Veronika Vaisová

„Pokud vás láká exotika, usměvaví lidé a zajímavá historie asijských zemí, Kambodža a Vietnam jsou jasnou volbou pro vaši dovolenou. Vietnam přímo láká svou výtečnou a zdravou kuchyní, Kambodža zase svým klidem. Obě země se pyšní nádhernou nedotčenou přírodou a okouzlí Vás svou neopakovatelnou atmosférou.“

Veronika Vaisová, travel designer

 

Vrtá vám hlavou, kam se v následujících měsících podívat a kde čerpat energii a teplo ze sluníčka, které se na zimu stane v našich končinách přímo nedostatkovým zbožím? Jihovýchodní Asie je již dlouhou řadu let vyhledávaným regionem. A dvě její země, jež pojí mnoho společného, tedy Vietnam a Kambodža, zatím nebyly ani zdaleka turisticky prozkoumány tak, jako třeba Thajsko nebo různé části Indonésie. Buďte tedy těmi, kteří prožijí tyto stále málo objevené krásy zdejších končin na vlastní kůži.

Kambodža

Začněme ve východněji položené Kambodži, která byla po dobu vlády Rudých Khmérů jednou z nejvíce izolovaných zemí na světě a svá vrata držela před cestovateli dlouho zavřená. V současnosti je však Kambodža naprosto stabilní destinací, která stále čeká na významné objevení.

Načítám

Vnitrozemí ukrývá poklad v podobě několika starobylých chrámů, z nichž nejznámější je Angkor Vat, majestátní chlouba někdejší říše Angkor – mnohými je díky své rozloze přes 1 km2 považován za vůbec nejrozsáhlejší náboženský komplex na světě. Kromě toho je tento chrám zobrazen i na státní vlajce Kambodže. Co by kamenem dohodil leží i další významné chrámy Bayon a Preah Khan, a tak nezbývá nic jiného, než si vypůjčit kolo a tajemství těchto starobylých památek poznat.

Nedaleké město Siem Reap nabízí šanci těm, kteří mají rádi noční život. Proslulá ulice Pub Street je v pozdějších hodinách pulzujícím rájem plným skvělých drinků a hudby. Hledáte-li v této regionální metropoli ubytování, doporučujeme Belmond Hotel, útulnou tropickou rezidenci, ve které se snoubí moderní luxus s kouzlem tradičních khmérských řemesel a umění.

Směrem na jih Kambodže leží hlavní město Phnom Penh, které je v měřítku jihovýchodní Asie poměrně čisté a klidné. V ulicích můžete ochutnat různorodé speciality místní kuchyně, zajít do některého z muzeí připomínajících dávnou i nedávnou historii země nebo se podívat na Královský palác. Útočiště pak hledejte v Sofitel Phnom Penh Phokeethra, kde si u břehu řeky můžete odpočinout v elegantním prostředí vyvedeném ve stylu francouzského kolonialismu.

Načítám

Na jihozápadě země se pak nachází mořské pobřeží. S ním je pochopitelně spojen i hojný výskyt pláží pokrytých zlatavým pískem a omývaných průzračně modravou vodou. Přestože jsou zejména místa kolem města Sihanoukville oblíbená, pláže jsou tu velmi klidné a příhodné k relaxaci. Nedaleko od pobřeží leží soukromý ostrov ve vlastnictví rezortu Song Saa, v jehož krásném prostředí můžete dny trávit šnorchlováním, jógou či poznáváním zdejšího bohatého ekosystému ve společnosti specializovaného průvodce.

Vietnam

I Vietnam, který mnohá léta cestovatelé spíše tiše ignorovali, zažívá v posledních letech skutečnou renesanci turismu a země díky tomu hodně vzkvétá. Od krásných pláží až po světově proslulou vietnamskou kuchyni – tento kout země toho nabízí opravdu hodně.

Načítám

Na začátek se můžete podívat do Ho Či Minova města, též známého pod svým starým názvem Saigon. Pokud se zde chcete zdržet, můžete se ubytovat v hotelu Park Hyatt Saigon, který vám se svou nádhernou tropickou zahradou poslouží jako zelená oáza klidu uprostřed rušného velkoměsta. Poznejte tuto metropoli ze sedla skútru a navštivte velkolepou katedrálu Notre Dame, pozůstatek z dob francouzské kolonizace. V ulicích pak musíte okusit něco z vyhlášené vietnamské kuchyně, kupříkladu bánh cuốn, lahodné závitky s mletým vepřovým masem a houbami, nebo bánh tráng trộn, svěží mix rýžového papíru, křepelčích vajíček a zeleného manga.

Načítám

Vietnam má téměř 3 500 km mořského pobřeží, takže tu o nádherné pláže není nouze. Zastavte se v přímořském městě Hoi An – zde sídlí ty nejlepší švadleny v celé zemi, které vám na zakázku ušijí cokoliv, na co si vzpomenete. Po setmění se Hoi An přemění na romantické království plné svítících lampiónů a pohled na vodní kanály s tradičními loďkami vám rychle objasní, proč se městu říká „vietnamské Benátky“. Pokud si zdejší prostředí chcete vychutnat plnými doušky, ubytujte se ve vilovém rezortu v režii Four Seasons, který nese jméno The Nam Hai. Zde si ve stínu vysokých palem můžete v klidu odpočinout na pláži nebo zkusit potápění u nedalekých ostrovů Cham.

Načítám

Vietnamské pobřeží je doslova lemováno ostrovy a ostrůvky. Jedním z nich je i malebný ostrov Con Dao, kde se nachází rezort Six Senses Con Dao. Ubytujte se v některé z krásných vil přímo na pláži a dopřejte si relaxaci ve zdejších lázních. Celý ostrov je obklopen přírodní rezervací, která láká k mnoha aktivitám – pozorujte vzácné želvy v jejich přirozeném prostředí, objevujte přilehlé ostrůvky na kajaku anebo při potápění vstřebávejte krásy podmořského světa.

Jak již bylo řečeno, tyto země si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Není nic jednoduššího než na telefonním čísle 777 533 603 kontaktovat Petra Udavského, který vám v této lokalitě zajistí snovou dovolenou přesně na míru.

Michaela Pipek, chief travel designer

Michaela Pipek

chief travel designer

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě. 

Co vás také může zajímat