Jitka Kolmanová

„Kuba se nese v rytmu tance, rumu a slunce prosvítajícím hustým doutníkovým kouřem. Poznáte karibský život a kulturu země, která  si zachovává svou lásku k přírodě a prostému životu. Objevíte Havanu s Kubáncem a poté se vydáte do údolí Viñales, místa, kde jsou tabákové plantáže. Naučíte se vyrábět doutníky, navštívíte destilérku toho nejlepšího karibského rumu a ponoříte se pod hladinu průzračného karibského moře.“

Jitka Kolmanová, travel designer

Kuba se otevírá svobodnému světu. Poznejte ji ještě dřív, než kouzlo vyprchá.

Začíná nová etapa vztahů mezi západním světem a socialistickou Kubou. Provozovatelé výletních lodí zařazují Kubu do svých itinerářů, vrací se také pravidelné letecké spojení mezi Spojenými státy a Havanou. Developeři mají připraveny desítky projektů na nové hotely a golfové resorty. Změny se dějí rychle a rychlá bude i přeměna ostrova doposud zmrazeného v čase. Proto je nevyšší čas vyrazit do Karibiku a poznat Kubu v její autentické podobě.

Tanec v rytmu Havany

„Kdybych se ztratil, hledejte mě na Kubě…," napsal španělský básník Federico García Lorca. A nejlepší je začít rovnou v Havaně. Duše legendárního ostrova je velkolepým mixem minulosti i současnosti, svobody i různých omezení. Paříž Karibiku ale také ožívá novou energií, vynalézavostí a tvořivostí. Umělci probouzejí k životu zapomenutá místa, otevírají se nové restaurace. Hudba se line ze všech dveří, tančí se na ulicích. Promenáda Malecón podél pobřeží není nikdy prázdná. Sjíždí se tu rybáři, pouliční obchodníci, 24 hodin denně je to místo milostných setkání i improvizovaných večírků.

Načítám

Historie na čtyřech kolech

Říká se, že Kubánci jsou nejlepší automechanici na světě. Proč? Stačí se rozhlédnout po havanských silnicích – současným vozům a postarším žigulíkům vládnou američtí veteráni, fordky, chevrolety nebo buicky z 50. let minulého století. Turisté jsou samozřejmě z takové podívané nadšeni, podobné skvosty jsou u nás k vidění jen v muzeích a milionářských sbírkách. Tady jsou však součástí každodenního koloritu. Určitě si v Parque Central vyberte některého z veteránů jako taxíka – bude to '57 Chevrolet Bel Air, nebo kabriolet '53 Ford Crestline Sunliner?

Načítám

Jak správně převalit dým

K Havaně také patří tradiční bary, jako jsou La Bodeguita del Medio nebo Floridita, kde hledal útěchu spisovatel Ernest Hemingway, který strávil na Kubě posledních dvacet let života. A k dobrému rumu zase patří vynikající doutník, proto se vypravte do La Casa Del Habano. Obchod pro znalce je skutečným rájem kuřáků – personál vám nejen dobře poradí, jaký Habanos zvolit, ale ještě s ním můžete probrat i problematiku správného převalování dýmu v ústech.

Načítám

Doutníkový ráj ve Valle de Viñales

Na západě ostrova se rozprostírají údolí ohraničená vápencovými kopci, borovicové háje se zvolna mění v tabákové plantáže. Právě odtud prý pochází nejlepší tabák na světě a Kubánci jsou na něj patřičně hrdí. Podle dostupných čísel se každý rok na ostrově ručně ubalí 500 milionů doutníků, z toho pětina jde na export. Číslem jedna je značka Cohiba – doutník původně určený jen pro Fidela Castra a jeho soudruhy. Ti je ale začali rozdávat i diplomatům, kteří se postarali o kult jejich výjimečnosti po celém světě. Na veřejnost se dostaly dvacet let od chvíle, kdy byly vyrobeny první kusy.

Načítám

Ostrovní krásy Karibiku

Kuba je obsypána plážemi a ostrovy, většinou korálovými, které jsou ideální k potápění a šnorchlování. I když nejslavnějším a největším kubánským letoviskem je Varadero, vy raději vyzkoušejte ostrov Cayo Guillermo. Kromě kolonie tisíců růžových plameňáků má také jednu z nejkrásnějších pláží v celém Karibiku. Anebo se vydejte na ostrov Cayo Largo, kde si budete připadat jako Robinson Crusoe. Turisté toto místo ještě neobjevili, a tak zde najdete autentickou krásu Karibiku.

Načítám

Lahůdky i bez michelinských hvězd

Starý vtip říká, že nejlepší kubánské jídlo vám uvaří v Miami. Není to pravda, přesvědčte se sami. Navštivte paladary, malé rodinné restaurace, kde vás rádi pohostí i přímo v kuchyni. V restauraci ochutnejte tradiční jídlo lechita – ryby polité pikantní omáčkou z kokosového mléka, rajčat, česneku a koření. A pak si dejte pochoutku cucurucho – směs kokosu, cukru, medu a dalších ingrediencí jako třeba ořechů, kvajávy a papáji zabalených v palmovém listě. Paladáry jsou proslulé tradiční a kreativní kuchyní a díky mistrům kuchařům, jakými jsou Massimo Bottura, Andoni Luis Aduriz a Enrique Olvera, kubánská kulinářská scéna jen kvete. A prozatím si vystačí i bez michelinských hvězd.

Načítám

Návrat v čase v Trinidadu

Kubánský status quo je fascinující a svůdný zároveň. A nikde není nános historie patrnější než v Trinidadu. Tady se čas zastavil ještě v dobách španělských dobyvatelů. Jedno z nejstarších a nejvýstavnějších kubánských měst je na seznamu světového dědictví UNESCO. Ke španělské architektuře si přidejte dlážděné ulice a koňské povozy – procházka městem je opravdu jako vystřižená z konce 19. století. Ale i tady je patrná všudypřítomná energie Kubánců a jejich radost ze života. Noční salsa show zažijete na náměstí Plaza Mayor, na Casa de la Trova se zase tradičně setkávají kytarové kapely a celý den hrají k tanci. A až si budete chtít odpočinout u skleničky, nejlepší výhled na hory Escambray a pláž Ancon je z restaurace Vista Gurmet na kopci na východě města. Zde zažijete autentickou Kubu, která se brzy vytratí...

Načítám

Michaela Pipek, chief travel designer

Michaela Pipek

chief travel designer

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě. 

Co vás také může zajímat