Michaela Pipek

„Tanzanie je naprosto unikátní záležitostí. Nejenže jde o jedno z nejdéle osídlených území na světě, ale každý dobrodruh si tu také díky její různorodosti přijde na své.“

Michaela Pipek, chief travel designer

 

Co se vám vybaví, když se řekne Afrika? Lelkující lvi ve vysoké trávě savany, nebo vůně aromatického koření nebo lesy plné exotické zvěře? To všechno Tanzanie splňuje. Pokud si nejste jistí, čím v poznávání této zemi začít, můžete se nechat inspirovat našimi tipy. Připravili jsme si pro vás výběr těch nejkrásnějších míst, která tady můžete najít.

Načítám

Zanzibar

Tanzanii tvoří dva územní celky – Tanganika a ostrov Zanzibar, který je pokládán za perlu východní Afriky. Cestovatele láká na své bělostné pláže omývané Indickým oceánem, pod jehož hladinou se skrývá bohatý podmořský život s korálovými útesy a pestrobarevnými rybkami. Ve světě se ale proslavil už ve středověku, a to jako centrum koření. Na jeho území najdete háje aromatických skořicovníků, pepřovníků, nebo také vanilkovníků. Dnes se navíc můžete o jejich zpracování a pěstování více dozvědět na takzvané „spice tour“. Pytlíčky s voňavým kořením si zakoupíte téměř všude na ostrově, mimo jiné také v Zanzibar City.

Jedná se o největší město ostrova, které je rozděleno na Ng’ambo a Kamenné město, které představuje historické centrum a v roce 2000 bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Načítám

Ngorongoro kráter

Během cesty autem si možná budete říkat, co je vlastně na tomto místě tak speciálního. Pak ale dorazíte na okraj kráteru a před vámi se otevře dechberoucí pohled na jedno z nejkrásnějších míst Tanzanie. Není divu, že se o území, které se rozprostírá mezi stěnami obrovského vyhaslého vulkánu, někdy mluví jako o osmém divu světa. Se svou rozlohou přes 8000 kilometrů čtverečních je kráter místem s největší koncentrací volně žijících afrických zvířat, a tím pádem také snem všech milovníků safari. Kromě lvů a levhartů tady najdete i hyeny, slony nebo hrochy. Dokonce můžete narazit na takové vzácné druhy, jakým je nosorožec černý. Ubytovat se v jeho blízkosti můžete například v &Beyond Ngorongoro Crater Lodge, ze kterého budete mít na kráter perfektní výhled. Kromě úžasného safari si připisuje toto území ještě jedno prvenství – je totiž největší neporušenou sopečnou kalderou na světě.

Načítám

Kilimandžáro

Nic se nevyrovná opojnému pocitu svobody, když stanete na vrcholku hory a shlížíte do sluncem zalité nížiny. Kilimandžáro je současně nejvyšší osamoceně stojící horou světa, nejvyšší horou Afriky a součástí stejnojmenného národního parku. Skládá se ze tří nečinných stratovulkánů – Shira, Mawenzi a Kibo. Na něm se ve výšce 5895 metrů nad mořem nachází nejvyšší bod celého kontinentu – Uhuru, v překladu Vrchol svobody. Abyste se na něj dostali, nemusíte být zrovna přeborníci v horolezectví, stačí dobrá fyzička a nadšení pro turistiku. Přesto je ale lepší, pokud vás na horu doprovází někdo z místních, aby vám po namáhavém dni připravil jídlo a během cesty trochu odlehčil krosnu. Výstup totiž není kvůli postupnému řídnutí vzduchu žádná sranda. Na svazích horského masivu se nachází několik klimatických pásem. Budete mít tedy možnost sledovat, jak se deštný prales postupně mění ve vřesoviště, aby nakonec i ta ustoupila sněhu a ledovcům.

 

Načítám

Národní park Serengeti

Serengeti se nachází na hranicích Tanzanie a Keni a v Africe jde o jedno z nejrozsáhlejších a nejslavnějších chráněných území vůbec. Pokud se mluví o krásách tohoto afrického národního parku, pak tím není pravděpodobně míněna dechberoucí flora, ale naopak konkrétní fenomén, který tomuto místu zajišťuje jeho jedinečnost – velká migrace. Jde o jednu z nejstarších a posledních velkých pozemních migrací za světě, během níž se za potravou přesouvají obrovská stáda divokých pakoňů a zeber. Pokud plánujete svou cestu, nejdříve si zjistěte, kde se v konkrétním období stáda nacházejí. Jedna z nejdramatičtějších chvil celé migrace nastává v okamžiku, kdy stáda překračují hranici mezi Tanzanií a Keňou. Musí přitom překonat řeku Mara, která oblastí protéká, a mnoho zvířat padne za oběť přítomným krokodýlům, kteří každý rok vyčkávají, až se pakoni a zebry vrhnou do vody.

Michaela Pipek, chief travel designer

Michaela Pipek

chief travel designer

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě. 

Co vás také může zajímat