Atol Baa

V roce 2011 se celý atol Baa, tvořený třinácti obydlenými ostrovy, stal součástí světové sítě biosférických rezervací UNESCO. Zařadil se tak vedle proslulých lokalit, jako jsou Galapágy, australské Uluru či brazilský Pantanal. Pečeť ochrany získal atol vzhledem ke své výjimečné biodiverzitě, k níž patří koráli i populace žraloků obrovských a mant. Ty je možné pozorovat v zátoce Hanifaru, která je centrem biosférické rezervace a je považována za jednu z nejproslulejších potápěčských lokalit na Maledivách.

1450x674 cover Atol Baa | Exclusive Tours

 

Nejlepší doba k pozorování mant trvá od června do října, žraloky obrovské je možné sledovat celoročně. Správní centrum atolu se nachází na ostrově Eydhafushi, kde se vyrábí fejli, ručně tkaný bavlněný sarong. Thulhaadhoo, druhý největší ostrov atolu Baa, je zase proslulý šikovnými řemeslníky, kteří vyrábějí lakované krabičky a další umělecké předměty. Atol Baa je také domovem resortů, kde použít slovo luxus je málo.

Nautilus – tam, kde čas řídíte vy

Exkluzivita atolu Baa se projevuje i v nabídce jedinečných resortů. Zapamatujte si, prosím, toto jméno. Nautilus. Bude se vám hodit, až budete přemýšlet o místě, kde si přeřídí hodinky podle vašeho rytmu. Neplatí tu žádné stanovené časy, vše se řídí podle vás. V praxi to znamená toto: máte chuť dát si k večeři ty nejsladší palačinky a o půlnoci masáž? Máte to mít. Anebo potápění po setmění v doprovodu hotelového mořského biologa? Vyplout na jachtě na jiný ostrov a užít si piknik na písku? Ale jistě. Sdělte své přání butlerovi, to stačí. Nepsané pravidlo na tomto privátním ostrově zní: anything, anytime, anywhere. Na vhodný dress code můžete zapomenout, choďte si jen v šortkách a bosí, když se vám bude chtít. Nautilus, jenž byl otevřen v roce 2019 s ambicí stát se jednou z nejexkluzivnějších dovolenkových adres, se již zařadil mezi tři nejlepší resorty světa a čtenáři Condé Nast Traveller ho ocenili jako nejlepší resort v Indickém oceánu. Nautilus je zhmotněným snem maledivského podnikatele, který jeho koncept postavil na boho luxusu bez stanovených pravidel. Jako doma, v té nejjemnější bavlnce, se budete cítit v některé z plážových vilek, kde slovo soukromí je posvátné stejně jako mořská rezervace, jež ho obklopuje. Na Maledivách se vám do hlavy vkrade otázka, kde má luxus svou hranici? Dospěla jsem k závěru, že je to jako hledat konečnou hranici vesmíru. A Nautilus je toho důkazem.

Amilla Fushi – moderní design a tropická džungle

Tento ekologický resort je součástí Small Luxury Hotels of the World, který se vymyká i svou moderní architekturou. Na 27 hektarech se nachází jen 67 vil, více než čtyřicet z nich je umístěno nad vodní hladinou. Každá z prostorných vil má i vlastní bazén, jestliže byste toužili po něčem ještě více originálním, můžete se ubytovat v korunách stromů. Treetop Pool Villa je nejvyšším stromovým domkem na Maledivách a tajnou cestou se od ní dostanete i k vlastní pláži. Anebo vyzkoušejte plážový glamping v luxusním stanu připomínajícím bublinu. Součástí zážitku je šampaňské, private chef i sauna. Zajímavostí hotelu je také Blue Hole, přírodní úkaz, který můžete prozkoumat během šnorchlování. Amilla se nachází na ostrově, který se mnoho let využíval k zemědělství, 70 % jeho plochy stále zaujímá původní prales. Nachází se tu 2500 kokosových palem a resort jejich kokos dál zpracovává. Stejně tak si pěstují vlastní ovoce, zeleninu a bylinky. Dary přírody můžete ochutnat jako vitaminové drinky ve Wellness Lab nebo jako bylinkový doplněk v Alchemy Bar. Amilla je jedním z mála resortů vlastněných Maledivany a klade důraz na lokální kulturu, ať je to poznávání místní kuchyně, či Cultural Week, který každoročně pořádá.
 
 
 
 

Tipy na další články

Vietnam – země pohostinnosti a dechberoucí přírody | Exclusive Tours

Vietnam – země pohostinnosti a dechberoucí přírody

Na mapě má tato země tvar písmene S. Vietnamci říkají, že připomíná draka či vahadlo, na jehož koncích visí koše s rýží. Mohlo by se zdát, že díky početné vietnamské komunitě žijící v Česku máme o této zemi povědomí. Opak je pravda. Vietnam je fascinující země s bohatou historií, dynamickou...
Celý článek
La Digue – umění slow living | Exclusive Tours

La Digue – umění slow living

Je to veřejné tajemství. La Digue je nejkrásnějším ostrovem Seychel. Máte to ale jako v soutěži Miss, kdy o hodnocení krásy rozhodují osobní preference. Co je malé, to je hezké. V případě La Digue to platí stoprocentně. Ostrov má rozlohu deset kilometrů čtverečních, přesto patří k nejznámějším z...
Celý článek
Adare Manor – irské golfové panství | Exclusive Tours

Adare Manor – irské golfové panství

"Prestiž bez přetvářky, kouzlo bez nesmyslů," tak o sobě smýšlí stylové irské panství, dnes fungující jako pětihvězdičkový hotel s exkluzivním golfovým hřištěm. To potvrzuje i fakt, že v roce 2027 bude hostit šťastný ročník věhlasné golfové soutěže Ryder Cup.
Celý článek