Matěj Polák

„Parky vás uchvátí nejen přes den, ale i v noci. Například v Great Basin v Nevadě bývají ty nejtemnější noční oblohy v celé zemi, můžete si tak dopřát jedinečný pohled na oblohu plnou milionů hvězd nebo se zúčastnit některého z astronomických festivalů, které v parcích pořádají místní rangeři.“

Matěj Polák, travel designer
 

Každý už má selfie z Grand Canyonu. Chcete být originální? Máme pro vás několik tipů.

Ve Spojených státech je 59 národních parků a ty nejznámější, jako jsou Yellowstone, Yosemite nebo Death Valley, každý rok lákají miliony turistů. V Exclusive Tours vám nabízíme cestu za méně známými místy, které si vás však svou krásou podmaní.

Načítám

Největší pískoviště ve Spojených státech: národní park Great Sand Dunes, Colorado

Vítr a písek se zasloužil o vytvoření kouzelných útvarů a také stvořil největší duny v Severní Americe, které dosahují výšky až 230 metrů. Trvá hodiny vylézt na ty největší, ale odměnou je pocit, že jste se ocitli na jiné planetě. Na dunu se ale můžete vydat i na čtyřkolce – a dolů třeba na speciálně upravených sandboardech. Národní park milují i děti, vždyť Great Sand Dunes je největším pískovištěm ve Spojených státech. Dunová pole poskytují nádherný výhled na majestátní hory Sangre de Cristo Mountains. Svá rozehřátá těla můžete osvěžit v potoce, který proudí přímo u dun. Vyplatí se také počkat na noční oblohu, za svitu měsíce pozorovat noční život a užívat si fascinující pohled na nebe plné hvězd.

Načítám

Uprostřed sopek a bublajících jezer: národní park Lassen Volcanic, Kalifornie

Zatímco všichni míří do Yosemitského národního parku, vy si Kalifornii srovnatelné krásy a nepoměrného klidu užijete v národním parku Lassen Volcanic. Jak napovídá název, místo je domovem vulkánů a horských pramenů, proto ho vyhledávají geologičtí nadšenci. Po celém parku jsou rozesety bublající bahenní jezírka, vroucí kaluže vody a sopečné otvory, krátery a sirné průchody i velké lávové vrcholky. Dominantou parku je dnes neaktivní sopka Lassen Peak, která se naposledy probudila k životu přesně před sto lety – její pára tehdy stoupala až do výšky 10 kilometrů. Zároveň v Lassen Volcanic nečekejte vyprahlou měsíční krajinu, v parku rostou jehličnany i listnáče, mezi charakteristické květiny patří irisy i orchideje. Nad parkem svá křídla roztahuje i chráněný orel bělohlavý.

Načítám

S brýlemi a šnorchlem pod hladinou: národní park Dry Tortugas, Florida

Tento národní park je v mnohém jiný. Skládá se ze sedmi malých ostrovů, které leží zhruba 100 kilometrů od jižního cípu Floridy, a je přístupný jen lodí nebo letadlem. Dominuje mu zřícenina pevnosti Fort Jefferson z 19. století, která sloužila jako ochrana při občanské válce a později jako výzkumná stanice podmořského světa. Dry Tortugas je totiž národním parkem, kde dostanete potápěčské brýle a budete objevovat korálové útesy se zástupem ryb či želv a možná narazíte i na krokodýla amerického. Park je také útočištěm pestrobarevných zpěvných ptáků, kteří migrují přes Mexický záliv mezi Severní a Jižní Amerikou. Pokud se chystáte na Floridu, jeden den v národním parku Dry Tortugas by ve vašem itineráři neměl chybět.

Načítám

Místo, kde se zastavil čas: národní park Great Basin, Nevada

Jaké je vidět svět z výšky 3 982 metrů? Chcete zažít opravdovou divočinu a túry kolem horských jezer? A vstoupit do doby ledové? Vydejte se do národního parku Great Basin v Nevadě. Uprostřed pustiny ční do nebe vysoké štíty South Snake Ranger, které jsou po celý rok pokryty sněhovou čepicí. Dominuje jim nejvyšší Wheeler Peak, k jehož zdolání už budete potřebovat dobrou kondici. Odměnou ale je úžasný výhled do krajiny plné potůčků, řek a průzračných jezer. V Great Basin jako by se zastavil čas – národní park jako klenot ukrývá borovice osinaté, jedny z nejstarších žijících organismů na světě, některé jsou přitom staré až 3 tisíce let. Národním parkem ale prochází silnice, a tak si můžete fascinující díla přírody užívat i bez většího úsilí.

Načítám

Zpátky do pravěku po Route 66: národní park Petrified Forest, Arizona

V arizonském národním parku vás pohltí pradávná historie. V lesích Petrified Forest najdete mnoho zářivě zbarvených zkamenělých stromů, které jsou staré více než 200 milionů let, a zdejší krajina otevírá dveře do prostředí naprosto odlišného od dnešní doby. Obrovské kusy zkamenělého dřeva jsou rozesety po celém parku a připomínají měsíční krajinu, ve které vědci objevili i několik set druhů fosilních rostlin a živočichů včetně dinosaurů. Na loukách a pastvinách mezi červenými, šedými a krémově zbarvenými stolovými horami se běžně prohánějí stáda antilop. Na své si přijdou i milovníci geocachingu, kteří mohou v národním parku odhalovat ukryté schránky, fanoušci americké historie si zase užijí jízdu po legendární Route 66. Petrified Forest je jediným národním parkem, kterým slavná silnice vede.

Načítám

Michaela Pipek, chief travel designer

Michaela Pipek

chief travel designer

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě. 

Co vás také může zajímat