Termální lázně v Budapešti

Zážitky Relaxace a wellness

3 budapešťské komplexy, jejichž návštěva je doslova blahodárnou lázní pro tělo i duši.

1450x674 Termální lázně v Budapešti shutterstock_367920347

 

Mekka špičkového lázeňství

Nekonečně roviny přerušené středoevropským mořem Balatonem, pomalu, avšak vznešeně se valící Dunaj, absolutně nesrozumitelný jazyk... Ale také pyšné středověké hrady a vynikající, pikantní strava a lahodné tokajské víno. V poslední době se k symbolům Maďarska přidal i závodní okruh Hungaroring, avšak už dlouho je pro našince dobře dostupná země spojená především se špičkovým lázeňstvím. Jeho Mekkou je Budapešť, se 120 horkými prameny největší lázeňská metropole na světě.

Neodolatelná Budapešť

Barokní Budín a Pešť, latinské Aquincum i hlavní město Uher 19. století, to všechno jsou předchůdci dnešní Budapešti. Za jejími rozmanitými dějinami lze vyrazit do královského paláce na pahorku Várhegy, na legendární řetězový most Széchenyi Lánchíd či do chrámu svatého Štěpána.

Neopakovatelnou budapešťskou atmosféru dotvářejí především ohromný novorenesanční parlament, historické metro (nejstarší na evropském kontinentě!), hlučné bulváry jako Váci utca a věže Rybářské bašty. Toulky městem jsou opravdu osvěžující.

Ostrovy na Dunaji a jeho slepá ramena, množství parků a dalších zelených ploch i kopce zvedající se nad starobylým Budínem jsou jedním z mnoha prvků podílejících se na lázeňském věhlasu Budapešti. Vícero hotelů se tady pyšní vlastním termálním provozem a některé z nich nabízí i vlastní akvapark. My vám teď představíme 3 budapešťské komplexy, jejichž návštěva je doslova blahodárnou lázní pro tělo i duši.

1032x554 Termální lázně v Budapešti shutterstock_562412311

 

 

O věhlasných lázních Gellert

K nejznámějším lázeňským domům v Budapešti se bezpochyby řadí termální lázně Gellert. Ano, jsou to ty pyšnící se nezaměnitelnou podobou secesního paláce s honosným sloupořadím, drahými lustry, zdobeným zábradlím a mnoha rozličnými antickými prvky.

Uvedeny do provozu byly již v roce 1918 na dunajském nábřeží pod stejnojmenným kopcem, z něhož na maďarskou metropoli shlíží velkolepá citadela. Dnes kolem jezdí tramvaje, podzemní dráha a protilehlý břeh přibližuje most Szabadság.

Zdejší horká, pramenitá voda je bohatá na hořčík, vápník, sodík, siřičitany, fluoridy a hydrouhličitan sodný. Využívá se k léčbě degenerativních onemocnění kloubů a onemocnění obratlů páteře, bolestí meziobratlových plotének, chronické a semi-akutní artritidy, problémů s krevním oběhem či chronických astmatických a bronchitických obtíží.

Lázně Gellert ukrývají tucet bazénových jednotek s teplotou vody od 21 do 40 °C. 3 z nich, včetně 500 velkého bazénu s vlnobitím a obří, nápaditě vybavené perličkové vany, se nacházejí ve venkovních prostorách.

Kromě termálního koupaliště a plaveckého bazénu si v rozlehlém komplexu můžete dopřát i příjemné léčebné masáže (zahrnující speciální masáže nohou), bahenní zábaly, lázeň ve vodě obohacené kysličníkem uhličitým či podvodní masážní paprsek. Nechybí suchá a parní sauna ani klasická finská sauna s ochlazovacími bazénky.

Své zdraví v Gellertu utužíte během lekcí léčivé gymnastiky, fyzioterapie a při zdravotních inhalacích. Paletu komplexních služeb doplňuje solárium, zubní chirurgie, manikúra a pedikúra, kadeřnictví i kosmetika.

1032x554 Gellert Spa bgyhzrt-023

 

O tajuplném světě Mandaly

Na opačném, severním konci budapešťského centra, přímo proti ostrovu Margitsziget a jeho zoologické zahradě Vadaskert, se ukrývá další ze skvostů zdejší lázeňské mozaiky. V ulici Ipoly, mezi moderními bytovými domy, vítá své návštěvníky lázeňský resort Mandala. Ve srovnání s areálem lázní Gellert poněkud nenápadně.

Oč skromnější je Mandala na první pohled, o to více vás překvapí ve svých interiérech. Dominuje v nich klid, tajemnost, vytříbenost stylů a dokonalá čistota. Z potemnělých zákoutí vystupují jednotlivé orientální motivy, všude plápolají svíčky a vzduchem proniká vůně kadidla. Základem zdejší léčebné kúry je prolnutí jejího fyzického a duševního působení, inspirace filozofiemi Dálného východu a důraz na meditace, mentální očistu a absolutní zklidnění mysli.

Mandala Day Spa, to je komplexní lázeňská péče založená na energii vody. Celou řadu vodních rituálů zastupují například hučící vodopády, tradiční hammam nebo jacuzzi bazén v kombinaci s dešťovými srážkami. Tým profesionálních terapeutů se zde postará o všechny části těla, obličeje i končetiny.

Lázně Mandala se řídí snahou zajistit osvěžující útěk z každodenního shonu a únavy, podpořený luxusním a do detailu propracovaným prostředím. Snad nejviditelněji se to projevuje ve zdejších masážích, zahrnujících to nejlepší z celého spektra účinných masážních technik, povýšených na skutečné umění doteku.

1032x554 Mandala Day Spa bath5

 

 

Široké spektrum lázeňské péče v Mandala Day Spa

Nechte se v Mandale hýčkat celostní švédskou masáží, balijskou masáží, kompletní masáží od hlavy až k patě, relaxační masáží nohou a rukou či ulevující masáží horkými polštáři. Vyzkoušejte méně tradiční techniky jako je masáž hlubokých tkání či ošetření proti vzniku celulitidy. Principem masáže obličeje Shiatsu je uvolnění energie v akupunkturních drahách pomocí dotyků za účelem obnovení energetické rovnováhy.

V lázních Mandala však myslí i na prevenci neřestí současné hektické doby, k nimž patří psychická únava, poruchy spánku a jiné neduhy. Ájurvédská technika Abhyangha například využívá horkého sezamového oleje, tibetská zvuková terapie je založená na příjemných vibracích a japonské Jumeiho kombinuje tradiční s moderními metodami a cílí na správnou pozici pánevní kosti.

V nabídce však najdete i aromaterapii, masáž magickými horkými kameny, čokoládovou nebo kávovou masáž, skořicovou relaxaci či těhotenskou masáž. Stejně rozmanitá je i nabídka rituálů v hammamu – kromě tradičního je možné vychutnat si marocký obřad v marakéšském stylu, turecký rituál i ceremonii od Mrtvého moře.

Doslova slastí pro tělo jsou také různé druhy zábalů, na které jsou v Mandale skutečnými mistry. Detoxikační balijský zábal účinně povzbuzuje imunitní systém, intenzivní středomořský aromatický zábal kombinuje výtažky z citronu a pomeranče s aloe vera a unikátní zlatý zábal je hotovým detoxikačním a vyživovacím elixírem. Stejně účinné a příjemné jsou tělové peelingy.

Široké spektrum lázeňské péče v resortu Mandala Day Spa doplňují mimořádně atraktivní koupací rituály (jacuzzi pro dva, vitamínová Kleopatra, sůl z Mrtvého moře), salón krásy Germaine de Capuccini a připravena je taktéž exkluzivní manikúra s pedikúrou

1032x554 Mandala Day Spa ham1

 

O magických účincích Magnólie

O záviděníhodné pestrosti lázeňských služeb v Budapešti svědčí i wellness areál Magnolia Day Spa. Vyrostl v ulici Zoltán utca v samém srdci města mezi rozložitým náměstím Szabadság a monumentálním sídlem maďarského parlamentu Országház. Jenom pár kroků je to z něj k nábřeží Dunaje a ke stanici metra Kossuth Lajos tér.

Symbolem tohoto špičkového ozdravného zařízení je šácholan, rostlina známá pro svůj příznivý účinek na lidské tělo. V lékařství se magnólie používá k léčbě celé řady neduhů a navíc velice příjemně voní po ovoci.

Všechny procedury v Magnolia Day Spa proto směřují pouze k jedinému cíli: blahodárně působit na lidskou mysl i na všechny partie těla, nechat zapomenout na starosti všedního dne a pozitivně připravit na další zátěž. Nechte se zlákat ke starému ájurvédskému tanci 5 elementů Pindasweda, ke svíčkovému obřadu po stezce zvěrokruhu Loka Aodi nebo k probuzení vnitřního oka při technice Shirodhara.

Magnolia Day Spa poskytuje spoustu dalších jedinečných rituálů, ovšem stejně jako pro všechny ostatní popisované platí i v tomto případě, že nejlepším způsobem jejich poznání je vyzkoušet je na vlastní kůži. Právě Budapešť je místem pro takové labužnické seznámení jako stvořené.

1032x554 Magnolia Day Spa magnolia-day-spa-jakuzzi-kneipp

 

Tipy na další zážitky

Francouzská riviéra haute couture

Francouzská riviéra haute couture

Málokterý hotel na světě se může pochlubit tak slavnou a působivou historií jako legendární Hotel du Cap-Eden-Roc, luxusní sídlo ve stylu Napoleona III.

Objevte více
Tipy na nejlepší suity v dubajském Four Seasons

Tipy na nejlepší suity v dubajském Four Seasons

Suity té nejvyšší kategorie ve Four Seasons Resort Dubai at Jumeirah Beach si drží svůj specifický styl, najdete v nich umělecké prvky i moderní vybavení.

Objevte více
Útěk z reality: probuďte se v tropickém ráji

Útěk z reality: probuďte se v tropickém ráji

Načerpejte energii na místech, kde se dny měří podle šířky úsměvu a čas přílivu a odlivu. Hoďte starosti za hlavu a užijte si ničím nerušenou relaxaci.

Objevte více
Depositphotos_183786274_xl-2015

„Naši travel designéři naplánují a zařídí vše pro vaši cestu. Neváhejte nás kontaktovat.“

Aneta Gaierová

Private Travel Designer & Private Jet Specialist