Kristýna Kopečková

„Pokud byste rádi zažili americké národní parky bez davu turistů a v luxusu, pak mohu jedině doporučit resort Amangiri, ten je vskutku skvělou volbou. Líbí se mi, jak se zde dokonale snoubí přepych s divokou přírodou a historií. Určitě zde vyzkoušejte brzký ranní let horkovzdušným balonem, naskytne se vám pohled, na který dozajista nikdy nezapomenete.“

Kristýna Kopečková, travel designer

Spojené státy americké – rozlehlá země, která je proslulá svými rušnými velkoměsty, slavnými zábavními parky a velkolepými výhledy v národních parcích plných turistů. Často se zdá, že zkušenému cestovateli již tento kontinent nemá co nabídnout. Opak je ovšem pravdou. USA čítá celou řadu nezapomenutelných míst, která čekají na to, až je objevíte.

Ruch věhlasného velkoměsta na jeden den

Vaše cesta za poznáváním části amerického kontinentu začíná v jednom z největších a nejznámějších měst na západní straně USA, v zábavním pouštním městě Las Vegas. Pokud je libo, užijete si zde vír velkoměsta plnými doušky. O zábavu zde rozhodně není nouze. Můžete také ale jen odpočívat v Mandarin Oriental, jednom z místních luxusních hotelů, kde po dlouhém letu naberete síly do dalších dobrodružných dní.

Jakmile se dostatečně nabažíte ruchu a zábavy v Las Vegas, čeká vás čtyřhodinová cesta plná neobyčejné přírody. Z Nevady se dostanete přes Arizonu až do státu Utah, do samotného srdce proslulého národního parku Grand Canyon. Ani samotná cesta pro vás nebude nudná. Až budete projíždět typicky do červena zbarvenou krajinou, která je tak charakteristická pro filmy s westernovou tematikou, můžete si být jistí, že svůj fotoaparát příliš často neschováte.

Načítám

Luxusní resort jako součást horských masivů

Vaším útočištěm se v Utahu stane exkluzivní hotel Amangiri, který je zasazen přímo do hornatého prostředí Grand Canyonu. Hotel se stal naprosto přirozenou součástí skalistého okolí, aniž by narušoval jeho přírodní charakter a krásu místních hor a rozlehlých kaňonů. Okouzlující vyhlídky na všechny strany se zde nebudete moci nabažit. Okolní náhorní plošiny, horské hřebeny a čistý půvab štítů tvoří nezapomenutelné výhledy z každého apartmánu. Dokonce i v hotelovém bazénu budete mít pocit, že jste stále v horách. Jeho tvar se totiž musel přizpůsobit 165 milionů let starému skalnímu masivu, a tak je postaven okolo tohoto monumentu. Hotel Amangiri je skvělým místem pro příjemný odpočinek. Na své si zde ale přijdete i v případě, že máte rádi cestování plné zážitků.

Samotný Grand Canyon je sice již hodně zprofanovaným místem, rozhodně si ho však nenechte ujít. Z paluby letadla či vrtulníku budete mít ten nejlepší možný výhled plný nádherných monumentů a údolí, při kterém vás zároveň nebudou obtěžovat zástupy turistů. Ranní východ slunce se stane jednoznačně nezapomenutelným zážitkem, pokud se ho vydáte sledovat v horkovzdušném balónu. Okolí ale můžete poznávat i z koňského hřbetu či z kajaku na vodní hladině místního jezera Powell.

Lake Powell je překrásné jezero, které vzniklo umělým zatopením kaňonů poblíž řeky Colorado při stavbě přehrady Glen Dam. Jezero je téměř 300 km dlouhé a v jeho nejširší části 40 km široké. Pobřeží lemuje celá řada kaňonů, v každém místě se voda barví do jiného odstínu. To vše vytváří zajímavé fotogenické scenérie.

Za prohlídku jistě stojí i dvě hodiny vzdálené Monument Valley, neobvyklá rezervace indiánského kmene Navajo a neoficiální národní park na hranicích států Arizona a Utah. Při průjezdu údolím vás uchvátí obří pískovcové skály, které se tyčí nad rozlehlou oranžovohnědou pouští. Hlavním lákadlem v rezervaci je tzv. Scenic Drive – 27 km dlouhá trasa, která je vhodná pro terénní vozidla. Při průjezdu Scenic Drive narazíte na kolmé stěny celé řady pískovcových monumentů a dostanete se do míst plných fascinujících výhledů.

Načítám

Rančerský resort

Až se dostatečně nabažíte krás Grand Canyonu, čeká vás cesta do šest hodin vzdáleného Gateway Canyon resort na území státu Colorado v blízkosti hranic s Utahem. Na cestu se můžete vydat autem, mnohem krásnější pohled však zažijete, vydáte-li se na cestu do Colorada letadlem. Vyhlídkový let nad místními kaňony vás jistě nenechá chladnými.

Hotel Gateway Canyon resort, který se nachází v těsné blízkosti slavného Gateway Colorado Automobile Museum, je postaven v klasickém místním rančerském stylu. Naprosto zapadá do okolního prostředí, a navíc vás naladí na typickou rančerskou notu. To se skvěle hodí při prozkoumávání místních vinic a divoké přírody. Okolí hotelu opět nabízí celou řadu zážitků. Mezi ty nejzajímavější jistě patří možnost vyzkoušet si některý ze střeleckých sportů, kterým vás provede zkušený instruktor. Neméně krásným zážitkem je ale i projížďka na kole či procházka po okolí. Skvělý rozhled na okolí a místní hory pak zažijete při letu helikoptérou.

Pouhé tři hodiny cesty na jih od hotelu se nachází jeden z blízkých národních parků, Mesa Verde, který je zapsán na seznamu Světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Park je sice menší, zato se pyšní skutečně bohatou historií. Od roku 600 n. l. bylo toto místo obýváno Indiány, kteří byli označováni jako Anasaziové. V parku je nesčetné množství míst v podobě skalních měst a maleb, které odkazují na život tohoto indiánského kmene. Největším lákadlem jsou kamenná obydlí vytesaná ve skále, ve kterých Anasaziové žili. Za prohlídku jistě stojí i Cliff Palace, 700 let staré skalní příbytky, ve kterém si prohlédnete až 200 místností a chodeb. Při průchodu touto pozoruhodnou skalní budovou se dostanete do míst hluboko pod zemí. Pokud máte rádi dobrodružnější trasy, pak určitě navštivte prohlídkový okruh Balcony House, na kterém vás čeká plazení v nízkých tunelech, lezení po žebřících a slézání původního schodiště vytesaného ve skále. Jistě vás zaujme i celá řada dalších zajímavých staveb v tomto národním parku.

Načítám

Země plná nádherných míst

Nezáleží na tom, zda jste dobrodruzi nebo máte rádi spíše klidnější cestování daleko od ostatních turistů. Při cestě po Spojených státech si tak jako tak přijdete na své. Americký kontinent nabízí celou řadu míst, které Evropané dosud neobjevili. Vydejte se s námi na západní pobřeží USA a objevte další nádherná místa naší planety.

Hana Rieplová , travel consultant

Hana Rieplová

travel consultant