Veronika Vaisová

„Od skvělé kuchyně přes ohromující památky a bílé pláže po milé a usměvavé lidi. Vietnam i Kambodža představují ten nejlepší útěk za tropickým teplem, chutěmi a vůněmi. Vydejte se se mnou na cestu těmito krásnými zeměmi a nechte se inspirovat!"

Veronika Vaisová, travel designer

 

Samotná cesta do Vietnamu se proměnila ve skvělý zážitek. Díky úžasnému servisu v business class Emirates, skvělému jídlu a pití, zábavnímu systému na palubě a polohovatelnými sedadly ani nevíte, že jste strávili šest hodin v letadle. Po přestupu a krátké noční prohlídce Dubaje (která stojí za to, zvlášť pokud jste zde poprvé) jsem přistála v Ho Či Minově Městě neboli Saigonu.

První, co vás v Saigonu praští do očí i uší, je všudypřítomný ruch a šum. Na jedné motorce tu dokážou lidé převážet neskutečné věci, od nábytku po čtyřčlennou rodinu s batohy. A záplavu elektrických kabelů v ulicích podle mě už nikdy nikdo nerozmotá.

Prohlídku města jsme proto nemohli absolvovat jinak než na vespách. Bez průvodce se neobejdete. Nedokážu si ani představit, že bych motorku musela řídit sama. Projeli jsme celé město: navštívili čínskou čtvrť, trhy, místní bylinkovou lékárnu, chrám desetitisíce Buddhů a místní kostel s proslulou budovou pošty, kterou navrhl architekt Gustav Eiffel. Po náročném dni doporučuji dát si drink v jednom ze sky barů. Užijete si v nich výhled na celé město.

Za návštěvu stojí i asi hodinu vzdálené tunely Cu Chi, které během vietnamské války používal Vietkong jako úkryt i past proti nepřátelům. Zkusila jsem vlézt do jednoho z nich a déle než 10 minut bych ve stísněném prostoru nevydržela. A to tam lidé pobývali i několik dní bez slunečního svitu a čerstvého vzduchu.

Fascinující na Vietnamu je i delta Mekongu. Plavili jsme se na malé lodičce úzkými kanály obklopenými džunglí a před východem slunce viděli plovoucí trh. Na oběd jsem se vydala povozem taženým koňmi do místní restaurace plné ryb a mořských plodů.

Vietnamská kuchyně nezůstává opravdu nic dlužna svému jménu. Speciální vietnamskou kávu jsem si naprosto zamilovala a plody zase měly skvělou šťavnatou chuť, jakou z českých obchodů neznáte. A pokud chytnete slinu, můžete ochutnat třeba smažené tarantule. Na tzv. pavoučích trzích se kromě klasického ovoce a zeleniny opravdu prodávají i tito pavouci a další druhy hmyzu.

Celá cesta vyvrcholila návštěvou chrámů Angkor Vat u kambodžského města Siem Reap. Celý komplex zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO ztělesňuje neuvěřitelnou historii a vyzařuje příjemnou atmosféru. Při východu slunce na něj byl nezapomenutelný pohled. Jediné, co trošku kazí tento zážitek, je množství návštěvníků. Ale není divu, přece jen se jedná o opravdu speciální místo. Člověku by zabralo minimálně tři dny, než by si stihl v klidu prohlédnout vše.

Poslední den v Kambodži jsem strávila na ostrově Koh Rong. V třešničku na dortu celé vynikající cesty se proměnilo výborné BBQ přímo na překrásné pláži.

Hana Rieplová , travel consultant

Hana Rieplová

travel consultant