Matěj Polák

„Opravdu jedinečným zážitkem je privátní večeře u slavné Michelangelovy sochy Davida ve florentské galerii Akademii krásných umění. Hned poté co se brány galerie uzavřou veřejnosti, vstoupíte do Akademie, kde byly pod jednu střechu sdružovány malířské školy z celé Florencie a okolí. S privátním průvodcem si prohlédnete ty nejdůležitější plastiky a malby a svůj den zakončíte soukromou večeří hned u sochy Davida, jedné z nejslavnějších soch na světě. Podávat se nebude nic jiného než pravé italské pokrmy.“

Matěj Polák, travel designer
 

Obraz krásné krajiny se vryje do paměti každého, kdo Toskánskem byť jen projížděl. Ve vzpomínkách zůstanou vlnící se pahorky s pestrobarevnou mozaikou stromů a květin, skrze něž se proplétá titěrná silnice, spojující malé středověké vesnice. Celé Toskánsko připomíná krajinomalbu některého z italských mistrů.

Tento kraj přináší řadu lákadel – je totiž jedním z hlavních center italského umění, kultury a gastronomie. Potěší především milovníky italské kuchyně a vína, a to i mimo restaurace s michelinskou hvězdou.

Načítám

Hlavním městem a zároveň jedním z možných výchozích bodů pro objevování Toskánska je Florencie. V tomto nádherném historickém městě začnete svou pouť v malých uličkách, které vás dovedou na romantická náměstí a k několika významným památkám. Patří mezi ně středověký most Ponte Vecchio, nezaměnitelná stavba klenoucí se nad řekou Arno, která je díky krásnému pestrobarevnému prostředí jako stvořená pro romantická dostaveníčka. Zamilované páry navíc na zábradlí mostu zamykají visací zámky a klíč odhazují do řeky, což podle legendy zajistí, aby jejich láska trvala navždy.

Načítám

Malebná zákoutí, krásná krajina a poetika italského života chytne za srdce každého. Florencie je opravdu dobrým startem pro objevování krás Toskánska, a když se rozhodnete pro některý z butikových hotelů, o romantickou dovolenou budete mít postaráno. Takovým hotelem může být například Il Salviatino, který leží mimo rušné centrum Florencie. Vilu z 15. století obklopuje klidná zahrada, ohromí vás nejen luxusní zázemí, ale také nádherný výhled na venkov a Florencii. Pokoje a suity mají jedinečný charakter, jejich dekorace připomíná výjimečnost a bohatost této kouzelné oblasti.

Ač se Il Salviatino nachází na okraji Florencie, součástí kvalitního servisu je i shuttle do centra města. K vidění je toho skutečně hodně. Takřka samozřejmostí je zastávka u Michelangelovy sochy Davida v Accademia di Belle Arti, návštěva stálé expozice Galleria degli Uffizi a prohlídka renesančního skvostu Palazzo Medici Riccardi.

Načítám

Nejen vznešené umění, ale i gastronomie má ve Florencii své pevné místo. Návštěva restaurace Enoteca Pinchiorri, která je oceněna třemi hvězdami Michelin, ve vás vzbudí touhu zdržet se v Itálii déle a objevit celý region a chutě Toskánsku vlastní. Vytříbenou kuchyni, které dominuje olivový olej, čerstvé bylinky a lanýže, doplňuje lahodné víno od lokálních vinařů.

Za degustací je lepší vyrazit přímo do sklepů některého z významných vinařství. Mezi nejznámější oblasti s ušlechtilou révou patří Montalcino. Oblast okolo středověkého města s pevností, pod nímž se rozléhají široké pásy olivovníků a vinné révy, se v polovině 20. století stala velmi populární. Úrodná půda a příznivé podnebí zde dovolily vzniknout jednomu z nejznámějších italských červených vín Brunello di Montalcino.

Načítám

Z dalších populárních vín nelze opomenout například Chianti Classico a Montepulciano, které rovněž vznikají v okolí Sieny. Celá toskánská oblast Chianti je dlouhodobě oblíbená mezi náročnými vinaři. Vinice této oblasti mají dlouhou tradici, není divu, že o ně v dávných dobách soupeřila šlechta Florencie a Sieny. Autentický zážitek zajistí návštěva městečka Greve in Chianti, ve kterém se každou sobotu konají trhy. Skutečně významná událost se zde ovšem odehrává jednou do roka, kdy malebné náměstí obsadí vinaři z celé oblasti a s chloubou prezentují produkty svých sklepů.

Michaela Pipek, chief travel designer

Michaela Pipek

chief travel designer

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě. 

Co vás také může zajímat