou žízeň. Po pohodlném check-inu zjistíte, že vůbec nemusíte chodit na terasu, stejný výhled máte přímo ze svého pokoje. A když máte štěstí, za svým oknem můžete zamávat zvědavým paviánům či rodince divokých prasat. Kempy a lodge řetězce Serena jsou právem považovány za jedny z nejlepších v Keni.

 

Načítám

Během tří dní v Masai Mara toho příliš nestihnete, jako názorná ukázka to ale rozhodně stačilo. Ideální pro dovolenou v Keni je kombinace lodge, kempu a resortu – uvidíte několik různých míst, budete mít dost času na setkání se zvířaty a před cestou domů si odpočinete. Stejné odpoledne po našem příletu jsme vyrazili na safari v pohodlném Land Roveru pro šest osob. Z otevřené střechy můžete pozorovat všudypřítomná zvířata. Neustále potkáváte další a další výpravy, jejichž řidiči si vyměňují informace o tom, kde byl zrovna zahlédnut lev či leopard.

Načítám

Lvice není tak těžké najít, zpravidla jsou v blízkosti své kořisti, zatímco lev, král zvířat, se pohodlně schovává v uctivé vzdálenosti. Největší oříšek byl ale leopard, kterého jsme stopovali asi hodinu. Ač jsme sjeli z cesty a houpavou jízdou se dostali až ke stromu, na kterém si připravil hostinu v podobě impaly, leoparda jsme pouze zahlédli. Jakmile toto plaché zvíře zavětřilo naši přítomnost, ztratilo se v nízkém chroští. Tato smůla však byla vyvážena jedním šťastným okamžikem – viděli jsme migraci, což v tomto pozdním období nebývá zvykem. Část opozdilců přecházela řeku Mara necelý kilometr od našeho lodge zrovna ve chvíli, kdy jsme se vraceli na oběd. Ač toto bylo mé první safari, nemohlo mi ujít, že základem úspěšného „lovu“ je kvalitní a zkušený řidič. Pokud zná terén a má dostatek zkušeností, dokáže zahlédnout i to, co vám během jízdy unikne. A zároveň přidat faktické informace, ať již jde o zvířata, či rostliny.

Načítám

Safari však není pouze o jízdě po prašných cestách a hledání zvířat. Východ slunce zde má zvláštní atmosféru, zejména když stojíte u nafukujícího se horkovzdušného balonu. Začít den letem nad probouzející se divočinou je nezapomenutelné, především když po přistání posnídáte uprostřed stepi nedaleko stáda zeber a krouží nad vámi sup. Stejně jako večerní koktejl u západu slunce se tento zážitek řídí přísnými pravidly. Se skupinou musí být ozbrojený ranger a Masaj, oba mají dostatečné zkušenosti, aby zajistili bezpečí celé skupiny. Masajové jsou etnickou skupinou, jež si zachovává svůj původní styl života. Návštěva jejich vesnice je sice turistickou atrakcí, ale rozhodně stojí za to. Masaj vám představí jejich zvyky a způsob života, na závěr nechybí ani nákup suvenýrů z jejich produkce. Nebojte se smlouvat.

Načítám

Relaxace ve stínu hory Mount Kenya

Z Masai Mara jsme se přesunuli do Nanyuki, které leží nedaleko Mount Kenya, druhé nejvyšší hory Afriky. Od ubytování v resortu Fairmont Mount Kenya Safari Club jsme si slibovali výtečné služby a skvělé prostředí pro relaxaci. A nemýlili jsme se. Resort se rozléhá na velkém prostoru a vedle pokojů a suit nabídne také několik klidných vil. Během pobytu si můžete užívat prostou relaxaci u bazénu, ve společnosti kachen a typického ptáka marabu. Na 9jamkovém hřišti se zabaví golfisté, milovníci koní dají za vděk hotelovým stájím. Resort má vlastní zahrady, kde pěstuje většinu produktů pro svou kuchyni, sousedí také se zvířecím sirotčincem. Pokud jste se někdy chtěli projet na stoleté želvě jménem Speedy Gonzales, nebo nechat opici, ať vám poskakuje po hlavě, toto je to pravé místo.

Načítám

Ale co by to bylo za poznávání Afriky zpoza plotu hotelu? Proto jsme se odpoledne vydali na krátkou projížďku do centra Nanyuki. Stejně jako v Nairobi zde lidé chodí pěšky či využívají služeb taxi, neoznačených vozidel či motorek, s jejichž řidiči se předem dohodnete na ceně služby. Podívali jsme se do dílny místních švadlen, kde nám byl vysvětlen celý proces výroby jejich barevných oděvů.

A pak přišel zážitek, který mne opravdu chytil za srdce. V sousedství dílny byla internátní škola presbyteriánské církve. Sedm profesorů zde pečuje o vzdělání 140 dívek od 6 do 15 let, do jejichž hlav se snaží vštípit zásady morálky a etiky. Nechybí samozřejmě výuka angličtiny, svahilštiny, vědy a náboženství. Pokračovali jsme dál a navštívili malý bar, kam běžně chodívají místní obyvatelé. Vedle bylo řeznictví, ochutnávku kýty, která visela v nechlazené místnosti, jsem s díky odmítl. Po cestě zpět do hotelu jsme opět obdivovali rozličné zboží podél prašné cesty. Stolky se zeleninou střídaly pneumatiky, zahradní náčiní, zahradnictví, ale i rakve. Zastavili jsme se také na rovníku, kde byla malá past na turisty, tržiště a naháněči. Pobavili nás podnikavci, kteří turistům ukazovali rozdílné chování sirky v misce s vodou na severní a jižní polokouli. Za menší poplatek jste dokonce dostali diplom.

Samotní obyvatelé Keni jsou velmi přátelští a bez problémů se s nimi dorozumíte anglicky. Nebrání se smlouvání, naopak jej očekávají. Běžným platidlem jsou keňské šilinky, které nejsnadněji směníte v hotelu či bance, obchodníci však nemají problém přijmout americké dolary. Pokud se vydáte do Keni, rozhodně nesmíte vynechat safari. Nabízí se několik národních parků a rezervací, nejlepší je zvolit jejich kombinaci. Dobrodružnější povahy mohou začít plánovat sedmidenní výstup na Mount Kenya, který je dobrým tréninkem pro expedici na nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro. A pokud vám jde o relaxaci, tak vězte, že ve vnitrozemí i na pobřeží Indického oceánu se nachází řada krásných resortů, jejichž personál pro vás s úsměvem splní každé vaše přání. Vše se zde řídí heslem „hakuna matata“, magickou frází vyjadřující bezstarostnost.

Michaela Pipek, chief travel designer

Michaela Pipek

chief travel designer

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě.