Michaela Pipek

„Naloďte se ve Walvis Bay na loď a vyplujte směrem na Sandwich Harbour. V okolí žijí lachtani, kteří jsou dost zvědaví a někdy vyskočí až do lodi. Může se tak stát, že dostanete mokrou, ale jedinečnou pusu na tvář.“

Michaela Pipek, chief travel designer

Velkolepé přírodní scenérie, obrazy divokých zvířat, jízdu po písečných vlnách i umění dávných lidí.

Už při vystupování z letadla ve Windhoeku, hlavním městě Namibie, zaregistrujete, že je něco jinak. Kde je typický chaos, hluk, dopravní zácpy a přeplněné ulice velkých afrických měst? Tady panuje klid a Afriku při tomto prvním setkání připomínají jen rozžhavené slunce a úsměvy místních obyvatel...

Namibie si s sebou nese koloniální minulost, neboť až do roku 1915 patřila pod německou nadvládu. Dnes v ní žijí pouze dva miliony lidí, kteří jsou rozprostřeni na území velkém jako Francie a Německo dohromady. Tak obrovský kus země nabízí návštěvníkům nepřeberné množství zážitků – hlavní roli v nich má divoká příroda s nejzajímavějšími národními parky v Africe. Nechte se inspirovat místy, která by vám neměla uniknout.

Načítám

Divoká zvířata v národním parku Etosha

Je to jako návrat do prehistorie. Vedle pasoucího se stáda pakoňů pobíhají impaly, o kus dál se s nadhledem procházejí důstojné zebry, v rybníku hrůzostrašně frká hroch a nedaleko zase nese hrdá lvice mládě v zubech. To napětí ve vzduchu by se dalo krájet – co kdyby nějaká šelma dostala chuť zaútočit! V národním parku Etosha není radno porušovat předpisy a jen tak se vydat z auta na dobrodružnou výpravu pěšky. Etosha je domovem desítek či stovek druhů ptáků, plazů i savců. Narazíte tady na stáda pasoucích se pakoní, na zebry, žirafy, slony, nosorožce, přímorožce a antilopy (mezi nimi třeba i na vzácnou antilopu losí). Z predátorů tu žijí lvi a hyeny, gepardi i levharti. Kromě pozorování divoké přírody nabízí Etosha ještě jednu zajímavost: vůbec nejtěžší nalezený meteorit na Zemi. Jmenuje se Hoba a váží úctyhodných 60 tun.

Načítám

Kouzla přírody v Damaralandu

V kraji Damaraland drsná příroda divukrásně čarovala a dnes můžeme obdivovat její nejvydařenější kousky: geologické útvary jako Organ Pipes a Burnt Mountain si pěkně pohrají s vaší fantazií. Spálená hora měří 1 730 metrů, a když se v ranních a odpoledních hodinách na červeno-oranžové břidlici odráží světlo, rozzáří se horský svah překvapivými duhovými barvami. Jako by celá hora hořela. Ve zkamenělém lese vás zase pohltí temná a tajemná atmosféra. Vždyť jsou tady stromy staré zhruba 260 milionů let. Nádherný výhled si užijete ze skal Vingerklip. Tento neuvěřitelný skalní útvar vznikal přes 15 milionů let a tyčí se do výše 35 metrů. Na severu Damaralandu určitě nevynechejte další dostaveníčko se zvířaty. V rezervaci Desert Rhino Camp je největší populace volně žijících nosorožců černých v Africe. Po jejich stopách se můžete za doprovodu zkušeného průvodce vydat i pěšky a večer si dát v buši romantickou večeři. Setkáte se i se slony, horskými zebrami, žirafami, přímorožci, antilopami a pštrosy. A pokud vám bude přát štěstí, pak i se lvy, gepardy či leopardy.

Načítám

Pozoruhodné umění dávných lidí

Vydejte se po stopách uměleckých výtvorů, které dodnes mnoha lidem berou dech. Jak dávní Afričané zobrazovali skutečnost, jak vnímali dění kolem sebe a jací byli mistři v zobrazování! Tyto historické a umělecké pozoruhodnosti obdivují turisté hlavně v Twyfelfontein, kde lidé vyryli do kamene a namalovali na skálu zhruba 2 500 obrazců. Vznikly v průběhu dvou tisíc let, před rokem 1 000 našeho letopočtu. Lovci-sběrači, kteří v této oblasti žili, je stvořili jako součást svých rituálů. Některé z postav, jako třeba „lví muž“, zobrazují přeměnu člověka ve zvíře. V roce 2007 se stal Twyfelfontein součástí světového dědictví UNESCO.

Načítám

Drsný život na Pobřeží koster

Je to jeden z nejdrsnějších koutů Afriky: hustá mlha, intenzivní příboj a nepředvídatelný studený Benguelský proud. Ostatně i název je příhodný: Skeleton Coast neboli Pobřeží koster. Tichým svědectvím je bezpočet vraků lodí a velrybích kostí. Pobřeží koster bylo objeveno v 18. století a rozkládá se na celkové ploše 16 845 km². Kamenné útvary podél pobřeží jsou zhruba 1,5 bilionu let staré. Park Skeleton Coast se dělí na dvě části. Jižní je přístupná veřejnosti, zatímco severní část lze navštívit pouze v doprovodu certifikovaného průvodce, se kterým můžete obdivovat impozantní dunové pásy, kaňony, místa rozmnožování kormoránů kapských, velrybí kosti a vraky lodí. Citlivý ekosystém Pobřeží koster je domovem mnoha zvířat, například šakalů, hyen, pouštních lvů, nosorožců, žiraf, přímorožců, antilop kudu a zeber. Výjimečně je možné spatřit pouštní pozlacené ještěrky a legendární slony adaptované na život v poušti.

Načítám

Největší kolonie lachtanů

Turistickým hitem divokého a nespoutaného Pobřeží koster je ráj lachtanů v Cape Cross. Jen tady můžete vidět největší kolonii lachtanů na světě. Díky Benguelskému proudu, který zajišťuje bohatý přísun ryb, jich na mysu žije podle odhadů přes 200 tisíc. Jsou všude, kam se podíváte. Zápasí o potravu, prostor i život. Až 350kilogramoví samci se vrhají do vln, plavou, bojují nebo se jen líně válí v písku. Ale hlavně jsou dobře slyšet – hekají a řvou – a také cítit. Vydávají pronikavý a neuvěřitelně silný zápach. Podívaná je to ovšem fascinující. Své jméno mys získal podle kříže (Cape Cross – Mys kříže), který tady v roce 1486 nechal vztyčit portugalský objevitel Diego Cao, když hledal cestu do Indie. Byl pravděpodobně prvním Evropanem, který kdy na namibijské břehy vkročil. Také jeho lachtani okouzlili.

Načítám

Německé město Swakopmund

Ze svého itineráře nesmíte vynechat přístavní město Swakopmund. Nabízí totiž hned několik zajímavostí. Například je to jedno z mála míst v Africe, kde se krom angličtiny a afrikánštiny mluví německy. Vzniklo v roce 1892 jako hlavní přístav kolonie Německá jihozápadní Afrika a dodnes je svou německou minulostí silně ovlivněno včetně architektury. Swakopmund leží u Atlantského oceánu s krásnými plážemi. Relaxujte na golfovém hřišti, ve zdejším muzeu nasajte informace o historii tohoto výjimečného místa, fauně i flóře Namibie. V krystalové galerii v srdci města na vás pak čeká rozsáhlá sbírka drahokamů a krystalů běžných v Jižní Africe. Středem pozornosti je jeden z největších krystalů na světě – obří turmalín.

Načítám

Vydejte se na celodenní výlet katamaránem, cestou míjejte místa, kde se poušť zajímavě snoubí s mořem, sledujte mořské ptáky, lachtany i delfíny. Město je ze tří stran obklopeno pouští, proto se nabízí i výlety za pouštním dobrodružstvím. Velkolepý pás dun najdete hned za městem. Sjíždějte je, vydejte se do písku na čtyřkolkách nebo na velbloudu, obdivujte duny z výšky nebo se nad nimi proleťte horkovzdušným balonem... A pokud zatoužíte po opravdu obřích dunách, vydejte se do Sossusvlei v srdci Národního parku Namib-Naukluft, kde mnohé sahají až do výšky přes 200 metrů.

Načítám

Sossusvlei

Překrásné uskupení písečných dun, které s pohybem slunce ráno mění své barvy. Jakmile překonáte dechberoucí duny, octnete se v Dead Vlei, apokalyptická krajině s uschlými stromy. 

Načítám

Michaela Pipek, chief travel designer

Michaela Pipek

chief travel designer

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě.