Veronika Vaisová

„Nejlepším způsobem, jak si vychutnat a poznat to pravé francouzské víno, je zúčastnit se privátní prohlídky vinice a samotného vinobraní. V Château Pape Clément vám kromě toho dokonce nabídnou i ochutnávku nejlepšího kaviáru.“

Veronika Vaisová, travel designer

 

Široké lány vinic po staletí produkovaly ušlechtilou vinnou révu, kterou místní vinařství přeměnila v nápoj bohů. Doba a technologie pokročily, mnohé tradice však byly zachovány. 

 

Prakticky v každém francouzském regionu najdete některou ze světově proslulých odrůd a značek vína. Pokud si s oblibou dopřáváte šampaňské, nesmí vám ujít severovýchodní část Francie. Právě tady se v 17. století zrodilo víno, jež jako jediné může nést název Champagne. Vše se točí kolem několika populárních vinic, které s chloubou ukazují své sklepy a krásné lány vinné révy. A tak se například můžete ve městě Epernay procházet sklepy vinařství Moët & Chandon, ve kterých je pro návštěvníky připravena komentovaná ochutnávka šampaňských Dom Pérignon a Dom Pérignon Rosé. Až 28 kilometrů chodeb se nachází 30 metrů pod zemí a tvoří největší vinné sklepy ve Francii. Mnohem více zajímavostí se však dozvíte během samotné privátní prohlídky se znalcem oblasti Champagne.

Načítám

Burgundy

 

Pokud zamíříte blíže k Atlantskému oceánu, do Burgund, vězte, že se ocitnete na místě proslavené výborným vínem. Samotný region se dělí na pět vinařských oblastí, přičemž se zde setkáte se dvěma odrůdami červeného vína – Pinot Noir a Gamay. Burgundy jsou známé rozsáhlou produkcí vín – zatímco v 19. století se zde nacházelo okolo 50 vinařství, nyní jich je mnohonásobně více. Přestože je oblast populární zejména díky výběrovým červeným hroznům, v produkci převažuje víno bílé. Kvantita v tomto případě neznamená kvalitu, a proto je dobré vědět, kterého výrobce stojí za to navštívit. To ovšem platí pro každé francouzské vinařství – ne každé totiž nabídne bohatou tradici a především lahodné víno, které si můžete odvézt do svého sklípku.

Načítám

Luxus a historie

 

Díky dlouholeté aristokratické historii je řada vinařství a sklepů součástí panských sídel rozličných velikostí – francouzsky nazývaných „château“. Mnohdy se vinné sklepy nachází přímo na jejich pozemcích nebo v blízkém okolí. Z několika sídel se dokonce staly luxusní hotely, ve kterých se setkáte s dobovým nábytkem a gurmánskou kuchyní, k níž neodmyslitelně místní vína patří. Během své návštěvy Francie tak můžete nejen degustovat, ale také si užívat luxusních služeb a pohodlí zámeckých sídel. Piknik v krásných zahradách a projížďka Rolls-Roycem mezi lány vinné révy dodá vaší dovolené opravdový punc luxusu.

Načítám

Bordeaux

 

Jedním z château, ve kterém se můžete ubytovat, je Grand Barrail Château Hotel & Spa, jehož budova připomíná pohádkový zámek. Leží nedaleko vesničky Saint-Émilion v populární oblasti Bordeaux, která je po léta svými víny světoznáma. Ve čtyřech budovách hotel nabízí nejen skromnější pokoje, ale i luxusní suity s výhledem do krásných zahrad. V okolí Saint-Émilion naleznete několik vinařství, jejichž produkce osloví i náročnější milovníky vína. Château Cheval Blanc je jedním z těch, která byste měli se svým průvodcem rozhodně navštívit. Víno zrající v jeho sklepech je považováno za jedno z nejlepších v této oblasti.

Načítám

Château Pape Clément

 

Château Pape Clément je dalším vinařstvím z oblasti Bordeaux, jehož návštěva vám připomene dávné časy. Historie tohoto sídla sahá až do 13. století, kdy byly vinice svěřeny Bertrandu de Gotovi, budoucímu papeži Clementovi V., který z nich vybudoval jedno z nejproslulejších vinařství v oblasti. I zde můžete obdivovat rozsáhlý sklep a užít si degustaci vybraných ročníků společně s místním znalcem. Počítá se samozřejmě s tím, že si budete chtít některá vína odvézt s sebou, byla by totiž škoda odjet z Francie s prázdnou.

Michaela Pipek, chief travel designer

Michaela Pipek

chief travel designer

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě. 

Co vás také může zajímat