Michaela Bečanová

„Čína je neuvěřitelně fascinující zemí, kde se ještě dnes setkáte s tisíciletými tradicemi a zajímavými dějinami. Přidejte k tomu dechberoucí historické památky a výbornou kuchyni a dostanete neodolatelnou kombinaci, které neodolá žádný cestovatel.“

Michaela Bečanová, travel designer

 

Peking

Peking je jednou z největších čínských metropolí a měl by určitě figurovat na seznamu míst, která během své dovolené navštívíte. Doporučujeme tu strávit alespoň dva dny, během kterých budete mít šanci poznat místní kulturu a podívat se po těch nejznámějších památkách. Mezi ně se řadí například Náměstí nebeského klidu, na kterém se dodnes konají slavnosti a vojenské přehlídky. V tyto dny se mu ale raději vyhněte, zejména pokud příliš neholdujete obrovským davům.

Načítám

Pokud mluvíme o největších památkách Pekingu, v žádném případě nesmíme zapomenout na jeden z nejslavnějších monumentů, který v tomto městě můžete najít – Zakázané město. S kulturním dědictvím dynastie Ming se sice na své dovolené setkáte ještě mnohokrát, tato památka mezi nimi ale zastává jedinečné místo. Právě odtud vládli starobylí císaři, ukrytí před zraky prostého lidu, proto tady uvidíte nejen obrovský palác, ale i císařské budovy. Během staletích bylo město několikrát přestavěno, ale svůj původní charakter si zachovalo dodnes. Není se tedy čemu divit, že je Zakázané město zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Na jeho prohlídku doporučujeme vymezit dostatek času, opravdu se totiž jedná o naprosto jedinečný zážitek. A pokud se chcete vyhnout davům, raději sem se svým průvodcem vyrazte už v ranních hodinách.

Vaší další významnou zastávkou v čínském hlavním městě by měl být Letní palác, který obklopují krásné královské zahrady. Historicky jde o velmi mladou stavbu, byl postaven v polovině 18. století. To ale nijak neubírá na její kráse. V létě je zároveň skvělým místem, kam můžete utéct před horkem. 

 

Načítám

Velká čínská zeď

Dovolená v Číně by v žádném případě nebyla kompletní bez návštěvy Velké čínské zdi. Se svou délkou 6000 km se jedná o největší stavbu na Zemi a zároveň o jeden ze sedmi divů světa. Sloužila k obraně vládnoucí dynastie proti nájezdům kočovných kmenů a byla několikrát upravena a rozšířena. Nachází se na ní tisíce strážných věží, které se mezi sebou dorozumívaly pomocí signálních ohňů. Dnes jde o nejnavštěvovanější čínskou památku, proto doporučujeme vyrazit na její část nazvanou Mutianyu. Nejenže je tady méně turistů, ale zdejší zeď je také velmi dobře zachovaná. Navíc si tu výhled můžete vychutnat se skleničkou šampaňského v ruce, na zdi na vás totiž bude čekat připravený piknik.

 

Načítám

Žluté hory

Pokud chcete poznat místo, které inspirovalo mnohé čínské spisovatele a malíře, vydejte se na východ Číny. V provincii An-chuej se tady k nebi tyčí Žluté hory, které patří k nejnavštěvovanějším místům v Číně, a to zcela zaslouženě. Jsou známé svými početnými jezírky, léčivými prameny, vodopády a svatyněmi, které můžete navštívit. Ne všechny stezky jsou ale lehce schůdné. Najdete tady například místy velmi strmé schodiště, kterému se přezdívá „žebřík do nebe“. Pokud se ho rozhodnete zdolat, počítejte s tím, že se během výstupu 1300 schodů nejspíš pěkně zadýcháte. Stejně tak ale můžete využít rafinovaně umístěnou lanovku, která vám cestu na vrchol znatelně usnadní.

Načítám

Oblast Sečuán

Další zajímavou oblastí Číny je provincie Sečuán, jinak také S’-čchuan nebo Sichuan. Najdete zde kaskádovité čajové plantáže, krásný park Ťiou-čaj-kou (Jiuzhaigou Valley National Park) a pak také Chengdu Panda Base – výzkumné a chovatelské středisko pand velkých. Hlavním lákadlem této oblasti je ale údolí Jiuzhaigou protkané řekami a fascinujícími jezírky, v nichž se zrcadlí modrá obloha. Tato zákoutí jsou obklopená vysokými horami. 

Načítám

Tato provincie ale svým návštěvníkům nabízí víc než pouze fascinující přírodu. Sečuán a místní kuchyně jsou přímo světoznámé. Vstupní branou do této oblasti je město Chengdu, které samo o sobě stojí  za návštěvu. Pokračovat odtud můžete nejen do Ťiou-čaj-kou, ale také na horu Emei Shan, jednu ze čtyř posvátných buddhistických hor, kde se nachází i první budhistický chrám postavený v Číně.

Michaela Pipek, chief travel designer

Michaela Pipek

chief travel designer

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě.