Zuzana Pozlovská

„Jedna z největších mocností obklopená bohatou historií několika vládnoucích dynastií. Každá z nich zanechala své dědictví, kulturní artefakty a ohromující stavby, které jsou lemovány rušnými městy, ale i krásnou přírodou. Čína je pestrou krajinou, doporučujeme vám následující monumenty, které rozhodně stojí za návštěvu. Ozvěte se nám a připravíme pro vás nezapomenutelnou dovolenou v Číně.“

Zuzana Pozlovská, chief travel designer

 

Peking

Peking je obrovskou metropolí Číny, dovolenou zde s největší pravděpodobností začnete či zakončíte. Je dobré zde strávit alespoň dva dny a objevit místní kulturu, poznat tradiční čínské zvyky a podívat se po současných památkách. Mezi ně se řadí například Náměstí nebeského klidu, které nechvalně proslavila známá fotografie s tanky. Tato obrovská plocha slouží pro slavnosti a vojenské přehlídky v Číně dodnes. Ačkoliv to může být zajímavá podívaná, doporučujeme se těmto dnům radši vyhnout – přeci jen, kulturní šok a množství místních obyvatel by mohlo nemile překvapit. Obecně řečeno by vaše dovolená v Číně měla probíhat mimo čínské svátky.

Načítám

Při návštěvě Náměstí nebeského klidu určitě neminete jeden z nejslavnějších monumentů – Zakázané město. Zde se poprvé setkáte s dědictvím dynastie Ming, dovolená v Číně vás ke stavbám z období této vládnoucí rodiny zavede mnohokrát. Obrovská plocha Zakázaného města hostila od svého vzniku císařské budovy a obrovský palác, byla během staletí několikrát přestavěna, ale svůj původní charakter si zachovala dodnes. Jako celek je Zakázané město zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO, pro prohlídku jednotlivých budov doporučujeme dostatek času a spíše vyrazit s průvodcem na jeho návštěvu už v ranních hodinách. Další významnou zastávkou v Pekingu by měl být Letní palác, který obklopují krásné královské zahrady. Historicky jde o velmi mladou stavbu, ale to nic neubírá na její kráse, v létě je skvělým útočištěm před vyprahlým Pekingem, avšak v posledních letech je kvůli smogu ochuzen o hezký výhled. Pokud se na dovolenou vydáte s dětmi, určitě nesmíte minout pekingskou zoo, kde mimo dalších zvířat uvidíte pandu velkou a velryby v obrovském akváriu.

Načítám

Velká čínská zeď

Z Pekingu pokračujte k ohromující stavbě, a to hned největší na světě. Velká čínská zeď je dlouhá 6000 km a řadí se mezi sedm divů světa. Sloužila k obraně dynastie proti nájezdům kočovníků a byla několikrát upravena a rozšířena. Nachází se na ní tisíce pevnůstek a strážních věží, které sloužily k dohledu a dorozumívání se s pomocí signálních ohňů. Dnes je nejnavštěvovanější čínskou památkou, doporučujeme proto pro její návštěvu spíše brzké hodiny. Bohužel momentálně nelze využít helikoptéru pro přelet nad celou zdí, ale stále můžete poblíž Velké čínské zdi nocovat, nebo si na ní uspořádat soukromou večeři. Nejznámějším a dobře dostupným místem pro návštěvu Velké čínské zdi je Jinshanling, překvapivě i tato část pochází z dynastie Ming a nabídne čtyřhodinovou procházku s krásnými výhledy.

 

Načítám

Hora Hua-šan – střed světa

Hora Hua-šan, anglicky Mount Hua, je jednou z Pěti velkých hor, které symbolizují světové strany a střed světa. Nachází se poblíž města Si-an v provincii Šen-si, svým tvarem připomíná z dálky květinu. Nejenže nabídne nádherný výlet a trek pro náročné s řetězy a složitými přechody, ale stejně jako v celé Číně u ní naleznete taoistické chrámy, které historicky spadají do období před naším letopočtem. Pokud se na vrchol rozhodnete vydat pohodlněji, můžete využít lanovku. Hora však není zdaleka jediný významný monument v čínské oblasti Šen-si. V samotném hlavním městě naleznete několik tradičních chrámů a mauzoleum prvního císaře dynastie Čchin, také známé jako Terakotová armáda. Právě zde přijde vhod průvodce, který vám k daným místům prozradí více historických reálií a provázanost současné kultury Číny s dávnou historií. Můžeme také zajistit návštěvu privátních prostor a prohlídku Terakotové armády z vyvýšené platformy. Zajímavé jsou také zdi města Si-an, které pocházejí ze 14. století, kdy tu vládla dynastie Ming. Uvnitř původního opevnění se mimo jiné nachází ikonická stavba Bell Tower, nedaleko naleznete také pagodu Giant Wild Goose, která pochází již ze 7. století našeho letopočtu.

Načítám

Oblast Sečuán

Další zajímavou oblastí Číny je Sečuán, S’-čchuan nebo také Sichuan. Najdete zde kaskádovité čajové plantáže, krásný park Ťiou-čaj-kou (Jiuzhaigou Valley National Park), ale také Chengdu Panda Base – výzkumné a chovatelské středisko pand velkých. Zde si je můžete prohlédnout zblízka, a dokonce si pochovat jejich mláďata. To hlavní je ale právě krásné údolí Jiuzhaigou, protkané řekami, fascinujícími jezírky, v nichž se zrcadlí modrá obloha a oblaka. Tato zákoutí jsou obklopená vysokými horami. Pokud vystoupáte výše, uvidíte vlnící se krajinu a do dáli táhnoucí se údolí. Je to fascinující pohled, toto místo určitě patří mezi nejkrásnější na světě. Lidé, kteří zde žijí, mluví mandarinským nářečím, naleznete zde i tibetské etnikum, které tomuto údolí dalo své jméno.

Načítám

Určitě tuto oblast doporučujeme k návštěvě nejen pro svou krásnou přírodu, ale také pro poznání místní čínské kultury a gastronomie. Vstupní branou do této oblasti je město Chengdu, samo o sobě krásné kulturní sídlo. Zde se setkáte opět s oblíbenými pandami, historií a kulturou sečuánské oblasti. Pokračovat poté můžete nejen do Ťiou-čaj-kou, ale také na horu Emei Shan, jednu ze čtyř posvátných buddhistických hor. Tam se nachází i významný první budhistický chrám Číny.

Michaela Pipek, travel consultant

Michaela Pipek

travel consultant

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě.