„Klient si u nás objednal private jet a za 36 minut už byl ve vzduchu,“ říkají Dušan Blaščák a David Pechar.

Kdo jednou letěl soukromým letadlem, už nechce cestovat jinak. Co je na privátním létání tak výjimečné? Co vás čeká při odbavení a pak na palubě? A jakými stroji se vydat na vaši exotickou dovolenou? Odpovídají dva zkušení profesionálové Exclusive Tours – private & charter flights consultant Dušan Blaščák a chief ticketing consultant David Pechar.

Teď jsem se dozvěděl, že odpoledne musím podepsat v Londýně smlouvu s obchodním partnerem. Co s tím?

David: Zavolejte nám.

Dušan: Do běžných destinací, jako je právě Londýn, můžete odletět do dvou či tří hodin. Naším rekordem je 36 minut od prvního kontaktu s klientem až do chvíle, kdy se letadlo odlepilo ze země.

David: Klient totiž zmeškal pravidelnou leteckou linku. Byl tedy už na letišti stejně jako posádka soukromého letadla, které jsme mu dokázali expresně zajistit. Ale ano – je to rekord.

Načítám

Na co se mám vůbec připravit? Kam na letišti jít, kde je check-in a kdo se o mě postará?

Dušan: Většinou se při vstupu do terminálu nebo na předem určeném místě setkáte s kapitánem letadla. Pomůže vám se zavazadly a provede vás přes bezpečnostní a pasovou kontrolu. Pak se pěšky nebo autem přesunete k vašemu letadlu.

David: Od vstupu do terminálu až po zavření dveří letadla to obyčejně netrvá déle než deset minut.

Jaké letadlo byste mi na cestu po Evropě doporučili?

Dušan: Záleží na vaší preferenci. Někdo je zvyklý na určitý minimální standard nebo má oblíbený typ letadla, jiný zase upřednostňuje ekonomickou variantu.

David: Jsou lidé, kteří chtějí co nejmenší letadlo, které má požadovaný dolet a počet míst. To samozřejmě není problém.

Dušan: Populární jsou například Cessny – light jety řady CJ1 až CJ4 nebo super light jety řady XLS.

David: Hodně klientů létá také midsize jety, které nabízejí vyšší komfort, jako je Cessna Sovereign.

Načítám

Jaké jsou rozdíly mezi různými typy letadel?

David: Dramatické. Cesta letadlem typu entry light jet a light jet se dá přirovnat k jízdě limuzínou. U větších letadel je už větší prostor pro cestující a bohatší catering s teplým jídlem. V superluxusních letadlech se dá prostor rozdělit na několik zón – v jedné mohou spát děti, ve druhé se pak rodiče ještě věnují byznysu nebo zábavě. Vrcholem jsou velká dopravní letadla ve VIP verzi, která jsou létajícími rezidencemi svých majitelů.

A co byste mi doporučili na delší lety? Jak mám letět na Maledivy?

Dušan: Nejlepší jsou tzv. ultra long range jety, které na místo doletí během necelých deseti hodin bez mezipřistání. Doporučuji Falcon 7X, Global Express XRS/5000/6000 nebo Gulfstream G550 a G650. Jestli vám nevadí mezipřistání a hodina navíc výměnou za výhodnější cenu, jsou na trasy do osmi devíti hodin vhodná i menší letadla jako Cessna Sovereign, Hawker 900XP nebo Challenger 604 a 605.

Načítám

Ale zpátky k mé cestě do Londýna. Možná budu muset zůstat přes noc, je to problém?

David: Když se s námi domluvíte a rezervujete si letadlo na celý den, samozřejmě na vás počká. Jinak většinou počítáme s dvouhodinovou čekací dobou.

Takže něco jako taxi?

Dušan: V mnoha ohledech ano, ale stále je to letecká doprava, která má přísné předpisy a regulace. Je nutné respektovat jak počasí na trase letu a samotných letištích, tak i maximální dobu posádky ve službě.

Jaká je tedy podle vás výhoda soukromého létání ve srovnání s komerčními linkami?

Dušan: I to nejmenší privátní letadlo nabízí svobodu volby. Jste to vy, kdo určuje datum a čas příletu a odletu.

David: Ušetříte rovněž spoustu času před a po přistání.

Dušan: Navíc máte naprosté soukromí, bezpečí na palubě, komfort a nemusíte absolvovat žádné přestupy. V neposlední řadě je takové létání i velice prestižní

Michaela Pipek, travel consultant

Michaela Pipek

travel consultant

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě.