Kristýna Kopečková

„Máte v sobě aspoň kousek umělce? Srdce snílka? Tak si představte, že jste to vy, kdo svými lyžemi pokreslí první čerstvě napadený a ještě nikým nedotčený prašan, právě vy, kdo za pomoci nabroušených hran lyží elegantně vykrajuje dlouhé oblouky v panensky bílé přírodě. Povolte teď uzdu fantazii: vidíte sami sebe, jak se v krátkých, ostrých obloucích řítíte dolů ze strmého svahu zasněžených horských plání. Ne, nemusíte se štípat do tváří, to není sen. To je Aspen."

Kristýna Kopečková, travel designer

 

341 snowboardových a lyžařských tras. Přibližně 500 km sjezdovek. Čtyřicet šest lanovek a vleků, které vás vyvezou až do závratné výšky 3 818 metrů nad mořem. To vše se nachází na území rozlehlém cca 2 250 hektarů. Najdete zde místa, kde si na své přijdou jak adrenalinové sporty vyhledávající jedinci, tak rodiny s dětmi. A děti zvlášť!

Ráj všech lyžařů… Kde to vlastně je?

Lyžařské středisko Aspen v okresu Pitkin leží ve státě Colorado, asi 350 kilometrů daleko od jeho hlavního města Denveru, kde svítí slunce přes 300 dní v roce. To se při lyžování může hodit, ne?!
Aspen se nachází na rozlehlé náhorní plošině (2 425 m) na jihovýchodní straně Roaring Fork Valley, v prostoru mezi pohořími Elk Mountains a Collegiate Peaks a rezervací White River National Forest. V zimě jsou zde chladné noci a teploty klesnou hluboko pod bod mrazu. Denní teploty se pohybují kolem nuly nebo mírně nad ní. Pro vášnivé lyžaře nebo snowboardisty naprosto ideální kombinace.

Nejbližší letiště Pitkin County Airport (ASE) je vzdálené šest kilometrů severozápadně od centra města. Můžete jej najít také pod označením Sardy Field. Odtud se do Aspenu dostanete taxíkem nebo vypůjčeným autem.

Načítám

Back to the past and future again

Aspen je dnes menší městečko, kde žije asi 7 000 obyvatel. Nebylo tomu vždycky tak.

Založen byl v roce 1879 a nazván podle hojně zde rostoucích osik. Za dobu jeho největšího rozkvětu lze označit konec 19. století, kdy po vypuknutí coloradské stříbrné horečky se do této provinční důlní vesničky přestěhovalo na 12 000 lidí. Lví podíl na tom měl Jerome Wheeler, boháč z New Yorku a zakladatel známého obchodního domu Macy’s. Peníze investoval do drtičky stříbrné rudy a zasadil se o prodloužení železnice až do zapadlého horského městečka. Dal lidem práci. Byly zde postaveny domy ve viktoriánském stylu, kostely a luxusní hotel Jerome, pořádaly se zde plesy a lidé našli umělecké vyžití v místní opeře a rozptýlení v místních novinářských plátcích. Pád ceny amerického stříbra v roce 1893 ovšem znamená konec starých dobrých časů a postupný úpadek do bezvýznamnosti. Lidé ztratili práci, odstěhovali se a honosné příbytky se začaly rozpadat.

Karta se začala obracet po 2. světové válce. Do historie Aspenu výrazně promluvili Friedl Pfeifer a Walter Paepcke. První spojil budoucnost města s představou lyžařského centra umístěného přímo v srdci nedotčené přírody, druhý v něm viděl místo jako stvořené pro setkávání velkých myslitelů, filozofů a osobností. Vývoj dal za pravdu oběma těmto vizím, navíc mezi nimi došlo k velmi zajímavé synergii.

Aspen? Nelze si nevybrat!

Nás, vášnivé zimní návštěvníky, bude zajímat ta první představa. Jen jako úvod doplňme, že první příznivci lyžování si prudké svahy vyzkoušeli v roce 1947, o pouhé tři roky později bylo v Aspenu uspořádáno mistrovství světa ve sjezdu.

Dnes vás přímo z aspenské promenády vynese moderní gondola Silver Queen až na vrchol hory Sundeck. A tam si máte skutečně z čeho vybírat. Je libo modrá trasa? Zkuste Spar Gulch nebo Copper Bowl. Lákají vás černé sjezdovky? Zvolte hřeben Bell Ridge, najdete jich tam tucty.

Načítám

Aspen Mountain, Aspen Highlands, Snowmass a Buttermilk. Za těmito názvy se skrývají čtyři destinace, které lyžařská oblast Aspen zahrnuje. V nich najdete výběr toho nejlepšího, co mohou Spojené státy dychtivému sportovci nabídnout. Lyžuje se zde od prosince do března; a při troše toho štěstíčka až do poloviny dubna. Mezi areály se můžete pohodlně pohybovat prostřednictvím ski busu a k lyžování nebo snowboardingu vám postačí jeden ski pas.

Aspen Mountain (Ajax)

Je zdejším nejstarším a nejpopulárnějším střediskem. Právě zde se začal odvíjet úspěšný příběh, začínající 70letou historií lyžování v Aspenu. Oblast, otevřená v roce 1947, leží v nadmořské výšce 3 417 metrů na upatí stejnojmenné hory nad městem. Náročnější lyžaři zažijí adrenalinovou jízdu na sjezdovkách, které hostí World Cup. Mohou své síly poměřit i s obtížnými a extrémně příkrými svahy. Ti hravější se mohou dosyta vyblbnout na sjezdovkách s muldami, na můstcích a U-rampách. Vrcholným zážitkem jsou „prašanové sjezdy“, každoročně pořádané na odvrácené straně Aspen Mountain.

Až vás sport unaví, můžete si odpočinout na sluneční terase určené k opalování s krásným výhledem do okolí.

Aspen Highlands

To je protáhlý hřeben, na jehož úpatí leží rozsáhlý areál a teprve nedávno otevřené sjezdovky, pokrývající rozlohu více než sedm hektarů. V této destinaci najdete jak strmé černé, tak poctivé modré sjezdovky. Servis zajišťují tři expresní čtyřsedačkové lanovky. To vše dohromady poskytuje dostatek prostoru k vyžití jak zkušeným, tak začínajícím lyžařům. I proto jsou Aspen Highlands jedním z nejvíce navštěvovaných míst celé oblasti. Nejnovější část je umístěna mezi Hyde Park a Mushroom Chutesa a nese jméno Canopy Cruiser.

Středisko Higland Bowl pod vrcholem Highland Peak bylo otevřeno v roce 2002 a potěší všechny příznivce freeride. Patříte-li k nim, najdete zde svahy s průměrným sklonem 35 až 40°. Takže pokud je ve vás kus dobrodruha, nechte se vyvézt rolbou (jezdí každý den mezi 11. a 14. hod.) nahoru na samotný vrchol do výšky nad 3 600 metrů. Ti nejrychlejší si mohou vychutnat neskutečný zážitek, kdy jako první rozvíří lyžemi nebo prknem prašan, kteří místní nazývají „Champagne powder". V některých místech dosahuje sněhová přikrývka výšky přes 7 m.

Načítám

Snowmass

Satelitní resort vzdálený přibližně půl hodiny jízdy ski busem od Aspen Mountain. Rozhodně jej nesmíte vynechat, pokud máte s sebou dítě. Nebo skateboard. Nebo oboje. Místo ze všech největší a nejrozmanitější, určené především mladým a hravým.

Dokonale upravené sjezdovky (např. více než 1 km široký Big Burn) nenechají chladným žádného příznivce carvingové jízdy, vyznavače černých sjezdovek zase nadchnou ty nejznámější černé jako Zugspritz, Slot a Powderhorn. Rekreačním lyžařům, dětem a jejich doprovodu patří mírné (zelené a modré) sjezdovky, odbavení usnadní bezkontaktní systém s funkcí direct-to-lift.

Díky obrovským investicím zde vzniklo Treehouse Kids Adventure Center, místo, kde děti netuší, co je to nuda. Tvář jim rozzáří setkání se stádem ochočených jelenů i výkony Yettiho, který láme snowboardové prkno jako sirky. Doufejte, že je snad unaví prolézačky a tunely ve sněhu, skokánky, muldy, boule, tvrze, slalom nebo lanové centrum.

A zatímco si vaše malé ratolesti budou hrát pod pečlivým dozorem instruktorů, vy si můžete v klidu zalyžovat. Pro odvážlivce je připraveno adrenalinové dobrodružství Cirque Headwall, jízda v prašanu z výšky 3 815 m až do úrovně mořske hladiny. Budete se proplétat mezi stromy, mezi sněhem pokrytými balvany, které vypadají jako obrovské bonbony marshmallow, můžete si zaskákat ze sněhových převisů nebo spustit se prudkým srázem střemhlav dolů. Prostě zažít sen všech lyžařů a snowboarďáků.

Pokud by vám to pořád nestačilo a nepřešla vás chuť se vyřádit, zkuste Snowmass Terrain Park, areál pro profesionální lyžařské a snowboardové soutěže.

Buttermilk

Nízký vrcholek dokonale vyhovující potřebám malých nebo začínajících lyžařů, případně freestyleboardistů. Tři vleky komfortně obslouží široký a mírný terén sjezdovek zelené a modré barvy, určený pro výuku. Pohoda a klídek – to je to, co tu najdete.

Anebo taky ne. Můžete se totiž mrknout na to, jak to vypadá, když to někdo opravdu umí: každý rok se zde pořádají extrémní snowboardové a lyžařské závody ESPN Winter X Games. Přijďte se podívat, jak své nástroje ovládají profíci!

Jste-li zde s partnerkou, romantická večeře za úplňku v restauraci Cliffhouse na vrcholku hory ji okouzlí natolik, že vám splní každé vaše přání.

Co děti – mají si kde hrát? Jistě. K dispozici je jim Žabí pevnost (The Fort Frog), obrovská dřevěná tvrz s ochotným personálem, který z vašeho caparta udělá rázem šampiona.
Lyžařské nebo snowboardové lekce, vedené usměvavými a zkušenými instruktory, pomohou se zdokonalením techniky všem začátečníkům. Jestli se jim to opravdu povedlo, se může vyzkoušet v závodech, které se konají každý týden, jejich vítěz zažije při ceremoniálu opravdu slavnostní pocit.

Načítám

Co s načatým večerem?

Aspen – to nejsou jen nekonečné zimní radovánky, ale také místo, kde můžete udělat radost sobě nebo svým blízkým. Vyrazte za nákupy do butiků světových značek jako Dior, Gucci, Louis Vuitton, Zegna, Prada nebo Bvlgari. Sportovní vyžití, krásná příroda, dokonalé služby, bohatý noční život, obrovské množství obchůdků, restaurací i barů, kaváren, to vše koncentrované na malém prostoru, láká známé, nejen ty filmové, tváře. A tak se příliš nedivte, když kolem vás projde Jacka Nicholson, potkáte-li Vala Kilmera, Michaele Douglase nebo Lance Armstronga či natrefíte na Cher nebo Mariah Carey.
A až budete mít nakoupeno, vydejte se za kulturou: prohlédnout si můžete tradiční komunitní kostel, již výše zmiňovaný Hotel Jerome, muzeum umění či původní viktoriánské domy. Rozkošný prostor u tryskající fontány naproti Wheeler Opera House na East Hyman je jako stvořený pro noční hudební představení, která se zde často konají. Je to stále málo? Inu dobrá, třeba vás rozptýlí častá baletní představení, divadlo, jazzová vystoupení nebo návštěva galerie.

Nejen duševní, ale i tělesné osvěžení nabízí Aspen. Konkrétně místní lázně, kde si můžete vybírat z řady různých procedur, koupelí a terapií.

Který hotel v Aspenu je tím nejlepším?

V Aspenu Vám doporučujeme ubytovat se v hotelu The Little Nell, který je tím nejlepším v oblasti. Jejich bohatý program aktivit Vám dovolí naplánovat den tak, že budete první na svahu a pojedete po čerstvě upravené sjezdovce. Odpoledne vyrazíte na výlet na sněžných skútrech a užijete si krásně zasněženou krajinu – uvidíte Maroon Bells, Independence Pass a White River National Forest. Další den se můžete s rolbou vydat na odlehlejší část hor a užít si jízdu v neprojetém prašanu, pouze vy a pár dalších vyvolených hostů hotelu si odnese ze své dovolené zážitek, na který se nezapomíná. Jeho highlitem je oběd v dřevěném srubu uprostřed hor. A už jste někdy řídili sněžnou rolbu? Proč si to nevyzkoušet – The Little Nell pro vás připraví odpoledne, během kterého se naučíte ovládat moderní rolby Prinoth Bison a Stage IV/Tier 4. A večer budete jezdit po svahu jako král. Ani v hotelu však není nuda, pokud opustíte svůj luxusní suite či apartmán, můžete si užívat skvělých lázní a hotelových restaurací.

Načítám

Nenechte si ujít:

Letošní silvestrovskou Dom Pérignon party v luxusní restauraci The Little Nell/Element 47. Průvodcem vám bude živá hudba, vybírat si můžete z dlouhého menu těch nejkvalitnějších vín a vytříbených specialit. Hosté jistě ocení otevřený bar, výběr z nekonečného seznamu dezertů a koktejlů i přívětivou obsluhu.

12. – 15. ledna 2017 se koná Wintersköl festivities – klání družstev, jejichž úkolem je vyrobit ze sněhu nejkrásnější sochu. Chybět nebudou ani další aktivity jako např. snowtubing a snowbiking a závody ve sjezdovém lyžování pro veřejnost. V cíli čeká na každého účastníka sladká odměna: štrúdl se šlehačkou! Součástí festivalu je veřejné bruslení, ohňostroj, hudba, soutěž o nejbláznivější klobouk a večer zakončený pořádným ohněm s šálkem horké čokolády.

Ve dnech 15. – 19. března 2017 se v Aspenu pojede Audi FIS Alpine World Cup – sjezdové lyžování a slalom mužů i žen.

Navštivte také prvotřídní japonskou restauraci Matsuhisa, kde vám nejlahodnější sousta připraví sám mistr kuchař Nobu Matsuhisa.

Michaela Pipek, travel consultant

Michaela Pipek

travel consultant

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě.