Michaela Pipek

„Keňa - to je autentická kultura, surová Afrika a především neustále usměvavé a pohostinné obyvatelstvo.“

Michaela Pipek, chief travel designer

 

Do této východoafrické země jsem letěla přes Dubaj s Emirates. Po přistání na letišti Jomo Kenyatta, rychlém průchodu celnicí a vydání víz jsme již pokračovali do centra Nairobi. Jezdí se zde vlevo a silnice jsou lemovány obchody a stánky, které připomínají tržiště na Kolbence. Všude vidíte chodce, z nichž někteří cestu domů využívají pro prodej zboží.

Pokud chcete po přesunu z Evropy nabrat v Nairobi novou energii, doporučuji ubytování v Kempinski Villa Rosa. Krásný hotel nabídne pokoje, luxusní suity a čtyři restaurace. Není to však jediná možnost, kde si v Nairobi odpočinout. Nelpíte-li na ubytování v centru města, jsou ideální resorty v rezidenčních čtvrtích. Vybrat si můžete například Windsor Golf Hotel s vlastním golfovým hřištěm nebo resort Hemingways. Ten se nachází v luxusní čtvrti, která byla domovem Karen Blixen, dánské autorky známého románu Vzpomínky na Afriku.

Načítám

Masai Mara – park, který musíte navštívit

 

Po přenocování v Nairobi se pak můžete z malého letiště vydat letadlem do národní rezervace Masai Mara. Ta je známá především migrací velkého množství zvířat ze Serengeti v sousední Tanzanii. Ještě než přistanete, budete mít možnost spatřit vaše útočiště, stojící na kopci uprostřed divočiny – Mara Serena Safari Lodge. Vaše první kroky nejspíš povedou na terasu lobby, abyste se přesvědčili, že ten výhled je skutečný. Pak už stačí jen vzít dalekohled a začít hledat. Sloni, žirafy, buvoli, zebry – všechna tato zvířata se pohybují v okolí lodge. Velkou výhodou je nejen vyvýšená poloha, ale také blízká řeka Mara, ke které chodí zvěř ukojit svou žízeň, ne nadarmo jsou kempy a lodge řetězce Serena považovány za jedny z nejlepších v Keni.

Načítám

Safari

 

Ideální pro dovolenou v Keni je kombinace lodge, kempu a resortu – uvidíte několik různých míst, budete mít dost času na setkání se zvířaty a před cestou domů si i odpočinete. Na Safari vyrazíte v pohodlném  Land Roveru pro šest osob, z jehož otevřené střechy můžete pak pozorovat všudypřítomná zvířata. Během jízdy přitom potkáte i další výpravy, jejichž řidiči poskytují informace o tom, kde zrovna zahlédli lva či leoparda.

Lvice není tak těžké najít, zpravidla jsou v blízkosti své kořisti, zatímco lev, král zvířat, se pohodlně schovává v uctivé vzdálenosti. Největší oříšek bude ale nejspíš leopard, který se umí velmi dobře ve svém přirozeném prostředí schovat.  Ve správném období nicméně můžete být svědci působivé migrace stád zvířat, které se musí přebrodit přes nedalekou řeku.

Safari však není pouze o jízdě po prašných cestách a hledání zvířat. Začít den letem horkovzdušným balonem nad probouzející se divočinou je nezapomenutelným zážitkem, především když po přistání posnídáte uprostřed stepi nedaleko stáda zeber. Stejně jako večerní koktejl u západu slunce se i tento zážitek řídí přísnými pravidly. Se skupinou musí být ozbrojený ranger a Masaj, aby zajistili vaše bezpečí. Masajové jsou etnickou skupinou, jež si zachovává svůj původní styl života. Návštěva jejich vesnice je sice turistickou atrakcí, ale rozhodně stojí za to. Místní vám představí sv zvyky a způsob života, na závěr si můžete koupit suvenýry z jejich produkce. A nebojte se smlouvat.

Načítám

Relaxace ve stínu hory Mount Kenya

 

Z Masai Mara se můžete následně přesunout do Nanyuki, které leží nedaleko Mount Kenya, druhé nejvyšší hory Afriky. Od ubytování v resortu Fairmont Mount Kenya Safari Club můžete očekávat jen ten nejlepší servis, rozhodně vás totiž nezklamou. Resort je velmi rozlehlý a vedle pokojů a suit nabídne také několik klidných vil. Během pobytu si můžete užívat relaxaci u bazénu ve společnosti kachen a místních čápů marabu. Na 9jamkovém hřišti se zabaví golfisté a milovníci koní zase přivítají hotelové stáje. Resort má vlastní zahrady, v nichž roste většina ingrediencí pro místní kuchyni, a sousedí také se zvířecím sirotčincem.

Načítám

O Keni

Keňané jsou velmi přátelští a bez problémů se s nimi dorozumíte anglicky. Nebrání se smlouvání, naopak jej očekávají. Běžným platidlem jsou keňské šilinky, které nejsnadněji směníte v hotelu či bance, obchodníci však nemají problém přijmout ani americké dolary. Pokud se vydáte do Keni, rozhodně nesmíte vynechat safari. Nabízí se několik národních parků a rezervací, jejichž návštěvu je dobré zkombinovat. Dobrodružnější povahy mohou začít plánovat sedmidenní výstup na Mount Kenya. A pokud vám jde o relaxaci, tak vězte, že ve vnitrozemí i na pobřeží Indického oceánu se nachází řada krásných resortů, jejichž personál vám s úsměvem splní každé přání. Vše se zde řídí heslem „hakuna matata“, magickou frází vyjadřující bezstarostnost.

Michaela Pipek, chief travel designer

Michaela Pipek

chief travel designer

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě. 

Co vás také může zajímat