Matěj Polák

„Aspen můžu vřele doporučit všem, které omrzely evropské svahy. Spokojení tady budou i opravdu nároční cestovatelé, ne nadarmo totiž toto místo patří mezi oblíbené zimní destinace amerických hvězd."

Matěj Polák, travel designer
 
 
Načítám

O Aspenu

Toto lyžařské středisko představuje pro mnohé cestovatele skutečný vrchol luxusu, a to po všech stranách. Nachází se v americkém státě Colorado, asi 350 kilometrů od jeho hlavního města. Nejbližší letiště, Pitkin County Airport (ASE), je od Aspenu asi 6 kilometrů aleko. Snadno se ale odtud dostanete do vašeho ubytování taxíkem nebo vypůjčeným autem.

Dnes je Aspen menším městečkem, kde žije asi 7 000 obyvatel. Jeho typické počasí s 300 slunečnými dny a zimními teplotami, které se ve dne pohybují okolo bodu mrazu, přispívá k naprosto fantastickým podmínkám, díky kterým se taky lyžuje od prosince až do poloviny dubna. Může se chlubit 341 snowboardovými a lyžařskými trasami a přibližně 500 km sjezdovek. Najdete tu taky 35 lanovek a vleků, které vás vyvezou až do závratné výšky 3 818 metrů nad mořem. A to vše se nachází na rozlehlém území o cca 2 250 hektarů. Mezi zdejší nejznámější a nejoblíbenější lyžařské oblasti patří Aspen Mountain, Aspen Highlands, Snowmass a Buttermilk. Najdete v nich výběr toho nejlepšího, co mohou Spojené státy dychtivému sportovci nabídnout. Mezi areály se můžete pohodlně pohybovat prostřednictvím ski busu a k lyžování nebo snowboardingu vám postačí jeden ski pas.

Načítám

Aspen Mountain (Ajax)

Ajax je aspenským nejstarším a nejpopulárnějším střediskem. Je otevřené od roku 1947 a leží na úpatí stejnojmenné hory v nadmořské výšce 3 417 metrů. Náročnější lyžaři tady zažijí adrenalinovou jízdu na světoznámých sjezdovkách, na kterých se pravidelně koná World Cup, a mohou své síly poměřit i s obtížnými a extrémně příkrými svahy.

Ti hravější zase budou nadšeni ze speciálně upravených tras sloužících k předvedení nejrůznějších triků na můstcích a U-rampách. Vrcholným zážitkem jsou i tak „prašanové sjezdy“ každoročně pořádané na odvrácené straně Aspen Mountain.

Načítám

Aspen Highlands

Aspen Highlands představuje protáhlý horský hřeben, na jehož úpatí leží rozsáhlý lyžařský areál a teprve nedávno otevřené sjezdovky, které pokrývající rozlohu více než 7 hektarů. Patří k nejvíce navštěvovaným střediskům v Aspenu, a to především díky bohatému vyžití jak pro začínající, tak i pro zkušenější sportovce. O strmé černé sjezdovky nebo ty mírnější modré tady totiž není nouze.

Středisko Highland Bowl pod vrcholem Highland Peak bylo otevřeno v roce 2000. Potěší zejména příznivce freeride, a to díky svahům s průměrným sklonem 35 až 40 stupňů. Pokud tedy ve vás dřímá kus dobrodruha, nechte se vyvézt rolbou nahoru na samotný vrchol do výšky nad 3 600 metrů  nad mořem. Ti nejrychlejší si mohou vychutnat neskutečný zážitek, kdy jako první rozvíří lyžemi nebo prknem čerstvě napadaný sníh, kteří místní nazývají „Champagne powder". Na některých místech dosahuje výšky přes 7 metrů.

Načítám

Snowmass

Snowmass je satelitním resortem, který najdete přibližně půl hodiny jízdy ski busem od Aspen Highlands. Dokonale upravené sjezdovky nenechají chladným žádného příznivce carvingového stylu lyžování a vyznavače černých sjezdovek zase nadchnou takové příkré svahy, jako například Zugspritz, Slot nebo Powderhorn.

Resort je také skvělou volbou pro rodiny s dětmi. K dispozici jsou jim mírné zelené i modré sjezdovky a bezkontaktní systém odbavení s funkcí direct-to-lift. Díky obrovským investicím zde vzniklo Treehouse Kids Adventure Center. Tvář dětem rozzáří setkání se stádem ochočených jelenů i výkony Yettiho, který láme snowboardy jako sirky. Nachystané jsou tu pro ně nejrůznější prolézačky, tunely ve sněhu, skokánky, muldy, boule, tvrze a nechybí ani lanové centrum.

A zatímco si vaše ratolesti budou hrát pod pečlivým dozorem instruktorů, vy si můžete v klidu zalyžovat. Pro odvážlivce je připraveno adrenalinové dobrodružství Cirque Headwall, kdy se při sjezdu budete proplétat mezi stromy, seskočíte ze sněhových převisů nebo se spustíte prudkým srázem střemhlav dolů. Prostě sen všech lyžařů a snowboarďáků, kteří hledají extrémnější zážitky.

A pokud by vám to pořád nestačilo, zkuste Snowmass Terrain Park, areál pro profesionální lyžařské a snowboardové soutěže.

Načítám

Buttermilk

Lyžařské středisko, které leží na tomto nízkém vrcholku, dokonale vyhovuje potřebám malých nebo začínajících lyžařů. Tři vleky komfortně obslouží široký a mírný terén sjezdovek zelené a modré barvy, které jsou určený pro výuku. Pohoda a klid – to je to, co tu najdete. Pro děti se zde nabízí takzvaná Žabí pevnost  s ochotným personálem, které se o vaše ratolesti rád postará. A zatímco je budou zkušení instruktoři učit na lyžích nebo na prkně, vy si můžete nerušeně užít upravené sjezdovky, a trochu tak protáhnout svůj lyžařský um.

A v případě, že byste se chtěli podívat na skutečné profesionály, na vás čeká každoročně pořádané extrémní snowboardové a lyžařské závody ESPN Winter X Games.

Načítám

Sjezdovkami to teprve začíná

Aspen – to nejsou jen nekonečné zimní radovánky, ale také místo, kde můžete udělat radost sobě i svým blízkým. Vyrazte za kulturou a prohlédněte si tradiční komunitní kostel nebo rozkošný prostor u tryskající fontány naproti Wheeler Opera House na East Hyman, který je jako stvořený pro noční hudební představení, jež se zde často konají. Do města můžete také vyrazit na nákupy. Najdete tady totiž butiky takových světových značek, jakými jsou Dior, Gucci, Louis Vuitton, Zegna, Prada nebo Bvlgari.

V Aspenu vám doporučujeme ubytovat se v hotelu The Little Nell, který je tím nejlepším v oblasti. Díky bohatému programu aktivit si můžete udělat například výlet na sněžných skútrech, při kterém uvidíte takové přírodní skvosty, jakými jsou Maroon Bells, Independence Pass a White River National Forest. Své si tady najdou i ambiciózní lyžaře – když budete chtít, hotel vám zařídí převoz rolbou na odlehlejší část hory, kde si užijete jízdu v neprojetém prašanu, což je zážitek, na který se jen tak nezapomíná.

Michaela Pipek, chief travel designer

Michaela Pipek

chief travel designer

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě.