Zuzana Pozlovská

„Nejlepším způsobem, jak poznat do hloubky pravé francouzské víno, je zúčastnit se privátní prohlídky vinice a samotného vinobraní. V Château Pape Clément vám kromě toho nabídnou i ochutnávku nejlepšího kaviáru. Tuto netradiční degustaci, doplněnou jak jinak než vínem, si nemůžete nechat ujít.“

Zuzana Pozlovská, travel designer

Široké lány vinic po staletí produkovaly ušlechtilou vinnou révu, kterou místní vinařství přeměnila v nápoj bohů. Doba a technologie pokročily, mnohé tradice však byly zachovány. Seznamte se s nimi.

Prakticky v každém francouzském regionu naleznete některou ze světově proslulých odrůd a značek vína. Pokud si s oblibou dopřejete šampaňské, nesmí vám ujít severovýchodní část Francie. Právě zde se v 17. století zrodilo víno, jež jako jediné může nést název Champagne. Vše se točí kolem několika populárních značek, které s chloubou ukazují své sklepy a krásné lány vinné révy. A tak se například můžete ve městě Epernay procházet sklepy vinařství Moët & Chandon, ve kterých si dopřejete komentovanou ochutnávku šampaňských Dom Pérignon a Dom Pérignon Rosé. Až 28 kilometrů chodeb se nachází 30 metrů pod zemí a tvoří největší vinné sklepy ve Francii. Mnohem více zajímavostí se však dozvíte během samotné privátní prohlídky se znalcem oblasti Champagne.

Načítám

Pokud zamíříte blíže k Atlantskému oceánu, do Burgundska, vězte, že se ocitnete v oblasti proslavené čistým vínem. Samotný region se dělí na pět vinařských oblastí, přičemž se zde setkáte se dvěma odrůdami červených hroznů – Pinot Noir a Gamay. Burgundsko je známé bohatou produkcí vín – zatímco v 19. století se zde nacházelo okolo 50 vinařství, nyní jich je mnohonásobně více. Přestože je oblast populární zejména díky výběrovým červeným hroznům, v produkci převažuje víno bílé. Kvantita v tomto případě neznamená kvalitu, a proto je dobré vědět, kterého výrobce stojí za to navštívit. To ovšem platí pro každé francouzské vinařství – ne každý totiž nabídne bohatou tradici a především lahodné víno, které si můžete odvézt do svého sklípku.

Načítám

Díky dlouholeté aristokratické historii je řada vinařství a sklepů součástí historických staveb, panských sídel rozličných velikostí – francouzsky nazývaných „château“. Mnohdy naleznete sklepy známých vinařství přímo na jejich pozemcích nebo v jejich blízkém okolí. Z několika sídel se dokonce staly luxusní hotely. Setkáte se v nich s dobovým nábytkem, klidným prostředím a rovněž gurmánskou kuchyní, k níž neodmyslitelně patří místní vína. Během své návštěvy Francie tak můžete nejen degustovat produkty a objevovat historii vyhlášených vinařství, ale také si užívat luxusních služeb a pohodlí zámeckých sídel. Piknik v krásných zahradách a projížďka Rolls-Roycem mezi lány vinné révy dodá vaší dovolené jedinečnou atmosféru.

Načítám

Jedním z château, ve kterém se můžete ubytovat, je například Grand Barrail Château Hotel & Spa, jehož budova připomíná pohádkový zámek. Leží nedaleko vesničky Saint-Émilion v populární oblasti Bordeaux, regionu Libournais, který je po léta znám delikátními víny. Ve čtyřech budovách nabízí nejen skromnější pokoje, ale i luxusnější suity s výhledem do krásných zahrad. V okolí Saint-Émilion naleznete několik vinařství, jejichž produkce osloví i náročnější milovníky vína. Na všudypřítomných vinicích se můžete setkat převážně s odrůdami Merlot a Cabernet Franc. Vinařství Château Cheval Blanc je jedním z těch, která byste měli se svým průvodcem navštívit. Víno zrající v jeho sklepech je považováno za jedno z nejlepších v této oblasti.

Načítám

Château Pape Clément je dalším vinařstvím z oblasti Bordeaux, jehož návštěva vám připomene dávné časy. Historie tohoto sídla sahá až do 13. století, kdy byly vinice svěřeny Bertrandu de Gotovi, budoucímu papeži Clementovi V., který z nich vybudoval jedno z nejproslulejších vinařství v oblasti. I zde můžete obdivovat rozsáhlý sklep a užít si degustaci vybraných ročníků společně s místním vinařem. Samozřejmostí je, že si budete chtít některá vína odvézt s sebou, byla by totiž škoda odjet z Francie s prázdnou.

Petr Udavský, chief travel consultant

Petr Udavský

chief travel consultant

Připravíme vám nezapomenutelný zážitek kdekoliv na světě. Zavolejte mi nebo napište a s týmem designérů vám zajistím dovolenou na míru.

Co vás také může zajímat

Petr Udavský