Krása mrazivého Severu

Zážitky Aktivní odpočinek

Laponsko svou divokou přírodou učaroval už mnohým cestovatelům. Nabídnout vám toho ale může mnohem víc. 

Finsko, Laponsko, Husky

 

Do Laponska nejen za polární září

V Laponsku na vás čeká adrenalinová jízda se psím spřežením, nebo naopak relax pod teplou dekou v saních tažených soby. Netradiční cestování, jízda sporťákem po zamrzlém moři, plavba na ledoborci a hlavně aurora borealis. A kam jinam se vydat na safari za sněžnými liškami, losy i medvědy?

Zimní Laponsko

Za aurorou borealis se vypravíte do Laponska za polární kruh. Cestou se zastavíte v Rovaniemi, druhém největším městě na světě co do rozlohy, v němž kupodivu žije jen 60 tisíc obyvatel (a 10 tisíc z nich jsou studenti). Na safari v zimě vyrazíte na skútru nebo na sáních, lodí se zase dostanete na sobí farmu. A cestou si užijete pár skleniček dobrého pití při západu slunce.

Finsko Laponsko Polární záře shutterstock_656554645

 

Ráj pro automobilové nadšence

Jako v ráji si tu budou připadat také automobiloví nadšenci. Pod vedením zkušených rallye závodníků mohou v luxusním Lamborghini vyrazit na zamrzlé moře a podrobit divokou sílu auta a své řidičské schopnosti ultimátnímu testu – driftování. Laponsko nabízí různé programy přímo se závodníky rallye, kteří se stanou vašimi soukromými instruktory. Pokud nechcete na zmrzlé ploše řídit, nažhaví motory a rádi vás pořádně svezou. Nabídka luxusních sportovních vozů je široká – od Porsche až po tichou Teslu s pohonem 4x4. V rychlém autě se budete v ledovém království daleko od civilizace cítit jako v bondovce. Zajezdit si můžete po celou sezónu od prosince až do konce března.

Finsko_Laponsko_Snow drifting_shutterstock_1034552812

 

Na safari za sněžnými liškami, losy a medvědy

Příroda se sněhovou pokrývkou, staletou vegetací a extrémními klimatickými podmínkami přímo vybízí k průzkumu – severskou přírodu si přitom nejlépe užijete pěšky. Vydáte se po stopách lišek, sobů nebo losů a podél zasněžených cest spatříte tradiční sruby s kožešinami a ohništěm, dřevem, sekerou a pilou. A když zahlédnete polární záři, bude to nezapomenutelný zážitek na celý život.

Finsko Laponsko Medvěd shutterstock_621819896

 

Hromada sněhu, husky i sobí sáně

Jednu z nejlepších aktivit v okolí nabízí psí spřežení se smečkou až 10 huskyů. Mohou táhnout sáně pro 1 až 2 osoby buď rychle, nebo pomalu, abyste si užili adrenalin, či měli chvilku na kochání se přírodou. Milovníci rychlých strojů se pořádně vyřádí na sněžných skútrech, děti budou nadšené ze sobích sání.

Finsko Laponsko Sobí zpřežení shutterstock_1725903925

 

Vynikající jídlo

Nejspíše vám z toho cestování vyhládne. Šéfkuchaři vám rádi připraví místní specialitu. Laponským hitem je poronkäristys – nahrubo nastrouhané sobí maso, dušené pouze se špetkou soli a podávané s bramborovou kaší a omáčkou z proslazených brusinek. Temně červené a nečekaně křehké a vláčné maso má zvláštní chuť. Je tak výrazná, že jídla nepotřebují žádné další speciální koření. Zajímavou specialitou je i kalakukko, což jsou smažené rybičky muikku, které se zapékají v chlebovém těstě. Tento pokrm má dávnou tradici – na své výpravy se jím zásobovali zdejší rybáři. Kalakukko má v současné době více podob a ochutnat můžete i luxusní varianty s lososem či krevetami. Velkou pochoutkou je i medvědí maso, otázkou ale je, co na něj řeknete vy.

Finsko Laponsko sobí polévka shutterstock_1725903919

 

Vynikající ubytování

Při pozorování polární záře se obvykle musíte teple obléci a vylézt do zimy. V hotelu Kakslauttanen najdete prosklená iglú, z jejichž hřejivých postelí ji můžete sledovat v naprostém pohodlí. Potěší vás i sauna, ze které pak skočíte přímo do sněhu. U hotelu najdete sjezdovku, díky níž si skvěle zalyžujete, s dětmi se zase můžete vyřádit při sáňkování. Jedinečný zážitek je i jízda na koni po zasněžené krajině. Druhou neméně zajímavou možností je Arctic Treehouse Hotel, který láká skandinávským designem i vynikající kuchyní. Poznejte s místním průvodcem tradice a zvyky Laponců, jděte rybařit nebo se sejděte u ohniště s ostatními dobrodruhy.

Finsko Laponsko kakslauttanen_Kelo-glass_igloo_1366x768

 

Polární záře

Polární záře je k vidění převážně na obou pólech Země – aurora australis na jižním a aurora borealis na severním. Ta je pojmenována po římské bohyni úsvitu Auroře a řeckém bohu severního větru Boreasovi.

Polární záře je buď červená, zelená nebo modrá, výjimečně hýří i jinými barvami – vše záleží na tom, v jaké výšce se nachází. Například o té červené si dodnes původní australští obyvatelé Aboridžinci myslí, že je to nebeský požár, způsobený strašidelnými duchy, kteří prostřednictvím polární záře mluví s lidmi. Tu na severu máte největší šanci zahlédnout od listopadu do února, záleží však na tom, jak dlouhá polární noc doopravdy je.

Finsko Laponsko shutterstock_660468961

 

Vybrané ubytování


Tipy na další zážitky

Lyžování v Méribel

Lyžování v Méribel

Lyžařské středisko, které poskytuje nejlepší úroveň služeb a přístup k různým druhům zimních sportů na 600 km sjezdovek. Vyzkoušet tu ale můžete i jízdu se psím spřežením, večerní sjezdy, paragliding či výlety na sněžnicích.

Objevte více
Tři golfové tipy na Kypru

Tři golfové tipy na Kypru

Letecky jste na Kypru z Prahy za pouhé 3 hod. Jediné, o čem budete muset rozhodnout, bude to, zda si vezmete vlastní náčiní, nebo si ho zapůjčíte na místě.

Objevte více
Lyžování v Courchevelu

Lyžování v Courchevelu

Nachází se zde 150 km svahů všech úrovní, ty nejluxusnější hotely, značkové butiky a michelinské restaurace. O Courchevelu se říká, že je zde největší koncentrace luxusu na jednom místě.

Objevte více
Depositphotos_183786274_xl-2015

„Vaši luxusní dovolenou zde naplánujeme přesně podle vašich potřeb, představ a snů.“

Kateřina Ulmanová

Ticketing Manager & Travel Designér